baner_AK
reklama-SWWS
baner_AK

Kalisz włącza się w obchody Światowego Dnia Ziemi

22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi – największe międzynarodowe święto ekologiczne. Święto to zostało ustanowione w 1970 roku, a obecnie jest obchodzone w 192 krajach. W Polsce Dzień Ziemi świętujemy od 1990 roku. Kalisz również włącza się w obchody i w dniach 21-22 kwietnia 2023r. wspólnie z publicznymi i niepublicznymi przedszkolami, szkołami podstawowymi oraz szkołami ponadpodstawowymi będziemy czyścić otoczenie najbliższe placówkom edukacyjnym z odpadów.

Przypomnijmy, że początkowo Dzień Ziemi był oddolną inicjatywą. 22 kwietnia 1970 r. 20 mln Amerykanów – wówczas 10 proc. populacji Stanów Zjednoczonych – wyszło na ulice, aby zaprotestować przeciwko ignorancji środowiskowej i domagać się nowej drogi dla planety.

Nieco wcześniej, na konferencji UNESCO w 1969 r. wystąpił John McConnel z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi. Ideę poparł sekretarz generalny ONZ, U Thant. 26 lutego 1971 r. podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi – 20 albo 21 marca. W 2009 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło nową datę – 22 kwietnia.

Idea troski o naszą planetę łączy ludzi na całym świecie. Każdy z nas ma wpływ na dobrostan Ziemi. Głównym celem święta jest przybliżenie społeczeństwu wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii, szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju. Jest to również doskonała okazja do przedstawienia szerokiej liczbie odbiorców zagrożeń naszej planety oraz podjęcie dyskusji o zależnościach pomiędzy ochroną środowiska naturalnego a zdrowiem i życiem ludzi.

Akcja sprzątania odpadów, to nie tylko okazja, żeby posprzątać wokół siebie i usunąć śmieci – to także ważna działalność edukacyjna ucząca odpowiedzialności za naszą planetę.

Akcje zorganizowaną z okazji Światowego Dnia Ziemi koordynuje Wydział Edukacji wraz z Wydziałem Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Kalisza. Szkołom zainteresowanym sprzątaniem wybranych przez siebie terenów przekazano worki (kolor żółty – plastik, metale, opakowania wielomateriałowe; kolor niebieski – papier; kolor zielony – szkło; kolor czarny – odpady zmieszane) i rękawice.

Ustalono obszary, które dzieci i młodzież będzie porządkować oraz termin odbioru worków z odpadami przez uprawione firmy, po zakończeniu akcji przez uprawnione firmy.

Źródło: UM Kalisz

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze