Bryłka
Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Kaliscy melomani usłyszą światową premierę jednego z utworów

W piątek, 10 grudnia o godzinie 19:30 kaliszanie będą mieli okazję usłyszeć światową premierę utworu Deux morceaux na orkiestrę Zbigniewa Bagińskiego. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej poprowadzi bardzo dobrze znany naszej publiczności dyrygent – Paweł Kotla. Na scenie kaliskiej filharmonii wystąpi również niezwykle utalentowana pianistka młodego pokolenia Rozalia Kierc.

Deux morceaux to utwór dwuczęściowy o wirtuozerskim charakterze, który wykorzystuje pełnię możliwości brzmieniowych orkiestry. Kompozycja odwołuje się do polskiej tradycji muzycznej ujętej w niestandardowy sposób. Dzieło powstało w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W programie znajdzie się również II Koncert fortepianowy Wojciecha Kilara. Utwór wyjątkowy, jeśli chodzi o dobór obsady wykonawczej. Kompozytor zdecydował się zestawić brzmienie fortepianu nie z orkiestrą symfoniczną jak w przypadku I Koncertu fortepianowego, a z dźwiękami orkiestry smyczkowej i perkusji.

Na zakończenie koncertu zabrzmi Symfonia d-moll Césara Francka pisana w latach 1886-1888, która wbrew przyjętym schematom, składa się z trzech części. Dziś jest to najbardziej znany utwór orkiestrowy romantycznego twórcy, choć z powodu śmiałego języka kompozytorskiego w dniu paryskiej premiery spotkał się z chłodnym przyjęciem publiczności. W dziele mocno wyczuwalne są inspiracje kompozytora muzyką niemiecką, m.in. Wagnerem i Brahmsem.

Koncert odbędzie się w Sali Koncertowej Filharmonii Kaliskiej: Aula Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego  UAM przy ul. Nowy Świat 28/30 (wejście do sali wyłącznie od strony parkingu). Bilety można nabyć w kasie biletowej przy ul. Al. Wolności 2 od pon.-czw., od godz. 9:00 do 17:00. W pt. od godz. 9.00-13.00 oraz online na stronie: https://bityl.co/9v5s.

Wykonawcy:

Paweł Kotla – dyrygent

Rozalia Kierc – fortepian

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej

Danuta Synkiewicz- prowadzenie koncertu

10 grudnia godz. 19.30 Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej, UAM, Nowy Świat 28/30.

Źródło: FK

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze