baner_FBAnt
Projekt Poznań
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Kalisz przystępuje do programu 'Aktywnie w żłobku’. Miasto zaoszczędzi prawie 5 milionów złotych rocznie

Przy fontannie Noce i Dnie w Parku Miejskim odbyła się konferencja prasowa przedstawicieli kaliskiej Platformy Obywatelskiej. Głównymi tematami spotkania były przystąpienie miasta do rządowego programu „Aktywnie w żłobku” oraz wprowadzenie nowej renty socjalnej.

Radna Platformy Obywatelskiej, Magdalena Sekura-Nowicka poinformowała o przystąpieniu Kalisza do programu „Aktywnie w żłobku”, który jest częścią szerszego projektu rządowego. Jak podkreśliła:

„Na ostatniej sesji Rady Miasta radni jednogłośnie podjęli decyzję o tym, żeby właśnie ten program uruchomić.” Program ten ma przynieść znaczące oszczędności dla miejskiego budżetu. „Oszczędności w skali roku w budżecie miasta to będzie kwota blisko cztery miliony osiemset złotych” – zaznaczyła radna.

Ważnym aspektem programu jest to, że rodzice nie będą ponosić żadnych kosztów związanych z pobytem dziecka w żłobku, poza opłatami za wyżywienie. „Rodzice musieli dopłacać dosłownie osiem pięćdziesiąt co miesiąc. Teraz po przystąpieniu do programu aktywnie w żłobku, rodzice tej symbolicznej opłaty osiem pięćdziesiąt również nie będą ponosić”wyjaśniła radna.

Poseł na Sejm RP z PO Mariusz Witczak, omówił z jakich filarów składa się program. „Z jednej strony to jest ta odnoga samorządowa, czyli relacja przede wszystkim z jednostkami samorządu terytorialnego i finansowanie żłobków, ale jest oczywiście cały czas możliwość zorganizowania samodzielnej opieki nad dzieckiem (…) Jest jeszcze trzecia forma dla tych, którzy z pewnych powodów życiowych czy organizacyjnych nie wracają na rynek pracy, a potrzebują wsparcia finansowego i ta kwota 500 zł dla tego typu rodzin też trafi na ich konto, jeżeli złożą wniosek.”powiedział poseł. Dodał również, że program oferuje wsparcie w wysokości 1500 zł dla rodziców organizujących opiekę samodzielnie.

Poseł poruszył także temat nowej renty socjalnej, określając ją jako „przełomową ustawę”. „Ta renta socjalna, którą uchwaliliśmy jest bezprecedensowym rozwiązaniem, dlatego że dodatek, który będzie wypłacany w 2025 roku, doprowadzi do sytuacji takiej, że te osoby (przyp. red. z orzeczoną
niepełnosprawnością i niezdolnością do podjęcia aktywności zawodowej) będą de facto otrzymywały minimalną płacę za pracę”
– wyjaśnił.

Na konferencji omówiono również zmiany w zasadach finansowania jednostek samorządu terytorialnego. Poseł Mariusz Witczak stwierdził: „Szacujemy, że przez całą perspektywę unijną,, czyli 7-letni budżet plus jeszcze 2-3 lata na ukończenie projektów (…) w budżetach samorządów w Polsce pojawi się ponad 200 miliardów złotych więcej przez te zasady, czy dzięki tym zasadom, które wprowadzamy już od 2025 roku.”

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze