
Kaliski Szlak Wiewiórek rozbudowany. Miasto zachęca do ruchu i spacerów
Kaliski Szlak Wiewiórek znów się rozrasta – w przestrzeni miasta pojawiły się kolejne cztery figurki z brązu. W czwartek w Parku Przyjaźni odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiono szczegóły projektu.
Szlak wiewiórek to turystyczna trasa spacerowa po Kaliszu, której symbolem są małe rzeźby zaprojektowane przez Gabrielę Michalak – uczennicę kaliskiego „plastyka”. Pierwsze cztery figurki stanęły w mieście w ubiegłym roku. Teraz dołączyły kolejne.
– Zimą został ogłoszony konkurs na zaprojektowanie wiewiórek. Wygrała go uczennica liceum plastycznego imienia Tadeusza Kulisiewicza, Gabriela Michalak. Wszystkie wiewiórki, które pojawiły się w przestrzeni miasta, są wykonane właśnie według jej projektu – mówiła Iwona Cieślak Naczelniczka Kancelarii Prezydenta Miasta
Szlak liczy obecnie osiem punktów. Rozpoczyna się na Głównym Rynku, biegnie przez Planty, Park Miejski i Aquapark, kończy się w okolicach Marysiynki i Muzeum Okręgowego, wracając do Ratusza. Łącznie to około 10 tysięcy kroków – dystans, który według specjalistów warto pokonywać każdego dnia.
– Ta trasa, którą jeżeli przejdziemy pieszo, to jest około 10 tysięcy kroków. Właśnie tyle zalecają nam lekarze do codziennej aktywności. Oczywiście można ją też pokonywać na rowerze i do tego będziemy zachęcać – tłumaczyła Cieślak.

Mapka, pieczątki, nagrody
W ramach projektu przygotowano specjalną mapkę oraz możliwość zbierania pieczątek w punktach rozsianych po trasie. Pieczątki znajdziemy m.in. w Aquaparku, informacji turystycznej czy kawiarni Marysieńka. Na uczestników czekają drobne nagrody – m.in. maskotki, breloki, torby i koszulki.
– Będziemy najprawdopodobniej robić szczególne weekendy, podczas których, osoba, która zbierze osiem pieczątek, będzie mogła przyjść do Urzędu Miasta i otrzymać upominek – zapowiedziała Cieślak.
Zachęta dla wszystkich pokoleń
Ambasadorką akcji została Paulina Tomaszewska – kaliska chodziarka, która wkrótce wystartuje w Mistrzostwach Polski.
– Dostałam taką propozycję od miasta Kalisza, że jako chodziarka kaliska mogę wspierać młodzież i też starszych ludzi do wychodzenia z domu, do poruszania się – mówiła.
Podczas spotkania obecne były dzieci z Przedszkola im. Krasnala Hałabały oraz przedstawiciele kaliskiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Organizatorzy podkreślali, że projekt jest adresowany do wszystkich – bez względu na wiek.


Miasto planuje dalszą rozbudowę trasy. Kolejne figurki mogą pojawić się w lokalizacjach zgłaszanych przez mieszkańców, instytucje, a nawet kluby sportowe.