Baner AWS
2-Latarnik-1200x200-Zyczenia-Wielkanocne-Uniwersytet-Kaliski-baner-2024
Baner AWS
Baner 3D
Stokado
Baner AWS
baner_FBAnt
Baner AWS
BanerMagdaSpychalskaLatarnik
baner_GM

Kaliscy strażacy ćwiczyli na terenie Murowańca

26 sierpnia odbyły się ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego na terenie Zbiornika Murowaniec w podkaliskiej Gminie Koźminek. W ćwiczeniach wzięły udział zastępy z Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych nr 1 i 2 w Kaliszu oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych będących w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym i posiadających gotowość realizacji specjalizacji wodnej na poziomie podstawowym.

Wśród wspomnianych jednostek znajdują się: OSP Kalisz Lis, OSP Koźminek, OSP Opatówek, OSP Stawiszyn, OSP Brzeziny, OSP Tykadłów, OSP Ceków, OSP Staw, OSP Szczytniki. Głównymi celami prowadzonych ćwiczeń było: doskonalenie umiejętności podczas działań ratowniczych z wykorzystaniem deski lodowej oraz łodzi; sprawdzenie umiejętności podejmowania właściwych decyzji przez KDR na miejscu zdarzenia; praktyczne sprawdzenie umiejętności z zakresu medycznego na osobach poszkodowanych uczestniczących w zdarzeniu; doskonalenie umiejętności podczas działań ratowniczych z brzegu z wykorzystanie sprzętu do ratownictwa wodnego; sprawdzenie umiejętności koordynacji działań ratowniczych przez SKKM w Kaliszu. W założeniu ratownicy ćwiczyli na trzech stanowiskach o następującej tematyce: podjęcie osoby topiącej się z wody na jednostkę pływającą; ratowanie topiącego się przy użyciu rzutki ratunkowej, koła ratunkowego, boi ratowniczej; udzielenie pomocy KPP osobie podtopionej.

Dużą uwagę podczas ćwiczeń zwrócono na techniki postępowania z poszkodowanym w wodzie, jego prawidłowemu zabezpieczeniu, wynoszeniu, holowaniu, podpływaniu do tonącego, jak i udzielaniu pomocy medycznej. Oprócz przećwiczenia odpowiednich scenariuszy, założeń i technik ratownicy mieli doskonałą okazję do wymiany doświadczeń i wiedzy w zakresie działań na wodzie. Niestety pomimo apeli nadal dochodzi do utonięć na terenie całego kraju – tylko w sierpniu odnotowano już (stan na 26.08.2022) 59 tego typu zdarzeń. Pogoda sprzyja wypadom nad wodę, pływaniu, spływom kajakowym czy windsurfingowi. Warto jednak pamiętać, że dobrze spędzony czas nad wodą to czas spędzony w bezpieczny sposób. Planując wypoczynek nad wodą, zapoznaj się z poniższymi radami i wskazówkami, które pozwolą Ci uniknąć niepotrzebnej tragedii oraz spędzić bezpiecznie wakacje i czas wolny.

Rady dla wypoczywających nad wodą
1.    Najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników WOPR lub funkcjonariuszy Policji Wodnej.
2.    Nie korzystaj z kąpieli w gliniankach, stawach, na żwirowiskach – mogą być bardzo zanieczyszczone, zarośnięte i głębokie; w razie zagrożenia nikt Cię nie usłyszy.
3.    Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych (mostów, zapór, portów itp.)
4.    Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym wypoczywasz.
5.    Dobrze jest znać oznaczenia obowiązujące na kąpielisku: biała flaga – kąpiel dozwolona, czerwona flaga – kąpiel zabroniona, brak flagi – nie ma dyżuru ratowników.
6.    Jeśli Twoje dzieci są w wodzie, miej nad nimi ciągły nadzór (na moment nie spuszczaj ich z oka), nawet wtedy, gdy umieją pływać. Jedno zachłyśnięcie może się skończyć utonięciem.
7.    Obecność ratowników nie zwalnia rodziców lub opiekunów z obowiązku pilnowania dziecka. Odpowiedzialność za swoje dzieci zawsze ponoszą rodzice.
8.    Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza, najlepsza temperatura to 22-25 stopni.
9.    Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
10.    Nie skacz do wody, gdy skóra jest nagrzana po bezpośrednim kontakcie ze słońcem. Przed wejściem do wody skorzystaj z prysznica lub stopniowo ochlap klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wtedy wstrząsu termicznego, skurczu lub omdlenia.
11.    Nie przebywaj też za długo w wodzie, gdyż grozi to wychłodzeniem organizmu. Po wyjściu z wody trzeba się osuszyć i przebrać w suche ubranie.
12.    Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania i zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.
13.    Nie skacz do wody w miejscach nieznanych, gdy nie wiesz, jaka jest głębokość wody i jak ukształtowane jest dno. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem! Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki na tzw. główkę. Pamiętaj też, żeby nie popychać innych kąpiących się i wypoczywających.
14.    Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.
15.    Nie pływaj na czczo lub bezpośrednio po posiłku.
16.    Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, daleko od brzegu, podobnie jak inne gumowe zabawki (np. koło, rękawki, pontony).
17.    Pływanie po zapadnięciu zmroku oraz w nocy jest bardzo niebezpieczne.
18.    Korzystaj jedynie z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego.
19.    Na brzegu, szczególnie w słońcu, noś nakrycie głowy, smaruj się filtrami ochronnymi. Najlepiej opalaj się w ruchu, np. grając w piłkę.
20.    Jeżeli jesteś świadkiem udzielania pomocy człowiekowi wyciągniętemu z wody – nie przeszkadzaj ratownikom, nie komentuj ich działań, nie traktuj tej sytuacji instruktażowo. Tu toczy się walka o życie ludzkie.
21.    Bawiąc się w wodzie, nie zakłócaj wypoczynku innym. Zadbaj o czyste kąpielisko – nie wrzucaj do wody żadnych śmieci, butelek, papierków, opakowań.
22.    Nie krzycz nad wodą, nie rób niepotrzebnego hałasu, nie wzywaj pomocy dla żartu. Jeśli widzisz, że ktoś w wodzie lub na brzegu potrzebuje pomocy ratownika, najlepiej unieś obie ręce, krzyżuj i rozkładaj je nad głową.
23.    Podczas pływania kajakiem, łódką czy żaglówką, pamiętaj zawsze o założeniu dziecku kamizelki ratunkowej z kołnierzem, która musi być dopasowana do jego wagi i wzrostu oraz koniecznie zapięta.
24.    Dobrze jest wpisać do telefonu numer ratunkowy nad wodą – 601 100 100. W razie wypadku zadzwoń, podając miejsce zdarzenia, opisując sytuację, stan osób poszkodowanych i ich liczbę. Koniecznie podaj swoje nazwisko. Nigdy nie przerywaj pierwszy rozmowy z dyżurnym!

Źródło: KM PSP






Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze