baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Kalendarz szkolny 22/23 – kiedy dłuższe wolne?

Choć rok szkolny jeszcze się nie zaczął, my przedstawimy wam to, czego najczęściej szukają uczniowie przed pierwszym dniem września. Każdy z niecierpliwością wyczekuje odrobiny wolnego podczas przerw świątecznych, ferii czy wakacji.

Dni nauki w trakcie roku szkolnego 2022/2023 będzie dokładnie 186. Tradycyjnie w placówkach w całej Polsce, uczniowie w strojach galowych pojawią się pierwszego września – w czwartek. Czas nauki będzie trwał aż do piątku – 23 czerwca. Według obowiązującego obecnie rozporządzenia zajęcia kończą się w ostatni piątek czerwca. Wcześniejsze rozporządzenie obowiązujące do 2010 r. ustalało datę końca zajęć na pierwszy piątek po 19 czerwca, tak więc wakacje uległy skróceniu o jeden tydzień.

Pierwsze dni wolne

Pierwszym dniem wolnym od zajęć w roku szkolnym 2022/2023 będzie tradycyjnie Dzień Edukacji Narodowej, nazywany również Dniem Nauczyciela, przypadający 14 października, w piątek.  

Na kolejne dni wytchnienia od nauki nie trzeba aż tak długo czekać! 18 dni później, pierwszego listopada również uczniowie oraz pedagodzy będą mieć wolne od zajęć dydaktycznych w placówkach. Niektórzy dyrektorzy szkoły decydują się na ustanowienie dodatkowego dnia, w którym nie ma zajęć dydaktyczno-wychowawczych, poprzedzającego Dzień Wszystkich Świętych. Dla wielu rodzin to święto jest okazją do odbycia dłuższych podróży do grobów swoich bliskich. Zatem niektórzy uczniowie będą mogli cieszyć się aż 4-dniowym wolnym! – łącznie z sobotą oraz niedzielą.

10 dni później możemy zobaczyć kolejną czerwoną kartkę w kalendarzu. Właśnie wtedy przypada Narodowe Święto Niepodległości, które także jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.

Kolejnym miesiącem, w którym czeka na uczniów aż 8 dni wolnego będzie grudzień. Zimowa przerwa świąteczna rozpocznie się w piątek 23 grudnia i potrwa do niedzieli 31 grudnia 2022r.

Tydzień po świętach Bożego Narodzenia uczniowie oraz nauczyciele będą mogli liczyć na przedłużony weekend, spowodowany świętem Trzech Króli w piątek – 6 stycznia.

Dni wolne w drugim semestrze nauki

W nowym semestrze z pewnością na uczniów będzie czekało wiele wyzwań oraz także wiele dni wolnych od zajęć w placówkach. Znamy już terminy ferii zimowych w roku szkolnym 2022/2023.

W zależności od konkretnego regionu przypadają one:

  • 16 – 29 stycznia 2023: województwa lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
  • 23 stycznia – 5 lutego 2023: województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie;
  • 30 stycznia – 12 lutego 2023: województwa kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie;
  • 13 – 26 lutego 2023: województwa dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.

Wiosenna przerwa świąteczna

Marzec będzie drugim miesiącem, w których uczniowie będą stawiać się w placówce pięć dni w tygodniu, bez żadnego dodatkowego dnia wolnego. Jednak na początku kwietnia uczniowie oraz nauczyciele będą mogli liczyć na chwilę wytchnienia. Wiosenna przerwa świąteczna rozpocznie się w czwartek 6 kwietnia i potrwa aż do wtorku 11 kwietnia.

Majówka

Maj rozpocznie się korzystnie dla uczniów – czekają na nich trzy dni wolne od poniedziałku 1 maja do 3 maja. W maju odbędą się również egzaminy maturalne, dzięki czemu uczniowie mogą liczyć na dodatkowe dni wolne. Termin egzaminów dojrzałości nie jest jeszcze znany.

Uroczystość Bożego Ciała przypada zawsze w czwartek, w roku szkolnym 2022/2023 święto będzie miało miejsce dokładnie 8 czerwca. W wielu placówkach dyrektor może ustanowić piątek dniem, w którym nie ma zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Dzięki czemu uczniowie mieliby łącznie 4 dni wolnego, razem z sobotą oraz niedzielą.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze