baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Kaliskiej bibliotece przyznano zaszczytny tytuł „Templum Libri”

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu otrzymała z rąk Marszałka Województwa Wielkopolskiego zaszczytny tytuł „Templum Libri”. Został on wręczony podczas czwartkowej gali Wielkopolskiego Dnia Bibliotekarzy i Bibliotek. W imieniu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu Tytuł odebrał jej Dyrektor, Robert Kuciński. W laudacji podkreślono, że kaliska biblioteka jest wzorem instytucji, która łączy tradycję z nowoczesnością, inspirując mieszkańców do korzystania z bogactwa wiedzy dostępnej w „świątyni książek”.

Gala święta wielkopolskich bibliotekarzy tym razem została zorganizowana w Auli Artis Collegium da Vinci. Na zaproszenie Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Marka Woźniaka oraz Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Małgorzaty Grupińskiej-Bis, na uroczyste obchody przyjechało wielu przedstawicieli bibliotek publicznych działających w naszym regionie, moderatorów klubów czytelniczych, autorki i autorzy książek oraz przedstawiciele wydawnictw.

Wielkopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek został zorganizowany, aby okazać wdzięczność i podziękować społeczności bibliotekarskiej za jej wkład w rozwój czytelnictwa i kultury w Wielkopolsce. Jak powiedziała Dyrektorka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Małgorzata Grupińska-Bis:

„Czytanie tylko z pozoru jest samotnym obcowaniem z tekstem. Tak naprawdę jest czynnością społeczną, bo przecież chcemy z kimś porozmawiać o tym, co przeczytaliśmy i co przeżyliśmy dzięki książce. O roli książek można by mówić bez końca. O bibliotekach, które nie są już tylko świątyniami ciszy – także. Czytajmy i pokazujmy, że czytamy. To bardzo ważne. Szanowni bibliotekarze! Dzięki Wam, Waszym śmiałym marzeniom i niezwykłej wręcz kreatywności, Biblioteki pięknieją, zarówno jeśli chodzi o przestrzenie, jak i o aktywności, które oferują użytkownikom. Dziękuje Wam za pasję, zaangażowanie i niegasnącą energię. Niech wasza aktywność i wysiłek będą zawsze należycie doceniane oraz nagradzane.”

Odczytany został również list gratulacyjny od Dyrektora Biblioteki Narodowej w Warszawie, doktora Tomasza Makowskiego:

„Wielkopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek to święto całej społeczności bibliotekarskiej Województwa. Z dużym uznaniem odnoszę się do pracy Pani Dyrektor oraz pracowników Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, a także wszystkich bibliotek wielkopolskich. Dziękuję za cenny wkład w rozwój czytelnictwa i promocję kultury w regionie, za codzienną pracę na rzecz lokalnej społeczności.”

Ważnym momentem było uhonorowanie bibliotekarzy i bibliotek, którzy szczególnie aktywnie działali w różnych obszarach promocji czytelnictwa i kultury. Przemawiał do nich Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak:

„W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat biblioteki przeszły bardzo znaczącą ewolucję, jeśli chodzi o ich funkcjonowanie. Dzisiaj bardzo często są to wielofunkcyjne instytucje kultury, w których nie tylko można wypożyczyć książkę, ale brać udział w wielu ciekawych wydarzeniach. Wykorzystują najróżniejsze, nowoczesne, audiowizualne formy prezentacji literatury. Stały się ważnymi centrami rozwoju społecznego. Warto to dostrzec.”

Podczas Gali wręczono również po raz pierwszy Literacką Nagrodę Wielkopolskich Czytelników. Zanim poznaliśmy zwycięzców, Włodzimierz Mazurkiewicz – Przewodniczący Jury Literackiej Nagrody Wielkopolskich Czytelników, opowiedział o idei nagrody:

„Każda forma wspierania czytelnictwa jest potrzebna i cenna. Od lat jako Samorząd Województwa Wielkopolskiego podejmujemy takie działania i szukamy skutecznych narzędzi. Uznaliśmy, że formuła przyznawania tej nagrody powinna włączyć w proces wyboru nominowanych książek nasze regionalne biblioteki, a poprzez te biblioteki, naszych wielkopolskich czytelników. Nie chcieliśmy, aby były to pozycje tylko najczęściej wypożyczane, dlatego postanowiliśmy zaangażować działających przy bibliotekach członków klubów książki.”

W kategorii „Literatura dla dorosłych” zwyciężyła Małgorzata Lebda za książkę „Łakome” (Wydawnictwo Znak). W kategorii „Literatura dla dzieci i młodzieży” zaś – Michał Rusinek i Joanna Rusinek za książkę „Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci” (Wydawnictwo Zygzaki).

Laudację dla laureatów wygłosili członkowie jury Literackiej Nagrody Wielkopolskich Czytelników – dr hab. Magdalena Bednarek oraz prof. Marcin Telicki. Zwycięzcy otrzymali nagrodę finansową w wysokości 50 tys. zł, a każda z nominowanych książek otrzymała wyróżnienie w wysokości 3 tys. zł. Warto dodać, że członkiem tegorocznej kapituły Literackiej Nagrody, jako reprezentant wielkopolskich bibliotek, był Robeert Kuciński, dyrektor MBP w Kaliszu.

Tekst, Zdjęcia: Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze