Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Kalisz na 6-tkę: brak PIT, CIT, VAT i karniaki dla urzędników

Karniaki dla urzędów, brak podwyżek PIT, CIT i VAT przez trzy lata, VAT od zapłaconej faktury oraz zmiana zasady naliczania składki zdrowotnej – to kilka przedstawionych dziś przez Polskę 2050 zobowiązań wobec przedsiębiorców. Mają one pomóc polskim przedsiębiorcom i całej gospodarce kraju.

Politycy Polski 2050 przedstawili 10 postulatów, które ich zdaniem powinny zostać jak najszybciej wcielone w życie:

  • Przez 3 lata po wyborach żadnych zmian w PIT, CIT i VAT.
  • Po tym okresie zmiany dotyczące najważniejszych podatków będą mogły być dokonywane raz w roku.
  • Podatek VAT płacony wyłącznie od zapłaconych faktur.
  • Zasiłek chorobowy pracownika od pierwszego dnia opłacany przez ZUS, a nie przez przedsiębiorcę.
  • Domniemanie niewinności podatnika: zamrożenie majątku możliwe tylko po decyzji sądu, a nie urzędu skarbowego.
  • “Karniaki” za błędy i opóźnienia urzędników na rzecz obywateli.
  • Proste przepisy dla mikrofirm.
  • Zmiana zasad naliczania składki zdrowotnej tak, aby była „składką”, a nie „podatkiem”: stała kwota niezależnie od charakteru działalności gospodarczej.
  • Zwiększenie skuteczności sądów gospodarczych.
  • Przyjazne zasady interpretacji podatkowych.

Interesuje nas Polska na szóstkę. Dla nas oznacza to państwo, które działa, pozwala działać innym, szanuje pracę obywateli, a nie zabiera i rozdaje według partyjnego klucza pieniądze podatników – mówiła radna Polski 2050 Barbara Oliwiecka.

Z ankiet przeprowadzonych przez partię w ramach projektu “Stabilna gospodarka” na grupie ponad 1000 małych i średnich przedsiębiorców wynika, że aż 75% z nich deklaruje zmniejszenie nakładów na inwestycje i rozwój firmy w porównaniu z rokiem ubiegłym. Ponad połowa respondentów rozważa także zwolnienia albo ograniczenie zatrudnienia.

Oliwiecka: Chcemy nie tylko Polski na szóstkę, ale i Kalisza na szóstkę!

Radna Oliwiecka podkreśliła, że stabilna i silna gospodarka determinuje jakość życia również w Kaliszu. – Drożyzna, inflacja, kryzys energetyczny, ale też niestabilne prawo i podnoszenie podatków, którego doświadczyliśmy niestety na gruncie lokalnym. Prezydent Krystian Kinastowski podniósł podatek od nieruchomości do maksymalnie dopuszczalnej stawki, byliśmy temu przeciwni, bo wiedzieliśmy jak dobija to naszych kaliskich przedsiębiorców – podkreśliła.

W 2022 roku 621 tys. podmiotów gospodarczych zawiesiło swoją działalność, a w Kaliszu takich podmiotów było 754. – Wychodzi na to, że w Kaliszu przez trzy miesiące 193 firmy przestały działać – mówiła Oliwiecka. – Chcemy nie tylko Polski na szóstkę, ale i Kalisza na szóstkę. Musimy zdawać sobie sprawę, że w Kaliszu wciąż mamy niższe średnie wynagrodzenie niż w Wielkopolsce i oczywiście jeszcze niższe od średniej krajowej. Mediana wypada tu jeszcze niekorzystniej.

Mroziński: Zarządzający naszym krajem będą mieć pokusę, aby dziurę budżetową łatać podnoszeniem podatków.

Mamy dość trudną sytuację gospodarczą, po wyborach prawdopodobnie będzie jeszcze trudniejsza. Rządzący, którzy będą zarządzać naszym krajem będą mieć pokusę, aby dziurę budżetową łatać podnoszeniem podatków. Nie chcemy w ten sposób dobijać przedsiębiorców. Chcemy, by podatki, które zostaną wprowadzone w danym przedziale czasu były przewidywalne. Nie może być tak, że mamy Polski Ład, następnie wchodzi jego nowelizacja, a za nim dziesiątki kolejnych przepisów, które to korygują, co rodzi chaos – tłumaczył Piotr Mroziński z Polski 2050. Zaznaczył on również, że jako partia chcą, aby podatek VAT był płacony dopiero wtedy, gdy podatnik otrzyma od swojego dłużnika zapłaconą fakturę.

Eskan Darwich: ZUS od pierwszego dnia powinien wypłacać zasiłek chorobowy

Radny Eskan Darwich podkreślił, że dla Polski 2050 ważnym jest, aby to ZUS już od pierwszego dnia wypłacał pracownikowi zasiłek chorobowy, a nie pracodawca. Darwich podkreślił, że składka zdrowotna jest w tym momencie podatkiem, natomiast zdaniem partii powinna być opłacana w sposób „z góry przyjęty” i pozostawać niezależna od dochodów, aby miała charakter składki, a nie podatku zdrowotnego.

Magdalena Walczak: Na podatnika przerzucany jest ciężar udowodnienia niewinności

Magdalena Walczak postulowała o domniemanie niewinności podatnika. – Na gruncie procedury karnej już od dawna obowiązuje domniemanie niewinności, niestety w przypadku przepisów podatkowych i postępowania karnego skarbowego sytuacja jest całkowicie odwracana – tłumaczyła radna. – Już w momencie wszczęcia kontroli podatkowej urząd ma prawo zablokować rachunki. Na podatnika przerzucany jest ciężar udowodnienia niewinności zamiast na organ skarbowy udowodnienia winy.

Walczak poruszyła również kwestię przyjaznych zasad interpretacji podatkowych i zwróciła uwagę na to, że przedsiębiorcy czekają bardzo długo na złożone przez nich zapytania dotyczące indywidualnych interpretacji podatkowych. Zdaniem Polski 2050, należy skrócić terminy wydawania interpretacji indywidualnych oraz dążyć do rozszerzenia ich stosowania. Zdaniem partii należy również zwiększyć obsadę sądów gospodarczych i przekazywać prostsze sprawy do rozstrzygania przez asesorów sądowych.

Magdalena Spychalska: Nie ma żadnych narzędzi dyscyplinujących urzędników

Dzisiaj obywatel-podatnik nie ma praktycznie żadnych narzędzi, aby zmusić urząd do przyspieszenia bądź poprawienia decyzji, która została wydana błędnie. Nie ma żadnych narzędzi dyscyplinujących urzędników – mówiła nowa członkini partii Magdalena Spychalska. Przedstawicielka mówiła o przywróceniu równowagi sił pomiędzy obywatelem a urzędem: – to urząd jest dla obywatela, a nie odwrotnie.

Spychalska poruszyła też kwestie prostych przepisów dla mikrofirm. – Przepisy trzeba uprościć, by tych firm tworzyło się więcej. Masowe zamknięcia to pokłosie wielkich obostrzeń nakładanych na małe firmy, które muszą mierzyć się same ze wszystkimi przepisami.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze