baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Kaliskie organizacje chcą wdrożenia elektronicznego systemu naboru ofert

Forum Organizacji Pozarządowych Ziemi Kaliskiej poinformowało dziś o swoim pierwszym działaniu – złożeniu listu otwartego ws. wdrożenia elektronicznego systemu naboru ofert w ramach otwartych konkursów ofert dla organizacji pozarządowych.

Czym tak właściwie jest FOP?

Forum Organizacji Pozarządowych Ziemi Kaliskiej to związek stowarzyszeń (federacja) organizacji pozarządowych, które swoje działania skupia głównie na terenie Południowej Wielkopolski. Nadrzędnym celem Forum jest wzmocnienie wielkopolskiego sektora organizacji społecznych, wymiana doświadczeń i wiedzy między organizacjami, a także sieciowanie i budowanie lokalnych partnerstw.

– Na ten moment skupiamy 6 organizacji pozarządowych z Kalisza i okolic, natomiast jesteśmy otwarci na nowe organizacje i na to, by być ich głosem w dyskursie publicznym. Naszym celem jest wzmocnienie wielkopolskiego trzeciego sektora – Mateusz Walczak, prezes zarządu Forum Organizacji Pozarządowych Ziemi Kaliskiej.

Tym, na czym najbardziej zależy twórcom Forum jest bez wątpienia budowanie pozytywnego klimatu wsparcia i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz samorządności obywatelskiej, poprzez angażowanie lokalnych społeczności, rozwój wolontariatu oraz działalność ekspercką.

Jakie korzyści niesie za sobą wprowadzenie systemu elektronicznego?

Jak mówią sami pomysłodawcy, wdrożenie wspomnianego systemu ma przynieść korzyści, zarówno dla jednostek samorządu terytorialnego, przedstawicieli organizacji pozarządowych, jak i pracowników urzędów obsługujących wspomniane konkursy.

Jesteśmy jednym z nielicznych miast w Polsce, które nadal funkcjonują „na papierach”. Jest to ogromne utrudnienie w przypadku przygotowywania ofert, ale również zniechęcające dla wielu organizacji. Nieraz drobne błędy – jak sami mogliśmy przekonać się na przykładzie Kalisza – potrafią przekreślić całą pracę i trud w nią włożony – Ewelina Knajdek-Marcinkowska, prezes stowarzyszenia Multi-Art.

Rozwiązanie to pozwoliłby na znaczne przyspieszenie oraz uproszczenie procedury naboru ofert, a organizacje będą mogły dzięki temu uniknąć błędów formalno-prawnych. Wprowadzenie generatora ofert miałoby także pomóc w uniknięciu błędów rachunkowych w kosztorysach projektów społecznych oraz pozwolić zaoszczędzić tak finansowo, jak i czasowo.

– Rozumiemy, że taka nowość wymagać będzie od wszystkich nakładu pracy, natomiast praca na generatorach jest znacznie łatwiejsza i pozwala uniknąć błędów, które nie mają znaczenia dla merytorycznej pracy – dodaje Ewelina Knajdek – Marcinkowska.

– System, który będzie służył do składania wniosków, do składania pomysłów o to, by w Kaliszu ludziom żyło się lepiej to nie tylko ułatwienie dla organizacji pozarządowych i wykluczanie błędów w tworzeniu takich wniosków. To ułatwienie całego procesu, od złożenia wniosku, poprzez jego realizację, aż do rozliczenia i archiwizacji działań, które zostały wykonane w ramach tego wniosku – Michał Szkudlarek, prezes fundacji Dziewięciu Braci. – To ogólnopolski standard. Rzadko kiedy spotykamy się z sytuacjami, w których wniosek złożyć musimy w formie papierowej. Mam nadzieję, że Kalisz weźmie udział w tej cyfrowej przemianie dla organizacji pozarządowych – dodaje prezes fundacji.

Sygnatariuszami Listu Otwartego są w chwili obecnej 23 organizacje: Fundacja im. Bolesława Pobożnego, Fundacja Polska Jutra, Fundacja Inicjatywa dla Opatówka, Stowarzyszenie Józef, Stowarzyszenie Stacja Inspiracja oraz Klub Sportowy Latarnik Kalisz, Fundacja Nowa Nadzieja, Stowarzyszenie LGD7-Kraina Nocy i Dni, Fundacja Biura Rachunkowego FiK, Stowarzyszenie Głos Kaliszan, Fundacja Światło i Sól, Akademia Sportu Amber, Fundacja PlayPoint, Stowarzyszenie Multi.Art, Instytut Kaliska, Kaliska Inicjatywa Miejska, Fundacja Dziewięciu Braci, Bank Równości, Fundacja Reakcja, Stowarzyszenie Łyżka Mleka, Stowarzyszenie Poza Kadrem, Fundacja „Dla Pszczół”, OSP Chełmce.

Organizacje, które nie zdążyły podpisać listu, mają na to czas do 4 października. Można podpisać w siedzibie Forum przy ul. Pułaskiego 26 w Kaliszu lub elektronicznie, wysyłając podpisany skan listu, który jest dostępny na stronie www.ngo.kalisz.pl

Forum tworzą organizacje założyciele: Fundacja im. Bolesława Pobożnego, Fundacja Polska Jutra, Fundacja Inicjatywa dla Opatówka, Stowarzyszenie Józef, Stowarzyszenie Stacja Inspiracja oraz Klub Sportowy Latarnik Kalisz, które założyły grupę partnerską na rzecz Rozwoju Instytucjonalnego Wielkopolski Południowej.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze