baner_FBAnt
Baner AWS
baner_apka_2

Kalisz świętuje Międzynarodowy Dzień Archiwów

Już w dniach 7-9 czerwca mieszkańcy Kalisza będą mieli wyjątkową okazję świętować Międzynarodowy Dzień Archiwów w ramach ogólnopolskiej inicjatywy ARCHIFEST – Weekendu Archiwów Społecznych. Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka przygotowała z tej okazji szereg atrakcji dla czytelników i wszystkich zainteresowanych tematyką lokalnego dziedzictwa.

ARCHIFEST to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce, które ma na celu promocję działalności archiwów społecznych dbających o zachowanie lokalnej historii i kultury. W naszym kraju funkcjonuje ponad 770 tego rodzaju inicjatyw, a Centrum Archiwistyki Społecznej wspiera je w gromadzeniu, zabezpieczaniu i upowszechnianiu świadectw życia społecznego.

Przygoda z ARCHIFESTEM w Kaliszu rozpocznie się 7 czerwca wystawą multimedialną w Bibliotece Głównej prezentującą zbiory Społecznego Archiwum Kaliszan. Przez wszystkie trzy dni będzie można również skorzystać z pomocy bibliotekarzy udzielających informacji na temat SAK, posiadanych zbiorów, możliwości przekazania materiałów i pamiątek, a także doradzać w kwestiach związanych z zabezpieczaniem rodzinnych kolekcji.

8 czerwca o godzinie 10:00 w Filii nr 1 przy ul. Górnośląskiej 29 obędzie się prelekcja Mateusza Halaka na temat historii ulicy Górnośląskiej uzupełniona projekcjami filmu. Prelekcji towarzyszyć będą projekcje filmu „Górnośląską na zachód, Górnośląską na wschód” autorstwa Arkadiusza Pacholskiego i Erwina Rząda. Dla najmłodszych zorganizowane zostaną natomiast warsztaty tworzenia kronik rodzinnych. Zajęcia rozpoczną się także o godz. 10:00, a przeznaczone są dla dzieci w wieku szkolnym (obowiązują wcześniejsze zapisy z podaniem wieku dziecka drogą mailową: sak@mbp.kalisz.pl). Na ekranie zewnętrznym prezentowana będzie wystawa z najbardziej interesującymi zdjęciami i pamiątkami kaliszan, działać będzie również w dalszym ciągu stoisko informacyjno-doradcze.

Na stronie internetowej Biblioteki 7-9 czerwca odbędzie się również quiz wiedzy o dawnym Kaliszu. Dla trzech osób, które jako pierwsze poprawnie odpowiedzą na wszystkie pytania przygotowano niespodziankę.

Biblioteka zaprasza wszystkich mieszkańców Kalisza do wspólnego świętowania Dnia Archiwów.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze