Kalisz obszarem zagrożonym ptasią grypą

Teren Kalisza został uznany za obszar zagrożony wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Jest to zgodne z rozporządzeniem nr 15/21 Wojewody Wielkopolskiego z 9 kwietnia.

Na obszarze zagrożonym nakazuje się: niezwłoczne czyszczenie i odkażanie środków transportu i sprzętu wykorzystywanych do przewożenia drobiu lub innych ptaków, ich mięsa, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych oraz innych przedmiotów lub substancji, które mogły zostać skażone wirusem; stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące, w szczególności wyłożenie mat dezynfekcyjnych oraz odkażanie rąk i obuwia; niezwłoczne informowanie o zwiększonej zachorowalności, śmiertelności lub znacznym obniżeniu produkcyjności zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie.

Na obszarze zagrożonym zakazuje się: wprowadzania i wyprowadzania z gospodarstwa zwierząt, a także transportowania ich zwłok i jaj, bez zgody terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii; wywożenia i rozrzucania ściółki lub nawozów naturalnych bez zgody terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii; organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki; wypuszczania drobiu lub innych ptaków w celu odtworzenia zasobów ptactwa łownego.

Zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem w mieście pojawią się tablice ostrzegawcze z czarnym napisem na żółtym tle: „Uwaga! Wysoce zjadliwa grypa ptaków obszar zagrożony”. Powyższe środki stosuje się co najmniej przez 30 dni, licząc od dnia zakończenia wstępnego czyszczenia i odkażania ogniska. W związku z tym, na drogach wyjazdowych z miasta ustawione zostaną tablice ostrzegawcze z czarnym napisem na żółtym tle o treści: „Uwaga! wysoce zjadliwa grypa ptaków obszar zagrożony”

Źródło: Urząd Miasta Kalisza

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze