Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Kaliskie Forum Organowe

Już po raz piętnasty w Kaliszu odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Kaliskie Forum Organowe. 17 lipca 2022 roku, o godz. 18.00 w Rzymskokatolickiej Parafii Ordynariatu Polowego p.w. św. Wojciecha i św. Stanisława w Kaliszu (Kościół Garnizonowy) odbędzie się pierwszy koncert, na który zapraszają organizatorzy.

Pomysłodawcą i Dyrektorem Artystycznym jest prof. Andrzej Chorosiński z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, a wcześniej także profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wydział Pedagogiczno – Artystyczny w Kaliszu jest od początku istnienia Festiwalu współorganizatorem przedsięwzięcia. Głównym organizatorem Kaliskiego Forum Organowego jest Stowarzyszenie na rzecz Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM „ARTEM DOCENDI”. Koncerty organizuje dr Katarzyna Piątkowska – Pinczewska.
W Festiwalu brali udział artyści z całego świata: organiści, wokaliści, skrzypkowie, fleciści, wiolonczeliści, perkusiści, saksofoniści, trębacze, chóry, aktorzy. Artyści z: Polski, Niemiec, Austrii, Włoch, Francji, Belgii, Holandii, Monako, Litwy, Rosji, Portugalii, Norwegii, Szwajcarii, Korei Płd., Australii a w tym roku również z Chin. Podczas koncertów prezentowany był bardzo zróżnicowany repertuar, od czasów najdawniejszych po współczesność, utwory dobrze znane, jak i prawykonania. Grali tu najwięksi mistrzowie organów, ale też uzdolnieni młodzi artyści. W tym roku wykonawcami będą: Małgorzata Klorek, Ewa Rułka, Katarzyna Piątkowska-Pinczewska, Paweł Opala, Yu Mingije, Maria Pomianowska, Roman Perucki, Łukasz Długosz, Emanuel Bączkowski, Daria Stachowicz.
Festiwal dofinansowany jest przez Miasto Kalisz i ze środków finansowych Województwa Wielkopolskiego. Od kilku lat, dzięki uprzejmości Księdza płk. Tadeusza Pałuski, możemy słuchać pięknego brzmienia organów w Rzymskokatolickej Parafii Ordynariatu Polowego p.w. św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa w Kaliszu (Kościół Garnizonowy).

W pierwszym koncercie wystąpią:

Małgorzata Klorek – organy
Ewa Rułka – flet
Katarzyna Piątkowska-Pinczewska
– słowo o muzyce

MAŁGORZATA KLOREK – organy

Studia na wydziałach Wychowania Muzycznego i Instrumentalnym w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Studiowała grę organową pod kierunkiem prof. R. Sroczyńskiego. Swoje umiejętności doskonaliła na licznych mistrzowskich kursach interpretacji muzyki organowej prowadzonych przez wybitnych wirtuozów organów w kraju i za granicą. Współpracy ze znakomitym czeskim organistą-pedagogiem M. Šlechtą zawdzięcza artystka decydujące dla artystycznego rozwoju impulsy. Od wielu lat organizuje kursy interpretacji i improwizacji muzyki organowej w Szczecinie dla uczniów szkół średnich i wyższych w ramach Zachodniopomorskiego Festiwal Muzycznego im. Carl Loewe. Prowadzi klasę organów w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Nowowiejskiego w Szczecinie. Jest koordynatorem polsko-niemieckiego projektu Europejskiej Akademii Organowej w Wartin i Angermünde (Niemcy). Pełni funkcję kierownika artystycznego licznych Międzynarodowych Festiwali Muzyki Organowej i Kameralnej. Jako solistka i kameralistka prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą. Posiada w swoim dorobku nagrania radiowe, telewizyjne oraz płytowe. Prowadzi badania nad historią kultury organowej miasta Szczecina i działającego w Szczecinie do 1945 roku warsztatu organmistrzowskiego Barnima Grüneberga. Opublikowała książkę poświęconą historii organów i organistów w szczecińskiej Kaplicy Zamkowej.

