reklama-SWWS
baner_AK
pekao_firmowe_012023_1200x200_

Kaliscy strażacy podsumowali ubiegłoroczne działania

W Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej odbyła się narada roczna podsumowująca działalność strażaków w 2022 roku. W naradzie oprócz kierownictwa oraz pracowników kaliskiej komendy wziął udział Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Jarosław Zamelczyk oraz przedstawiciele władz samorządowych powiatu kaliskiego i podmiotów współpracujących na co dzień z PSP.

W trakcie narady rocznej w KM PSP Kalisz uroczyście przekazano pojazdy ratowniczo-gaśnicze dla JRG nr 1 i 2 w Kaliszu oraz symulatora pożarów i symulator ratownictwa wysokościowego do Sali Edukacyjnej KM PSP w Kaliszu. Wręczenie aktu przekazania oraz kluczyków dokonał:

– Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Jarosław Zamelczyk,
– Komendant Miejski PSP w Kaliszu  st. bryg. Tomasz Polak,
– Starosta Kaliski Krzysztof Nosal,
– Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Jan Kłysz.

Mobilny symulator zagrożeń pożarowych – moduł budynku użyteczności publicznej sfinansowany został ze środków NFOŚiGW w kwocie 39 198,60 zł, ze środków Miasta Kalisza w kwocie 13 000 zł oraz środków Starostwa Powiatowego w Kaliszu w kwocie 10 000 zł. Symulator umożliwia demonstrowanie prawdopodobnych przyczyn powstawania pożarów w przestrzeni publicznej oraz zagadnień związanych z ochroną środowiska. Na co dzień będzie wykorzystywany m. in. podczas zajęć odbywających się w sali edukacyjne KM PSP w Kaliszu, a także przy innych działaniach z zakresu prewencji społeczne.
Symulator ratownictwa wysokościowego składający się z stanowiska układów wyciągowych, umożliwia zademonstrowanie oraz praktyczne sprawdzenie działania wielokrążka. Wielokrążek ma zastosowanie wszędzie tam, gdzie trzeba podnieść duże ciężary przy użyciu rąk ludzkich. Układ  wyciągowy wykorzystywany jest podczas działań związanych m.in.  z ratownictwem wysokościowym.
Poświęcenia pojazdów oraz sprzętu dokonał ksiądz płk. Tadeusz Pałuska.

Strażacy z PSP działają na terenie Kalisza oraz trzech miast i jedenastu gmin powiatu kaliskiego. W 2023 r. odnotowano 2650 zdarzeń, w tym 534 pożary, 1950 miejscowych zagrożeń i 166 fałszywych alarmów. W 2023 roku Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu przeprowadziła w sumie 18 ćwiczeń i w 14 z nich udział brały jednostki OSP. Podczas ćwiczeń sprawdzono praktyczne funkcjonowanie służb ratowniczych na terenie Miasta Kalisza i powiatu kaliskiego.

W Komendzie Miejskiej PSP w Kaliszu służbę pełni: 23 oficerów, 36 aspirantów, 67 podoficerów, 5 szeregowych. 48 strażaków awansowano na wyższe stopnie służbowe, 17 na wyższe stanowiska, 6 strażaków zostało odznaczonych. W minionym roku strażacy z PSP podjęli szereg działań prewencyjnych. Organizowali: spotkania z mieszkańcami, w szkołach i innych placówkach oświatowych oraz wypoczynkowych, spotkania z seniorami, a także kampanie informacyjne dla mieszkańców.

Źródło: KM PSP

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze