baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Kalisz Mekką rzeczoznawców majątkowych. Konferencja Nieruchomość w Przestrzeni 6

W dniach 20-21 kwietnia w Kaliszu odbywa się szósta Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Nieruchomość w przestrzeni 6”, którą organizują Akademia Kaliska oraz Stowarzyszenie Rzeczoznawców Majątkowych Wielkopolski Południowej w Kaliszu. Wydarzenie zostało objęte patronatem przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. O czym rozmawiano podczas rozpoczęcia całej konferencji?

Rozpoczęcie konferencji „Nieruchomość w przestrzeni 6”

Nieruchomość to nie tylko miejsce, w którym żyjemy i pracujemy, ale także miejsce, które definiuje naszą tożsamość i aspiracje – mówiła prof. Maria Trojanek, przewodnicząca Komitetu Naukowego Konferencji. Prof. Trojanek zaznaczała, że konferencja „Nieruchomość w przestrzeni 6” to dobry przykład współpracy nauki z praktykami. Gości przywitał również prof. Andrzej Wojtyła, rektor Akademii Kaliskiej, która za niedługo przekształci się w Uniwersytet Kaliski. – Mam nadzieję, że wnioski z konferencji będą przede wszystkim praktyczne, bo to bardzo ważne, aby upraktyczniać badania naukowe – zaznaczał rektor.

Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego konferencji była dr Izabela Rącka. – Dr Izabela Rącka jest po prostu niesamowita. Jak zwykle stanęła na wysokości zadania w zakresie pozyskania środków finansowych i zaproszenia szacownych gości – chwaliła koordynatorkę prof. Beata Wenerska, dziekan Wydziału Nauk Społecznych Akademii Kaliskiej. Pozytywną opinię na temat konferencji wydał także sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Piotr Uściński, którego list przeczytany został przez zastępcę dyrektora Departamentu Gospodarki Nieruchomościami MRiT Filipa Syrkiewicza.

– Cieszę się, że z tych sześciu edycji aż trzy odbyły się w Kaliszu. Ta inicjatywa jest jednym z dowodów na to, że Kalisz zasługuje na uniwersytet – mówił prezydent Krystian Kinastowski. Prezydent wskazywał, iż ostatnie 20-30 lat nie było najkorzystniejszym okresem dla miast średniej wielkości, takich jak Kalisz, czego dowodem jest chociażby utrata statusu miasta wojewódzkiego. Krystian Kinastowski zaznaczał, że ta sytuacja ma również wpływ na kwestię wycen nieruchomości, o której dyskusje toczyć się będą podczas dwudniowej konferencji.

Prezydent Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych Tomasz Ciodyk wskazywał, że patronat udzielony konferencji przez Federację nie ma tylko charakteru honorowego, ale także materialny, czego dowodem jest kwartalnik „Rzeczoznawca Majątkowy” znajdujący się w materiałach konferencyjnych. Na jego okładce znajduje się zdjęcie Kalisza autorstwa Pawła Kowalskiego z Kalisz By Drone. – Kalisz stał się miejscem kultowym, niemal Mekką dla rzeczoznawców majątkowych – akcentował prezydent PFSRM. Prezydent Stowarzyszenia Rzeczoznawców Majątkowych Wielkopolski Południowej w Kaliszu, Stanisław Michał Wegner, wskazał, że konferencja „Nieruchomość w przestrzeni 6” jest największym wydarzeniem naukowo-praktycznym w kraju.

Założenia w wycenie nieruchomości i ich wpływ na wartość

Pierwszy wykład podczas konferencji przeprowadziła prof. Sabina Źróbek. Mówiła ona o tym, jaki wpływ mają przyjęte założenia na wycenę nieruchomości. Przyjmowanie założeń opiera się na różnorodnych podejściach, takich jak podejście porównawcze określające wartość nieruchomości na bazie cen innych podobnych nieruchomości; podejście dochodowe, według którego nabywca zapłaci tyle, ile otrzyma z przewidywanego dochodu z nabytej nieruchomości; podejście kosztowe polegające na określaniu wartości nieruchomości przy założeniu, że wartość ta odpowiada kosztom jej odtworzenia, pomniejszonym o wartość zużycia nieruchomości.

W wycenie nieruchomości najczęściej bierze się pod uwagę ich wartość rynkową, lecz rozpatrywane mogą być również wartości godziwe, katastralne, bankowo-hipoteczne itd. W światowej koncepcji wartości rynkowej co do zasady należy uwzględnić założenie, że nieruchomość będzie użytkowana w sposób optymalny bądź jest prawdopodobne, że tak się stanie, co oznacza, że wycena powinna uwzględniać tzw. wartość nadzieihope use. Powstaje coraz więcej publikacji, a rzeczoznawcy dyskutują na temat interpretacji tego pojęcia.

Prof. Sabina Źróbek zwróciła także uwagę na to, że potrzebne są nowe założenia w wycenie nieruchomości. Jej zdaniem jest to konieczne ze względu na współczesne możliwości metody wyceny nieruchomości. Wspominała chociażby o tzw. HAVM, czyli hybrydowych automatycznych modelach wyceny. Zaznaczała, że w swojej działalności rzeczoznawcy winni starać się uwzględniać koegzystencję innowacyjnych i klasycznych metod wyceny. I pamiętać o tym, że niewłaściwe założenia podważają wiarygodność wyceny.

Wpływ Unii Europejskiej na wycenę nieruchomości

Drugim prelegentem był Krzysztof Grzesik, przewodniczący organizacji TEGoVA (The European Group of Valuers’ Associations), która zrzesza 70 krajowych stowarzyszeń rzeczoznawców z 38 krajów, reprezentujących 70 tys. wykwalifikowanych rzeczoznawców. Na wstępie zadał pytanie uczestnikom, czy ich zdaniem rozporządzenia unijne od razu stają się polskim prawem, czy też dopiero po ich publikacji muszą zostać wdrożone do porządku prawnego każdego z krajów członkowskich. Znaczna większość postawiła na drugą opcję, lecz prawdziwą odpowiedzią było to, iż po ich publikacji obowiązują one także i polskich obywateli, w tym rzeczoznawców majątkowych.

– Kiedy wchodzi w życie nowa ustawa, wówczas jest poruszenie w środowisku, lecz przy rozporządzeniach unijnych z reguły takich dyskusji nie ma, a są one przecież obowiązującym prawem – zaznaczał przewodniczący TEGoVA. – Jako rzeczoznawcy jesteśmy tak skoncentrowani na bieżącej pracy, że nie mamy czasu szukać informacji, które są daleko od nas. Jednak dzięki temu, że mamy kontakt z TEGOVĄ, to te informacje docierają do nas skuteczniej – dziękowała dr Izabela Rącka.

Konferencja „Nieruchomość w przestrzeni 6” trwać będzie do 21 kwietnia. Dziś (20 kwietnia 2023 roku) uczestnicy, po zakończeniu części merytorycznej, wezmą udział w koncercie Filharmonii Kaliskiej Soul Soul Soul, a po koncercie rozpocznie się uroczysta kolacja.

Latarnik Kaliski objął wydarzenie swoim patronatem medialnym. W najbliższych dniach na naszym kanale YouTube będą Państwo mogli znaleźć także spot z konferencji.

Międzynarodowa Konferencja Naukowa NIERUCHOMOŚĆ W PRZESTRZENI 6 jest dofinansowana z budżetu państwa – ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Doskonała Nauka”, moduł  „Wsparcie konferencji naukowych”.

Wartość dofinansowania: 105.250 zł Całkowita wartość zadania: 212.841,20 zł

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze