baner_FBAnt
Stokado
Baner AWS
baner_apka_2

Kaliskie instytucje kultury w czasie pandemii

Pandemia COVID-19 nie oszczędza nikogo, jednak w sposób szczególny ucierpiała sfera szeroko pojętej kultury. Jak bowiem organizować koncerty, wernisaże czy spotkania autorskie, gdy zaleca się ograniczanie kontaktów społecznych i towarzyskich celem ograniczenia transmisji wirusa? Jak w czasie pandemii radzą sobie kaliskie instytucje kultury?

Oczywiste rozwiązanie to Internet, wydarzenia w formie zdalnej czy, jak to teraz stało się niezwykle modne, hybrydowe: połączenie udziału niewielkiej liczby osób w formie stacjonarnej i udostępnienie transmisji czy relacji w formie online. Przyjrzyjmy się kaliskim instytucjom kultury, które radzą sobie z pandemią jak tylko mogą.

Warto przypomnieć, że od 12 lutego kolejne instytucje kultury zostały odmrożone. Są to kina, teatry, opery i filharmonie, które zostały otwarte, jednak w reżimie sanitarnym. Miłośnicy filmów, spektakli czy muzyki mogą zajmować maksymalnie 50% miejsc siedzących oraz przebywać w maseczkach; ponadto obowiązuje zakaz konsumpcji. Wcześniej, bo od 1 lutego, mogą działać muzea i galerie sztuki.

Instytucje miasta i województwa

Na wstępie jednak warto uporządkować informacje, pod kogo podlegają poszczególne jednostki kulturalne znajdujące się w Kaliszu. Nie wszystkie bowiem są zarządzane przez Miasto Kalisz. Centrum Kultury i Sztuki, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej (z siedzibą w Kaliszu, ale i oddziałem w Russowie) oraz kaliski Teatr to jednostki Samorządu Województwa Wielkopolskiego – podlegają nadzorowi Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Instytucjami kultury Miasta Kalisza są: Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Asnyka, Galeria Sztuki im. J. Tarasina, Ośrodek Kultury Plastycznej Galeria Wieża Ciśnień w Kaliszu, oraz Filharmonia Kaliska.

Budżety instytucji kultury 

Spójrzmy na budżety instytucji kultury, które zostały przygotowane na rok 2021 – pierwszy pełny rok pandemiczny. Instytucje marszałkowskie otrzymują w formie dotacji podmiotowych łącznie ponad 17,1 mln zł. Niemal 6 mln zł otrzymuje kaliski Teatr, a nieco ponad 4,2 mln zł dostaje jako dotację podmiotową CKiS. Z kolei MOZK ma budżet ustalony na poziomie ponad 3,2 mln zł[1]. Warte podkreślenia jest wsparcie kaliskiego samorządu dla tych jednostek: Teatr otrzymuje dotacje w wysokości 150 tys. zł (na organizację 61. Kaliskich Spotkań Teatralnych), CKiS – 50 tys. zł (po 25 tys. na 48. Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych, oraz 28. „La Stradę”) a MOZK – 10 tys. zł (celem organizacji imprezy plenerowej „Od Calisii do Kalisza” – Jarmarku Archeologicznego i Festynu Edukacyjnego). Stosowna uchwała dotycząca przekazania dotacji dla powyższych jednostek marszałkowskich została przyjęta jednomyślnie w trakcie ostatniej sesji Rady Miasta Kalisza, która odbyła się w dniu 25 lutego br. (za głosowało 21 radnych, 2 osoby, w tym dyrektor CKiS Dariusz Grodziński, nie brały udziału w głosowaniu).

Jeśli zaś chodzi o instytucje miejskie, największą dotację podmiotową otrzymuje Filharmonia Kaliska (4,8 mln zł). 3,6 mln zł dostanie Miejska Biblioteka Publiczna na utrzymanie siebie i filii na terenie miasta. Znacznie mniejsza kwota przewidziana jest na utrzymanie dwóch kaliskich galerii. Dotacja na utrzymanie Ośrodka Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień” wynosi 846 tys. zł, a dla Galerii Sztuki im. J. Tarasina – 928 tys. zł[2].

Przejdźmy zatem do przeglądu poszczególnych instytucji kultury. Zobaczmy, jak działały w czasie pandemii oraz jaką ofertę przygotowały przy powolnym odmrożeniu kultury dla odbiorców.

Teatr im. W. Bogusławskiego

Po kilku miesiącach lockdownu widzowie wreszcie powrócili do Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Walentynkowy pokaz spektaklu „Szalone nożyczki” spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem – bilety na oba przedstawienia zostały zupełnie wyprzedane, a na widowni był komplet widzów (oczywiście zgodnie z obostrzeniami).

Jak poinformowała nas Marcelina Hertmann z kaliskiego Teatru, podczas zamknięcia teatrów odbywały się próby do przedstawienia pt. „Czaszki z Connemary” Martina McDonagh w reż. Judyty Berłowskiej. Była to pierwsza premiera po otwarciu teatru i odbyła się w piątek, 19 lutego. W lutym zaplanowano – poza premierowym – jeszcze trzy przedstawienia, jednak miejsca zostały już wykupione. Z kolei na marcowe przedstawienia zostały już tylko pojedyncze bilety. Kto jeszcze chciałby obejrzeć spektakl na żywo w kaliskim teatrze musi się pośpieszyć!

W styczniu rozpoczęły się również próby do spektaklów „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” Doroty Masłowskiej w reżyserii Radosława B. Maciąga oraz „Nie ma” Mariusza Szczygła w reż. Rudolfa Zioło. Koniec prac nad spektaklami zaplanowany jest na przełomie marca i kwietnia, zaś data premier będzie ustalona w zależności od sytuacji pandemicznej i wprowadzonych ograniczeń w pracy teatrów.

Również w styczniu na Dużej Scenie zakończył się montaż nowego nagłośnienia w ramach inwestycji „Zwiększenie atrakcyjności oferty poprzez modernizację infrastruktury Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu” i prowadzone były prace związane z przełączeniem systemu na nowy, jak również systemu inspicjenckiego. Oficjalny odbiór systemu zaplanowany odbył się 2 lutego. Szerzej o tej inwestycji pisaliśmy na naszym portalu.

Centrum Kultury i Sztuki

Pomimo ograniczeń, w miarę możliwości działał także kaliski CKiS. Mimo obostrzeń, udało się zrealizować wszystkie zaplanowane, duże wydarzenia: 27. Festiwal Ulicznych Działań Artystycznych LA STRADA w otwartej przestrzeni publicznej, 39. Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni” w Antoninie w formule stacjonarnej przy udziale 25% publiczności, oraz 47. Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w formule czterodniowej produkcji telewizyjnej transmitowanej na żywo na kanale Youtube, połączonej z emisją wyprodukowanych wcześniej materiałów wideo.

Obok tych dużych festiwali zrealizowano także inne działania. Odbyło się kilkaset premier wydarzeń kulturalnych on-line na kanałach streamingowych CKIS Kalisz (FB i YT), na które składa się kilkadziesiąt produkcji filmowych zrealizowanych w ramach bieżącej działalności statutowej (cykle: Zostań w domu, Kultura ratuje, Folklor Ziemi Kaliskiej, Koncerty on line, Wystawy on line,  Kino Centrum „Do zobaczenia” i inne) oraz opublikowane premierowo, w wyniku legalizacji praw autorskich do emisji i postprodukcji telewizyjnej, naszych materiałów archiwalnych (koncerty jazzowe z wcześniejszych edycji festiwali, archiwalne nagrania folklorystyczne, misterium męki pańskiej, i inne).

https://www.facebook.com/CentrumKulturyiSztukiwKaliszu

https://www.youtube.com/channel/UC3gv_CwnHEppw1rZrcui3Ug

Ponadto, czas pandemii był okazją do realizacji remontu i adaptacji pomieszczeń oraz zakup wyposażenia multimedialnego, w celu utworzenia nowej powierzchni wystawienniczej dla galerii sztuki współczesnej CKIS Kalisz, zainagurowanej wystawą multimedialną „Fuksy 2″ oraz wykładem performatywnym artysty Arti Graboski (dr hab. Artur Grabowski).

– Odmrażamy wielką fabrykę kultury. Bo to Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zapewnia Państwu każdego roku ponad 1000 wyśmienitych seansów i ponad wspaniałych 400 wydarzeń kulturalnych. Stęskniliście się za nami? Bo my bardzo! – informował z dumą Dariusz Grodziński, Dyrektor CKiS, który przekazał jednocześnie całą ofertę przygotowaną dla odbiorców w momencie odmrożenia kultury.

Do działania wróciło Kino Centrum, a wśród dostępnych aktualnie filmów znalazły się takie produkcje jak m.in. Sound of Metal, Palm Springs czy Zabij i wyjedź z tego miasta. Ponadto w formie on-line można obejrzeć wykład z cyklu Fotoplatikon z Makarym Górzyńskim, zatytułowany „Biografia architekta na pograniczu pustki: Józefa Chrzanowskiego życie i śmierć w Kaliszu” oraz wykład Macieja Błachowicza, na temat rozwoju medycyny w Kaliszu – od dobroczynności po zorganizowaną służbę zdrowia. W formie online można oglądać koncerty zorganizowane w CKIS, najbliższy zaplanowano na 26 lutego, a wystąpi duet Castle Dreams. Dzień później odbędzie się koncert stacjonarny, wystąpią finaliści Must be the Music – zespół Riffertone. W koncercie będzie mogło wziąć udział maks. 50 osób.

Ponadto od 17 lutego w Galerii Sztuki Współczesnej będzie można oglądać wystawę dwóch autorów pt. Algortymy, w ramach której swoje prace zaprezentuje prof. Adam Fołtarz, a instalacje przestrzenną jego córka, Monika Fołtarz.

Można również skorzystać z oferty Pałacu Myśliwskiego Książąt Radziwiłłów w Antoninie: wystawa fotografii Justyny Żurawiec w galerii Pałacu, a także skorzystać z oferty restauracji (niestety, nadal na wynos) lub zarezerwować nocleg z wyżywieniem.

Jak podkreśla Dyrektor D. Grodziński, we wszystkich naszych wydarzeniach możesz aktywnie uczestniczyć na naszym kanale na YouTubie. Koncerty, wykłady, międzynarodowe festiwale i wystawy dostępne kiedy tylko chcesz. Subskrybuj Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu na YouTube aby być na bieżąco!

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej

W reżimie sanitarnym działa również Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej. Jak poinformowała nas Monika Klejszmidt-Stachyra z MOZK, wszystkie oddziały Muzeum są czynne od 9 lutego. Zwiedzający mogą więc odwiedzić Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza, Rezerwat Archeologiczny w Kaliszu-Zawodziu oraz Oddział Literacki – Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie. W związku z remontem nieczynny pozostaje nadal główny budynek Muzeum przy ul. Kościuszki.

W sposób szczególny Muzeum zaprasza do odwiedzenia wystawy „Mazowiecka 7”, nawiązująca do warszawskiego adresu Tadeusza i Barbary Kulisiewiczów. Twórcy wystawy nie opowiadają jednak o artyście, ale o jego sąsiadach. W tle tych relacji, zrekonstruowanych dzięki odnalezionym listom, jest historia Polski, choćby wydarzenia marca 1968 roku, po których rodzina Sandlerów, będąca pochodzenia żydowskiego, podjęła trudną decyzję o emigracji z kraju.

Wystawa ta dostępna jest do 14 marca 2021 r. w Centrum Rysunki i Grafiki

im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu Oddziale MOZK, przy ul. Kolegialnej 4 (wejście od ul. Łaziennej).

Filharmonia Kaliska

Przez wiele miesięcy trudno było organizować koncerty, stąd działalność Filharmonii ograniczała się do koncertów on-line. Koncerty były udostępniane za pośrednictwem portali Facebook i Youtube w formie premiery . Ostatnio udostępnione koncerty to m.in. „W blasku gwiazd przeszłości”, „W pięciu barwach Beethovena” oraz „Muzyczne podróże – dalekie i bliskie”. Są one nadal dostępne do obejrzenia za pośrednictwem strony Filharmonii. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się koncert „Fantazja filmowa” z popularnym repertuarem filmowym, co przełożyło się na ponad 2 tysiące słuchaczy w ciągu miesiąca. Ten ostatni koncert, niestety, nie jest już dostępny w sieci.

Nie ma jednak wątpliwości, że żaden koncert internetowy nie zastąpi realnego występu muzycznego. Stąd nie dziwi, że dwa koncerty walentynkowe „L-O-V-E” wyprzedały się w komplecie i na widowni zasiadło po 200 osób na każdym (to 50 % publiczności Auli im. J. Rubińskiego, gdzie odbywają się koncerty kaliskich filharmoników). Jako gwiazda wieczoru wystąpiła pochodząca z Kalisza Anastazja Simińska wraz z Big Bandem Filharmonii Kaliskiej pod batutą Lechosława Nowaka. Kolejne wydarzenie odbyło się w miniony piątek, 19 lutego – wtedy wystąpił zespół Vołosi z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Pawła Kotli, który od niedawna przewodzi także całej instytucji, po odejściu Adama Klocka.

Póki co Filharmonia Kaliska nie podała planów na marzec i dalsze miesiące.

MBP Kalisz

Stosunkowo najwcześniej, porównując z innymi instytucjami kultury, otwarto biblioteki – stało się to już 28 listopada. Mowa oczywiście o otwarciu po tzw. drugiej fali koronawirusa, której szczyt przypadł na przełom października i listopada.

Kaliska Miejska Biblioteka Publiczna od początku pandemii rozwinęła działalność w sieci. Wśród propozycji dla czytelników były m.in. filmy z serii AUTOR MOVIE, Lektury Michała czy Podpisz się jak…; najnowszą propozycją w tej dziedzinie jest „Krótka piłka”.

Ważnym osiągnięciem kaliskiej książnicy było stworzenie internetowej gry o przygodach Stefana Szolca-Rogozińskiego. Trafiła ona do prestiżowego konkursu Mobile Trends. Głosowanie internetowe już się zakończyło, a o wynikach dowiemy się podczas Gali Mobile Trends Awards zaplanowanej na 4-5 marca br. Gra dostępna jest pod adresem: www.zKaliszaDoKamerunu.pl.

Na uwagę również zasługują wystawy przygotowane przez bibliotekę. Pierwsza z nich dotyczy „Kaliskich synonimów bogactwa” i jest prezentowana na Filii nr 5, przy ul. Złotej 26-28.  Przedstawia ona historię Ulicy Złotej, która nigdy nie należała do grona najwytworniejszych ulic naszego miasta. Będąc główną uliczką dawnej dzielnicy żydowskiej, zasłużyła jednak na pokazanie jej bogactwa w kontekście innym niż zdobne fasady pałaców miejskich czy znane i ulokowane poza granicami naszego miasta kapitały jej mieszkańców.

Kolejna z bibliotecznych wystaw czeka na odbiorców w Izbie Pamięci Szczypiorna przy ul. Wrocławskiej 189A, gdzie mieści się najnowsza filia MBP. Wystawa pod hasłem „Ze Szczypiorna do świata sztuki. ROMAN STATKOWSKI” ukazuje sylwetkę wyjątkowego muzyka, kompozytora, pedagoga. To artysta doceniany za granicą oraz współcześnie interpretowany przez polskich jazzmanów. Mało kto wie, że urodził się w Szczypiornie.

Oczywiście poza tym wszystkie oddziały i filie biblioteki są otwarte dla czytelników. Zgodnie z wytycznymi, na terenie wypożyczalni może przebywać tylko jeden czytelnik. Pracownicy MBP zachęcają jednak do wcześniejszych rezerwacji książek poprzez katalog elektroniczny dostępny na stronie www.mbp.kalisz.pl lub telefonicznie, a jednocześnie polecają korzystanie z e-booków i audiobooków z cyfrowych platform, bowiem placówka ma także dla swoich czytelników dostępne bezpłatne kody.


Galeria Sztuki im. J. Tarasina

Działania kaliskiej Galerii Sztuki im. Jana Tarasina również mierzą się z trudnościami pandemicznego czasu. Zorganizowano dwie wystawy, które do 20 marca można oglądać stacjonarnie, w godzinach pracy Galerii oraz online. Choć wystawy mają zbliżone tytuły, Próba 4 oraz Próba 2020, różni je zakres poruszanych problemów.

Pierwsza z wystaw to efekt zaproszenia artystów do Międzynarodowego Konkursu na Eksperyment w Sztukach Wizualnych – Próba 4. Jak poinformowała nas dyrektor Galerii, Joanna Dudek, celem konkursu jest wyłonienie i zaprezentowanie wyjątkowych prac związanych z potrzebą eksperymentowania i  podejmowania ryzyka a także poszukiwaniem nowych rozwiązań formalnych w odpowiedzi na uniwersalne przesłanie Jana Tarasina zawarte w słowach „sztuka ciągle ponawia próby” a „dobre dzieło sztuki zawsze pobudza”.

Grand Prix konkursu czyli Nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza w wysokości 10 tys. zł otrzymał Lukas Keysell za projekt Universal Expression / Wyrażenie Uniwersalne. Praca ta stanowi próbę dyskusji nad możliwościami stworzenia przestrzennego języka zbudowanego ze znaków i symboli czterech kultur posługujących się językami: angielskim, hiszpańskim, chińskim i hindi. Dzięki temu – według interpretacji artysty z Danii – język może stać się uniwersalnym narzędziem łączenia wspólnot, narodów, kultur i stylów życia. Praca ta ma swoją własną filozofię zakorzenioną w sztuce kaligrafii i odpowiada na potrzeby wirtualnej rzeczywistości. Zyskało to uznanie jurorów, którzy podkreślili, że „nie ma bardziej aktualnego przesłania dla świata niż to, które wyraża autor pracy”.

W lipcu 2020 r. Galeria ogłosiła nabór prac do wystawy PRÓBA 2020, do którego zostali zaproszeni artyści profesjonalni i studenci uczelni artystycznych. Do pokazu można było zgłosić fotografię jednej pracy artystycznej wykonanej w dowolnym warsztacie formalnym lub jedną pracę video dotyczącą życia artystycznego w czasie pandemii. Do końca listopada wpłynęło blisko 200 zgłoszeń, wśród których znalazły się zarówno prace indywidualne, jak i działania kolektywów artystycznych.

Wśród słów najczęściej pojawiających się w tytułach lub treści przekazanych prac przebijają się te, które trafnie i hasłowo opisują ostatnie miesiące społecznej izolacji, na który skazał nas wirus COVID-19. Są to: izolacja, alienacja, dystans, zamknięcie, puste i ciche ulice, zalew informacji, zaraza, pandemia, pomiar, destrukcja… To tylko niektóre z nich, ale wyjątkowo celnie oddają naszą sytuację wobec pandemii, z którą niemal od roku musimy się mierzyć.

Pokaz z powodu ilości prac został podzielony na część prezentującą fotografie prac malarskich, rysunkowych, graficznych, rzeźbiarskich, fotograficznych i siedem bloków prac video. Wszystkie one są rotacyjne pokazywane w Galerii Pulsar i na galeryjnym kanale Youtube.

Pracownicy Galerii Tarasina zapraszają w swoje gościnne progi, podkreślając, że jednocześnie może ją odwiedzać 5 osób. Warto wybrać się na te wystawy, a także zapytać o najnowsze wydawnictwa galerii. Poza katalogiem konkursu Próba 4 znajdą coś dla siebie znawcy fotografii i miłośnicy komiksu pamiętający zeszłoroczną wystawę „Dziennik Minotaura 2020”, Andrzeja Bednarczyka. Galeria już za kilka tygodni zaprosi na trzecią edycję „A-Kumulacji 2021, Kaliskiego Biennale Sztuki”, które połączy środowisko artystów z Kalisza i miejskie instytucje kultury. Już w maju powróci „Zielona Strefa” na dziedzińcu Galerii wraz z propozycją „Kina na sztuki” i  muzyczną audiosferą zwróconą w kierunku działań alternatywnych i performatywnych. Oczywiście, wszystkie wydarzenia będą organizowane na tyle, na ile pozwolą obostrzenia związane z pandemią. Trzymamy za to kciuki! 

Ośrodek Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień” 

Wieża Ciśnień, zlokalizowana przy ul. Górnośląskiej, również otwiera swoje drzwi dla zwiedzających i zaprasza do udziału w najbliższych wydarzeniach.

Najciekawszą zmianą jest poszerzenie działalności OKP o budynek przy ul. Nowy Świat. Chodzi o Akcelerator Kultury, zrealizowany w ramach kaliskiego projektu rewitalizacyjnego. Akcelerator Kultury ma pełnić rolę ośrodka życia kulturalnego mieszkańców miasta Kalisz, jak i okolicznych miejscowości, oraz spełniać funkcje wystawiennicze, ułatwiając prezentację dorobku artystycznego lokalnych twórców, jak i umożliwiając zapoznanie się z dziełami innych współczesnych artystów miejscowym odbiorcom. Dlatego z tej przestrzeni będą mogli korzystać artyści oraz organizacje kulturalne. Na ten moment zgłosiło się już sześć organizacji i grup nieformalnych, o czym poinformowała nas koordynatorka Akceleratora Michalina Pikuzińska-Kaczmarek.

Akcelerator zaczyna działania od marca, a pierwszym wydarzeniem będzie wystawa Stowarzyszenia Poza Kadrem w dniach 4-18 marca. Dzień później rozpocznie się wystawa malarstwa Przemysława Świątka, natomiast w pierwszej połowie kwietnia odwiedzający obejrzą fotografie Pawła Krymarysa.

Zaplanowano także dwa występy sceniczne: 20 marca odbędzie się koncert Bigbanku z Music Store, a tydzień później wystąpi zespół Blues Monkey.

Ponadto OKP zaprasza w piątek, 5 marca, o godzinie 18:30 na otwarcie wystawy Jerzego Nowosielskiego – Świętość w prostocie. Wydarzenie to jest bezpłatne.

Jak podkreślają organizatorzy, prace artysty są od wielu lat poszukiwane przez kolekcjonerów, zdobią liczne kolekcje prywatne i muzealne.

Twórczość Nowosielskiego to przede wszystkim płasko malowane formy z charakterystycznym ciemnym konturem. Ikony przedstawiane najczęściej w pejzażach i metafizycznych kompozycjach. Tworzył także monumentalne dekoracje ścienne m.in. w kościołach i cerkwiach. Inspirował go surrealizm, a w swoich pracach starał się łączyć elementy sacrum i profanum. Niezwykle śmiała wyobraźnia przestrzenna pozwoliła mu stworzyć dzieła wyjątkowe na polskim gruncie. Należą do nich m.in. dekoracje (polichromie, witraże, mozaiki) w świątyniach obrządku wschodniego i zachodniego.

Z kolei 7 marca o godz. 18:30 odbędzie się cykl czytań online czterdziestu dwóch listów Vincenta van Gogha do swego brata Theo. Lektorem będzie Marcin Czarnik, a w wydarzeniu będzie można wziąć udział bezpłatnie, za pośrednictwem wydarzenia przygotowanego przez Wieżę Ciśnień na portalu Facebook

MDK w Kaliszu 

Placówka edukacyjną jest Miejski Dom Kultury, choć nazwa może mówić coś innego. Trzeba podkreślić jedno: kaliski MDK regularnie prowadzi zajęcia dla swoich odbiorców, oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego. Działania te są dodatkowo ubogacone konkursami (np. literackim, „Dzieci też bajki piszą” czy plastycznym „Zebry, pantery, futrzaki i inne zwierzaki”).

Z MDK związany jest również festiwal Schola Cantorum, którego organizatorem jest Kaliskie Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży Schola Cantorum. Po raz pierwszy 43. edycja wydarzenia odbędzie się w formie online. Prezes Stowarzyszenia, a jednocześnie wicedyrektor MDK Łukasz Pieniążek podkreśla, że czas pandemii to okazja, by organizacje pozarządowe oraz instytucje kultury mocno weszły teraz w sferę Internetu. Jednocześnie forma online festiwalu przynosi pewne ograniczenia, gdyż nie będzie w tym roku kategorii pozwalającej zaprezentować muzykę w połączeniu z innymi sztukami. – W tym roku niestety z uwagi na fakt, że nagranie takiego przedsięwzięcia byłoby dość kłopotliwe, więc takich zespołów nie mamy. Większość kategorii, które zachowaliśmy wokalne czy instrumentalne – w tym przypadku zgłoszeń jest sporo i też jest to ważna informacja dla nas, iż mimo wszystko jest chęć. Zespoły młodzieżowe i dziecięce mają nadal potrzebę, żeby gdzieś wystąpić oraz pokazać się. Tak naprawdę te zespoły były pozbawione takiej możliwości od kwietnia zeszłego roku – koncertowania, doskonalenia swoich umiejętności na różnych warsztatach. – podsumowuje Ł. Pieniążek. Festiwal odbędzie się ostatecznie w dniach 22-25 kwietnia br.

Duże kina nie działają

Niestety, z wyjątkiem Kina Centrum, miłośnicy filmów nie znajdą miejsca, gdzie mogliby oglądać kinowe produkcje na dużym ekranie. Duże sieci kinowe zrezygnowały ze wznowienia działalności, ponieważ emisja nowych filmów wymaga sporo czasu. Właściciele sieci obawiają się również, że aktualne odmrożenie kultury może zostać wycofane, co spowodowałoby dla nich jeszcze większe straty.

Perspektywy dla kultury 

Aktualne odmrożenie kultury zostało bowiem ograniczone czasowo do dwóch tygodni swoistej próby. Trudno powiedzieć, jak się ta próba zakończy, ale należy podkreślić, że to właśnie kultura pomogła nam przetrwać ten trudny czas społecznych ograniczeń i lockdownu. Książki, filmy, seriale, muzyka… A gdy tylko obostrzenia zostały zdjęte, to kaliszanie ruszyli do swoich ulubionych instytucji kultury, wypełniając po brzegi sale na zaplanowanych wydarzeniach.

Jako Latarnik Kaliski zachęcamy – wspierajmy instytucje kultury swoim udziałem w wydarzeniach stacjonarnych, angażowaniem się online. Bez wątpienia, największym wyzwaniem po pandemii będzie wyciągnięcie ludzi z domów, na co także zwracali uwagę przedstawiciele kaliskich instytucji kultury w naszych rozmowach. Chodzi bowiem o zaangażowanie odbiorców w działania kulturalne, społeczne, integracyjne po długiej, wielomiesięcznej przerwie. Kaliskie instytucje kultury na pewno odegrają tu ogromną rolę dla rozwoju naszego miasta.

Źródła: 

[1]Dokładne kwoty: Teatr: 5 995 000 zł, CKiS: 4 225 000 zł, MOZK: 3 271 000 zł.

[2]Dokładne kwoty: FK: 4 853 000 zł, MBP: 3 610 000 zł, GST: 928 000 zł, OKP WC: 846 000 zł.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze