Kaliski szpital z nowym ortopedycznym stołem operacyjnym

Nowy ortopedyczny stół operacyjny trafił na blok operacyjny kaliskiego „Okrąglaka”. Stół kosztował prawie 265 tysięcy złotych. Zakup w 99% został dofinansowany z budżetu Województwa Wielkopolskiego. Wkład własny szpitala wyniósł niewiele ponad 2 tysiące złotych.

Stół oparty jest na wytrzymałej konstrukcji z aluminium i stali CrNi i bez elementów gumowych, co znacznie ułatwia jego dezynfekcję. Kształt żeliwnej podstawy stołu znacznie ułatwia pracę operatorów, a także wykorzystanie aparatu RTG podczas zabiegu. Koła jezdne nie wystają poza obudowę, są też blokowane za pomocą pilota lub panelu umieszczonego na kolumnie. Maksymalny dopuszczalny udźwig stołu wynosi 450 kg w pozycji normalnej, natomiast udźwig stołu w pozycji odwróconej określono na 250 kg.

„Nowoczesny stół operacyjny umożliwi bezpieczną i sprawną realizację medycznych świadczeń zabiegowych w naszym szpitalu. Oddział Urazowo-ortopedyczny, którym kieruje dr Ireneusz Urbaniak, to lider w liczbie wykonywany operacji na bloku. W minionym – 2021 – roku było ich 1708, a za 8 miesięcy 2022 roku, jest ich 1082 i zwiększamy tempo” – tłumaczy Radosław Kołaciński, dyrektor szpitala. „Obecnie eksploatowany ortopedyczny stół operacyjny był zakupiony w 2008 roku. Niestety, ulegał już częstym awariom, przez co zagrażał bezpieczeństwu operowanych Pacjentów. Biorąc pod uwagę liczbę operowanych pacjentów podzespoły były już znacznie zużyte. Przez te wszystkie lata, stół był użytkowany przez naszych specjalistów bardzo intensywnie. Średniodobowy ciężar który dźwigał to około 400 kg” – dodaje Kołaciński. Dyrekcja „Okrąglaka” podpisała również aneks z NFZ na jednorazowe zwiększenie kontraktu w okresie: od lipca do września 2022 r. na realizację świadczeń endoprotezoplastyki stawu biodrowego lub kolanowego na kwotę 315 668,10 złotych.

Źródło: Szpital Kalisz/FB

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze