Kaliska policja odnotowała w tym roku 1400 zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje na terenie całego kraju od 5 października 2016 r. Aplikacja, która jest platformą wymiany informacji pomiędzy społeczeństwem a policją, została przygotowana na polecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Od chwili uruchomiania mapy kaliscy policjanci odnotowali blisko 11 tys. zgłoszeń.
„Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” działa na terenie Wielkopolski od 20 września 2016 roku. Przez 5 letni okres funkcjonowania mapy kaliscy policjanci odnotowali 10 701 zgłoszeń dotyczących różnego rodzaju zagrożeń, z których każde spotkało się z odpowiednią reakcją służb. Tylko w tym roku funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu zweryfikowali już blisko 1400 informacji naniesionych na mapę. Każde pojedyncze zagrożenie było sprawdzane przez policjantów odpowiedniej komórki. Spośród 27 kategorii zagrożeń dostępnych na mapie, najczęściej zgłaszane były problemy związane z: nieprawidłowym parkowaniem, przekraczaniem dozwolonej prędkości, niewłaściwą infrastrukturą drogową, złą organizacją ruchu drogowego oraz spożywaniem alkoholu w miejscach niedozwolonych. Wymiernym efektem działań policji w wyniku naniesionych na mapę zagrożeń jest sama obecność policjantów w miejscach, gdzie oczekuje tego społeczeństwo.
Policja zachęca wszystkich do korzystania z aplikacji i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami, dotyczącymi bezpieczeństwa. Jednocześnie przypomina, że z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję funkcjonariuszy. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie w ciągu doby. Zmiany wprowadzone w lipcu 2017 roku umożliwiły internautom m.in. dodawanie zdjęć oraz krótkich opisów dotyczących zagrożeń. Należy pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112. Każdy użytkownik może podzielić się swoimi spostrzeżeniami co do funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa za pośrednictwem skrzynki mailowej: kmzb@policja.gov.pl
Źródło: KMP