EWA RUŁKA – flet

flecistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie oraz menedżer kultury – studia podyplomowe w Kolegium Gospodarki Światowej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Współpracowała z Orkiestrą Kameralną Collegium Varsoviense w Warszawie, wykonując utwory od baroku do współczesności. Aktywnie działa na rzecz podniesienia poziomu nauczania szkolnictwa artystycznego, organizując bądź współorganizując kursy i warsztaty dla nauczycieli oraz uczniów szkół muzycznych, prowadzone przez uznanych artystów i pedagogów z Polski, a także z zagranicy. Umiejętności wykonawcze doskonaliła na licznych kursach interpretacji muzycznej oraz metodyki nauczania indywidualnego i kameralnego, prowadzonych m.in. przez profesorów: P.L. Graffa, P. Bernolda, E. Dastych-Szwarc, M.L. Mäkila, A. Wierzbińskiego. Od roku 2018 jest wykładowcą Kwalifikacyjnego Kursu Pedagogicznego dla czynnych zawodowo nauczycieli szkół artystycznych oraz Kwalifikacyjnego Kursu Zarządzania Oświatą dla nauczycieli szkół artystycznych. Kursy kwalifikacyjne organizuje Centrum Edukacji Artystycznej. Autorka artykułów dotyczących aspektów funkcjonowania szkolnictwa artystycznego. Prowadzi działalność pedagogiczną oraz koncertuje, jako solistka i kameralistka, w kraju i za granicą.

KATARZYNA PIĄTKOWSKA-PINCZEWSKA – słowo o muzyce

Ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Kompozycji, Teorii Muzyki i Dyrygentury Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Od 1991r. pracuje na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu. W 2000 r. w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie obroniła pracę doktorską. W latach 2002-2008 pełniła funkcję prodziekana ds. studiów stacjonarnych i spraw studenckich WP-A w Kaliszu, była członkiem Senatu UAM. W latach 2007-2012 była dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. H. Melcera w Kaliszu. Pełni funkcję prodziekana d.s. studenckich i kształcenia WPA UAM w Kaliszu. Aktywnie zajmuje się pracą naukową, wygłasza referaty na licznych konferencjach naukowych w kraju i poza jego granicami. Opublikowała kilkadziesiąt artykułów w czasopismach i wydawnictwach naukowych, jest autorką haseł encyklopedycznych, a także pierwszej w historii muzyki polskiej, monografii H. Melcera pt.: „Henryk Melcer-Szczawiński. Życie i twórczość” (Kalisz-Poznań 2002r.). Znaczną częścią pracy jest działalność organizatorska i popularyzatorska. Wspólnie z prof. A. Chorosińskim zajęła się organizacją koncertów cyklicznych: MUZYKA ORGANOWA EUROPY – cykl, który odbywał się w kaliskim Kościele Garnizonowym, KONCERTY MUZYKI ORGANOWEJ EUROPY cyklu obejmującego swym zasięgiem region południowej Wielkopolski oraz letnich koncertów KALISKIE FORUM ORGANOWE. W 2021 r. ukończyła studia podyplomowe MBA ZSW

W PROGRAMIE:

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Wstęp i fuga z Kantaty BWV 21
„Ich hatte viel Bekummernis”
opr. na organy Franz Liszt

Ludwig van Beethoven (1770-1827)
Adagio na flet WoO 33/1
Alexander Guilmant (1837-1911)

Final alla Schumann op.83

Gaetano Donizetti (1797-1848)
Sonata c-moll na flet
Sigfrid Karg-Elert (1877-1933)
Valse mignonne op.142 nr 2

Ignacy Jan Paderewski (1860-1941)
Melodia op.16 nr 2
opr. na flet Stanisław Barcewicz

Cesar Franck (1822-1890)

Finał op.21

SPONSOR FESTIWALU:
Kwiaciarnia „Ella” – E. Jędrzejak,
ul. Rolna 1 w Kaliszu

 PATRONAT MEDIALNY:
Radio Centrum 106.4 fm

Na kolejne koncerty organizatorzy zapraszają w dniach: 3 sierpnia 2022 r., godz. 19.00, 21 sierpnia 2022 r., godz. 18.00 i 24 września 2022 r., godz. 19.00. Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny. 

źródło: UM

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze