Baner AWS
2-Latarnik-1200x200-Zyczenia-Wielkanocne-Uniwersytet-Kaliski-baner-2024
Baner AWS
Baner 3D
Kubicatransport
Stokado
Baner AWS
baner_FBAnt
Baner AWS
baner_GM
BanerMagdaSpychalskaLatarnik

Kaliszanki laureatkami Nagrody MZOK

W najbliższy czwartek, 24 lutego, o godzinie 18.00 w Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu nastąpi uroczyste otwarcie prezentacji prac Marty Czarneckiej i Magdaleny Przywary.

Wiosną 2021 roku odbyły się zorganizowane prze Galerię Sztuki im. Jana Tarasina, „A-Kumulacje 2021, Kaliskie Biennale Sztuki”. Współorganizatorem tego wydarzenia było Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, w którego oddziale – Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza, prezentowana była cześć prac artystów zakwalifikowanych do wystawy konkursowej.

Artystki poruszają problemy związane z emocjami i odczuwaniem oraz realizują swoje artystyczne wizje za pomocą różnych środków (w tym asamblażu). Ich twórczość dotyka delikatnej materii uczuć, oczekiwań, niespełnienia i konsekwencji związanych z utraconymi szansami.

Prace Marty Czarneckiej są próbą zmaterializowania artystycznego rozedrgania, zatrzymania tego, co chwilowe, ulotne i nie do końca zdefiniowane. To swoiste konstrukcje niebytu, nienazwania i zaledwie zarysowania marzeń, których realizacja może nawet przerazić. Artystka ciągle oscyluje na granicy realności i podszytego lękiem pragnienia. Jej niepewność dotycząca życia, losu czy przeznaczenia udziela się widzom oraz zachęca do zadawania pytań o to, czy starczyło im odwagi do realizacji własnych marzeń. W nieskończonych i ulotnych dziełach, pełnych niespełnionych pragnień, odbiorcy odnajdują odbicie prywatnych tęsknot i dążeń, które z różnych przyczyn odłożyli na później.

Twórczość Magdaleny Przywary z kolei emanuje różnorodnością. Najważniejsza praca to oczywiście instalacja „Przywary Przywary”, która zdaje się wchodzić w artystyczny dialog z konstrukcjami Marii Pinińskiej-Bereś. Subiektywnie pokazana przez artystkę cielesność nie zachwyca tabloizacją ciała. Jest to niewystylizowana i nieperfekcyjna struktura, która w przewrotny sposób ma ukazać przewagę wartości duchowych nad estetyczno-zmysłowymi. Dopełnieniem tej osobistej historii „materialności” człowieka są cztery inspirowane światem roślin ceramiczne rzeźby w kształcie popiersi oraz prace na papierze, w których nieoczywistość malowania tuszem zdaje się potwierdzać niezbywalną wartość spraw duchowych.


Dwie artystki związane z Kaliszem: Marta Czarnecka i Magdalena Przywara zostały ex aequo laureatkami Nagrody MZOK w tym konkursie: za zmysłowy sensualizm i odwagę „zniewolenia” piękna. Nagrodą tą jest wystawa w Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu. I właśnie w najbliższy czwartek, 24 lutego, o godzinie 18.00 zostanie uroczyście otwarta prezentacja prac obu Pań. Kuratorką tej ekspozycji jest pani Małgorzata Paszylka-Glaza (Muzeum Narodowe w Gdańsku), koordynacja ze strony Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej: Joanna Walczak

Wystawa nosi tytuł „ONE – nagrodzone” i będzie dostępna dla publiczności od 25 lutego do 30 kwietnia 2022 roku.

źródło: MOZK, fot.: Jakub Seydak

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze