baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Kalisz wzbogacił się o kolejną Akademię! Studenci rozpoczną kształcenie w Akademii Wymiaru Sprawiedliwości

Po 5 latach działalności Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości – a wcześniej Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki – uczelnia stała się Akademią. W ramach ewaluacji naukowej w dwóch dyscyplinach, po roku od momentu uzyskania uprawnień, uczelnia rozpocznie kształcenie doktorantów. Rektor-Komendant SWWS dr Michał Sopiński zapowiada, że placówka będzie dążyć do osiągnięcia statusu uniwersytetu.

Awans dla uczelni zwiększa jej konkurencyjność oraz prestiż. Dzięki osiągnięciu kat. „A” w ramach ewaluacji naukowej w dwóch dyscyplinach – pedagogice i nauce o bezpieczeństwie – w Akademii Wymiaru Sprawiedliwości kształcenie będą mogli rozpocząć doktoranci w zakresie bezpieczeństwa i pedagogiki.

Jest to dla nas kluczowy moment, ponieważ Akademia Wymiaru Sprawiedliwości, druga Akademia w Kaliszu po Akademii Kaliskiej, umożliwia rozwój jeżeli chodzi o kształcenie. Kształcimy nie tylko na poziomie licencjackim, magisterskim, ale także mamy możliwość prowadzenia szkół doktorskich. Stajemy się uczelnią, która kształci kadry na fundamencie uczelni służby więziennej, ale kształci także kadry dla całego wymiaru sprawiedliwości, administracji publicznej oraz wszystkich organów bezpieczeństwa państwa polskiego – powiedział Rektor-Komendant AWS dr Michał Sopiński.

Z punktu widzenia funkcjonariuszy jest to ogromny przeskok, jeżeli chodzi o zasób wiedzy, możliwości badawcze, w tym tez kształtowanie i doskonalenie zawodowego funkcjonariuszy służby więziennej, jak również służby kandydackiej – powiedział prorektor ds. operacyjnych AWS ppłk. dr. Mariusz Kuryłowicz

Wraz ze zmianą nazwy, uczelnia podejmie kroki w celu utworzenia nowych kierunków I oraz II stopnia. Planowo w roku 2024/2025 studia licencjackie rozpoczną studenci zarządzania. Co roku do służby kandydackiej przyjmowanych jest 60 studentów. Po 3 latach nauki, studenci otrzymują stopień młodszego chorążego a po 5 latach – podporucznika Przez 5 lat działalności uczelni, w kaliskim kampusie kształcenie rozpoczęło 300 osób. Choć dotychczas w Kaliszu realizowane są kierunki, które mają charakter kształcenia, bądź doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy, uczelnia nie wyklucza utworzenia innych kierunków na terenie kampusu.

Przeistoczenie SWWS w Akademię nie jest ostatnim słowem Rektora-Komendanta. W ciągu trwającej ewaluacji za lata 2022-2026 placówka chce pozyskać uprawnienia w kolejnych 4 dyscyplinach a docelowo stać się Uniwersytetem Sprawiedliwości.

Na przełomie czerwca i lipca rozpoczęła się inwestycja, dzięki której kampus stanie się jednym z najlepiej wyposażonych kampusów w  całej Polsce. Prawdopodobnie końca roku 2025 powstaną dwa analogiczne czterokondygnacyjne budynki akademików oraz dwukondygnacyjny budynek sali audytoryjnej wraz z infrastrukturą z nim związaną. Akademik A i B to łącznie 132 pokoje dla 264 osób oraz 2 sale wykładowe dla 100 osób, cztery sale szkoleniowe, zaplecza dydaktyczne oraz hole apelowe. Dotychczas budowa przebiega bez zarzutów. W przyszłości uczelnia planuje również remont sztabu, w którym docelowo powstanie Centralna Biblioteka Więziennictwa wraz z salami wykładowymi.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze