Kaliskie seminarium Dziejów Miast – nowa inicjatywa w Akademii Kaliskiej i KTPN
23 maja w Akademii Kaliskiej gościli historycy architektury i budowy miast z różnych ośrodków akademickich w Polsce. Instytut Interdyscyplinarnych Badań Historycznych reprezentowany przez doktora Makarego Górzyńskiego zorganizował specjalistyczne seminarium naukowe na temat planowania przestrzennego w Europie Środkowo-Wschodniej na przełomie XIX-XX wieku w aspektach politycznych i społecznych.
Podczas obrad zastanawiano się m.in. nad przełożeniem i odniesieniem ówczesnych doświadczeń w zarządzaniu miastami na nasze obecne problemy miejskie. W spotkaniu, będącym kontynuacją tradycji seminarium prof. Agnieszki Zabłockiej-Kos z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego i Pracowni Badań nad Architekturą i Urbanistyką Nowoczesną, wzięli udział naukowcy m.in. z Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Politechniki Łódzkiej, Polskiej Akademii Nauk i oczywiście Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM czy Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
Współorganizatorem wydarzenia – będącego pierwszą edycją cyklu – była Pracownia „Burano” z Wrocławia i Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, w którego lokalu przy Placu św. Józefa 2-4 odbyło się seminarium. Jego organizacja jest częścią budowy kaliskiej humanistyki uniwersyteckiej. W ramach spotkania, dofinansowanego przez Akademię Kaliską, odbył się także spacer historyczny po kaliskim parku – jednym z najstarszych ogrodów publicznych w Polsce.
Fot.: Ewa Obała