Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Kalisz po wakacjach. Podsumowanie inwestycji we wrześniu

Szlak Bursztynowy zatacza coraz większy krąg wokół centrum, Nowy Świat praktycznie zyskał już nowe oblicze, a dojazd na największą kaliską sypialnię został utrudniony. Jakie jeszcze inwestycje, nie tylko z zakresu drogownictwa, mają obecnie miejsce? Szczegóły w artykule!

Na budowanym obecnie przedłużeniu Szlaku Bursztynowego od ulicy Łódzkiej do ulicy Żwirki i Wigury kończone są odcinki pomiędzy ulicami Łódzką i Braci Niemojowskich oraz pomiędzy ulicami Pszenną i Żwirki i Wigury. Z wyjątkiem skrzyżowania z Łódzką, na pozostałych zostały wybudowane już ronda.

Ważnym elementem przebudowy drogi wojewódzkiej nr 450 jest budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Nowy Świat / Legionów / Ułańska. Będzie ono rondem turbinowym. Wyspa, z której będzie się składać, została już w całości wybudowana. Ostatnie prace prowadzone są na odcinku ulicy Nowy Świat pomiędzy ulicami Legionów / Ułańska a Rogatką.

Aleja Wojska Polskiego także przechodzi modernizację. Planowany zakres inwestycji dotyczy odcinka od ulicy Widok do ulicy Kościuszki. Obecne prace są skupione na prawej jezdni (patrząc w stronę ulicy Widok) odcinka od ulicy Poznańskiej do Staszica. Wymusiło to zamknięcie wjazdu w ulicę Dobrzecką. Objazd do niej prowadzi ulicami Polną, Graniczną oraz Mikołaja Reja. W kwestii chodników nowy ciąg powstał po prawej stronie (patrząc w stronę ulicy Widok) na odcinku od ulicy Widok do ulicy Polnej oraz po prawej stronie (patrząc w stronę Centrum) na odcinku od ulicy Poznańskiej do przejścia dla pieszych na wysokości ulicy Jabłkowskiego.

Nowe rondo powstanie także na Dobrzecu. Jego budowa jest częścią inwestycji jaką jest przebudowa ulicy Prymasa Stefana Wyszyńskiego na odcinku od Ronda Honorowych Dawców Krwi (ul. Podmiejska) do ulicy Aliny Szapocznikow (łącznik z ulicą Dobrzecką). Obecne prace prowadzone są na prawej jezdni (patrząc w stronę ulicy Szapocznikow) na odcinku od przychodzi do ulicy prowadzącej przy targowisku.

Jeden z ważniejszych inwestycyjnych tematów w Kaliszu to oczywiście rewitalizacja Głównego Rynku oraz ulicy Kanonickiej. Cały teren wokół Ratusza został już objęty przebudową, zabezpieczone zostały drzewa wokół.

W Parku Miejskim przystąpiono do I etapu rewaloryzacji Parku Miejskiego. Zakres zadań obejmuje między innymi usunięcie starych nawierzchni chodników, wykonanie nowych alejek i montaż nowych latarni oraz budowę schodów widokowych nad Prosną w rejonie Mostu Teatralnego.

Nowe schody prowadzą już zaś na Cmentarz Miejski przy Rogatce. Zadanie obejmowało usunięcie istniejącej nawierzchni schodów wraz z podbudową, rozbiórkę muru oporowego, budowę nowych schodów wraz z murem oporowym oraz usypanie skarpy i obsianie jej trawą. Inwestycja kosztowała 346 tysięcy złotych.

Bliskie oddania jest Centrum opiekuńczo-mieszkalne przy ulicy Żwirki i Wigury. Budynek został w całości ukończony, uporządkowano także okalający go teren. Na inwestycję pozyskano środki z Funduszu Solidarnościowego w ramach pierwszego modułu Programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Centra opiekuńczo-mieszkalne”.

Pozwolenie na użytkowanie uzyskało składające się z dwóch budynków mieszkalnych osiedle „Między Mostami”. Mieści się ono pomiędzy ulicami Warszawską i Stawiszyńską, na prawym brzegu Kanału Bernardyńskiego.

Przy samym Kanale Bernardyńskim, na obszarze dawnej fabryki Wistil, powstają „Tarasy Bernardyńskie”. Łącznie przy ulicy Majkowskiej ma powstać 10 budynków. Pierwszy z nich ma mieć 148 mieszkań.

Zupełnie nowe oblicze zyskuje rejon skrzyżowania ulic Dobrzeckiej i Mickiewicza. W miejscu sklepu spożywczego powstaje tam nowy pawilon handlowo-usługowy.

Na budowanej właśnie pływalni na kaliskim Dobrzecu pojawiły się elementy przyszłego dachu. Jeszcze w tym roku zapowiadane jest ukończenie przedłużenia Trasy Bursztynowej na wspominanym wcześniej odcinku od ulicy Łódzkiej do ulicy Żwirki i Wigury. O tych i kolejnych inwestycjach także w raporcie za miesiąc!

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze