Kameralny koncert „Wokół Chopina” w Pałacu Książąt Radziwiłłów w Antoninie
Z okazji 215. rocznicy urodzin wybitnego kompozytora Fryderyka Chopina CKiS zaprasza do Pałacu Książąt Radziwiłłów w Antoninie na kameralny koncert p.t .„Wokół Chopina” w wykonaniu znamienitych polskich muzyków: śpiewaczki Anny Kutkowskiej-Kass (sopran koloraturowy), wiolonczelistki Magdaleny Bojanowicz-Koziak oraz pianisty Roberta Morawskiego. Koncert otworzy mini recital Mai Nowak – uczennicy Gminnej Szkoły Muzycznej I stopnia w Trzebnicy, która zagra w ramach cyklu „Młode Perły Muzyki Klasycznej”
Nd. 23.02.godz.: 17:00
Program oraz tytuł koncertu nawiązuje do projektów zainicjowanych w 205. rocznicę urodzin naszego Ariela fortepianu, kiedy to artyści całej Polski prezentowali nie tylko unikalne dzieła Chopina, ale także przekazywali szerokiej publiczności muzyczne tło jego czasów. Forma i formuła koncertu przywołuje jednocześnie dawny salonowy obyczaj artystycznych spotkań przedstawicieli różnych dziedzin sztuki, w tym także obyczaj kameralnego muzykowania.
Odnosząc się nieodmiennie do czasów, kiedy w Pałacu Antonińskim przebywał Fryderyk Chopin w gościnie u muzykalnego księcia, artyści naszego kameralnego koncertu przedstawią wybrane utwory twórców generacji Chopinowskiej, z którymi Fryderyk był blisko związany jako nauczyciel, kolega, przyjaciel i muzyk, z którymi koncertował i których na swój sposób cenił. Zabrzmią utwory uczennicy i przyjaciółki Chopina Pauline Viardot, jego szkolnego kolegi Józefa Nowakowskiego, najbardziej znaczącej postaci ówczesnego muzycznego Paryża Augusta Franchomma, z którym pracował nad partyturami swoich utworów kameralnych z wiolonczelą oraz przyjaciela i konkurenta zarazem Franciszka Liszta.
Wykonawcy:
Anna Kutkowska-Kass – sopran koloraturowy
Magdalena Bojanowicz-Koziak – wiolonczela
Robert Morawski – fortepian
Komentarz muzyczny: Krystyna Pietranek-Kulis
Anna Kutkowska-Kass – sopran koloraturowy
Debiutowała w Operze Narodowej – Teatrze Wielkim w Warszawie w partii KRÓLOWEJ NOCY w premierowym przedstawieniu Czarodziejskiego Fletu W.A.Mozarta pod dyrekcją Kazimierza Korda, w reżyserii Achima Freyera. Partię tę śpiewała w Operze Narodowej przez kilka sezonów oraz gościnnie w Teatrze Wielkim w Poznaniu i w Łodzi. W efekcie współpracy z Operą Śląską w Bytomiu zaśpiewała partię HANNY w Strasznym Dworze St. Moniuszki oraz DONNY ANNY w Don Giovannim W.A. Mozarta w reżyserii Wiesława Ochmana.
W międzyczasie wystąpiła w partii HANNY w Strasznym Dworze w Operze Narodowej w Warszawie oraz wzięła udział w przedstawieniach Śpiewnika Domowego wystawianych przez Operę Narodową. Na zamówienie Opery Narodowej przygotowała partię Słowika w operze SŁOWIK Igora Strawińskiego.
Występowała pod kierownictwem wybitnych dyrygentów jak Kazimierz Kord, Mieczysław Nowakowski, Łukasz Borowicz, Adam Klocek, Andrzej Knap, Tadeusz Serafin, Tadeusz Wicherek, Krzysztof Dziewięcki i Peter Vrabel.
Koncertuje w Polsce i za granicą. W Pradze wystąpiła z Orkiestrą Kameralną BERG śpiewając cykl pieśni Karola Szymanowskiego SŁOPIEWNIE, w Paryżu wystąpiła dwukrotnie z recitalem w Polskim Stowarzyszeniu Historyczno-Literackim (2011, 2013). Z pianistką Tamarą Granat odbyła tournée po Bliskim Wschodzie dając recitale w Bahrainie, Kuwejcie i Abu Dabi (2017) oraz wystąpiła w koncertach edukacyjnych w Salach Redutowych Opery Narodowej – Teatru Wielkiego.
Bierze udział w koncertach kameralnych, symfonicznych i festiwalach muzycznych, jak m.in. Festiwal Moniuszkowski w Białymstoku, Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Antoninie, Festiwal – Nałęczowskie Divertimento, Festiwal Pieśni Polskiej w Wilanowie, Festiwal im. Lutosławskiego w Lublinie, „My Splendid Isolation” – Festiwal K. Szymanowskiego w Radomiu, XXII Warszawskie Spotkania Muzyczne – Festiwal Muzyki Współczesnej, Festiwal Muzyki Współczesnej w Sopocie, Festiwal Pieśni Polskiej w Wilanowie, w 2021 Festiwal Wiesława Ochmana w Zawierciu.
W 2022 wykonała cykl pieśni Fryderyka Chopina i mazurków Chopina w opracowaniu Pauliny Viardot dla Towarzystwa im. F. Chopina w Brochowie oraz w Pałacu Radziwiłłów w Antoninie. Artystka była kilkakrotnie zapraszana przez Warszawskie Towarzystwo Muzyczne z recitalami pieśni kompozytorów polskich – Moniuszko, Chopin, Nowakowski, Noskowski (2019, 2022, 2023, 2024). W grudniu 2023 wystąpiła w Filharmonii Częstochowskiej, śpiewając m.in. walce i arie Johanna Straussa pod dyrekcją Adama Klocka.
Występuje z wieloma wybitnymi pianistami jak: Helena Christenko, Robert Morawski, Ewa Pelwecka, Tamara Granat, Jolanta Pszczółkowska-Pawlik, Katarzyna Kraszewska, Emilia Sitarz.
Ma na swoim koncie prawykonania polskich wybitnych kompozytorów współczesnych, jak Aleksander Kościów i Marian Borkowski. Prawykonanie cyklu Pieśni Japońskich – SHIHAIKAI Aleksandra Kościówa w wykonaniu śpiewaczki jest zawarte na płycie autorskiej kompozytora wydanej przez Związek Kompozytorów Polskich. Na płycie z pieśniami Prof. Jerzego Woy-Wojciechowskiego, śpiewaczka wykonuje Pieśń – Hymn Lekarzy.
W 2023 roku została wydana przez Acte Prealable płyta „Anna Kutkowska-Kass – Portret” z ariami i pieśniami na głos – sopran koloraturowy.
Nauczycielem śpiewu Anny Kutkowskiej-Kass była Maria Fołtyn. Korzystała również z konsultacji wokalnych Prof. Zdzisławy Donat.
Jest sekretarzem zarządu Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki założonego przez Marię Fołtyn.
Ukończyła wydział lekarski Akademii Medycznej (WUM) w Warszawie.
Magdalena Bojanowicz-Koziak – wiolonczela
Magdalena Bojanowicz uważana za jedną z najwybitniejszych instrumentalistek swojego pokolenia jest od lat ceniona przez publiczność i krytyków za piękny dźwięk i szlachetną ekspresję oraz bezkompromisowość swoich interpretacji. Występowała m.in. w: Tonhalle w Zürichu, Royal Festival Hall w Londynie, budynku Uniwersytetu Ludowego Kolarac w Belgradzie, Konserwatorium w Moskwie, Filharmonii we Lwowie, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodowym Forum Muzyki oraz wielu filharmoniach w Polsce.
Najwybitniejsi polscy kompozytorzy – Paweł Szymański, Hanna Kulenty, Aleksander Nowak czy Dariusz Przybylski – dedykowali jej swoje utwory na wiolonczelę z orkiestrą, w jej dorobku znajduje się również ogromna liczba prawykonań utworów solowych i kameralnych. W 2021 roku nagrała płytę monograficzną z kompozycjami Cezarego Duchnowskiego na wiolonczelę i elektronikę.
Repertuar wiolonczelistki nie ogranicza się jednak wyłącznie do muzyki najnowszej, czego dowodem jest płyta Fairy tale nagrana z pianistą Radosławem Kurkiem, na której znalazły się kompozycje Straussa, Janáčka, Poulenca, Weberna, Dutilleux oraz Iberta czy płyta z muzyką kameralną Elsnera, Krogulskiego i Dobrzyńskiego.
Jako solistka występowała m. in. z orkiestrami: Filharmonii Narodowej, NOSPR, Orkiestry Leopoldinum, Filharmonii Wrocławskiej, Sinfonietta Cracovia, AUKSO, Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, Belgrade Philharmonic Orchestra współpracując m. in. z takimi dyrygentami jak: M. Caldi, G. Tchitchinadze, D. Smith, V. Schmidt-Gertenbach, R. Rivolta, M. Moś, M. Diakun, M. Klauza, T. Wojciechowski, J. Kosek, M. Nesterowicz, P. Przytocki, W. Rodek, A. Klocek, B. Suđić, B. Lack, E. Kovacic, J. M. Florêncio, W. Michniewski.
Jest laureatką Paszportu Polityki – nagrody tygodnika Polityka przyznawanej twórcom oraz kreatorom kultury. Zdobyła pierwszą nagrodę w XLV Międzynarodowym Konkursie Jeunesses Musicales w Belgradzie (2015), jest także laureatką drugiej nagrody i dwóch nagród specjalnych w VIII Międzynarodowym Konkursie im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Otrzymała również trzecią nagrodę w I Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Spośród innych jej sukcesów konkursowych wymienić można też drugą nagrodę w LXIX Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Ludwiga van Beethovena w Hradec Králové (Czechy) czy wyróżnienie w LXIV Międzynarodowym Konkursie Praska Wiosna. Jest również finalistką Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego w Stuttgarcie (2014). Ma na swoim koncie także liczne nagrody w konkursach kameralnych wraz z pianistą Mischą Kozłowskim oraz z partnerami z zespołu Chopin Piano Quintet.
Magdalena Bojanowicz ukończyła z wyróżnieniem studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie wiolonczeli Andrzeja Bauera i Bartosza Koziaka oraz Universität der Künste w Berlinie w klasie Jensa Petera Maintza.
Robert Morawski – fortepian
Pianista, kameralista, pedagog, doktor habilitowany sztuk muzycznych, profesor UMFC. Uczeń Broni-sławy Kawalli i Jerzego Marchwińskiego. Po raz pierwszy wystąpił w Filharmonii Narodowej, gdy miał zaledwie siedem lat. Koncertuje w kraju i za granicą, między innymi w Niemczech, Austrii, Belgii, Bułgarii, Czechach, Szwajcarii, Norwegii, we Włoszech i Francji oraz w Kanadzie, USA i Chinach. Występuje ze znakomitymi artystami, takimi jak: Wanda Bargiełowska-Bargeyłło, Katarzyna Duda, Urszula Kryger, Aleksandra Kurzak, Iwona Hossa, Anna Kutkowska-Kass, Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Joanna Woś, Małgorzata Walewska, Vadim Brodski, Andrzej Dobber, Robert Gierlach, Romuald Gołębiowski, Krzysztof Jakowicz, Rafał Kwiatkowski, Konstanty, Andrzej Kulka, Piotr Pławner, Kazimierz Pustelak, Artur Ruciński,Tomasz Strahl, Sławomir Tomasik, Janusz Wawrowski, Adam Zdunikowski, Marcin Zdunik, Camerata Quartett, Camerata Vistula, Michał Klauza, Sławomir Chrzanowski, Marek Moś, Szymon Wyrzykowski, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Orkiestra Aukso, Modern Academy.
Wystąpił na renomowanych festiwalach muzycznych: Warszawska Jesień, Schlezwig-Holstein Musik Festiwal, Muzyka w Starym Krakowie, Łańcuch, Bravo Maestro, Muzyka na Szczytach.
Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. Fryderyka 2000 i 2011 (wraz ze skrzypkiem Sławomirem Tomasikiem), nagród dla najlepszego pianisty w konkursach wokalnych w Polsce (Warszawa, Nowy Sącz, Katowice, Bydgoszcz), a także II nagrody w Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie.
Prowadzi klasę kameralistyki fortepianowej w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina (od 2020 roku jest kierownikiem Katedry Kameralistyki Fortepianowej i Skrzypcowej UMFC) oraz kursy mistrzowskie w kraju i za granicą.
Ma na koncie prawykonania utworów współczesnych kompozytorów, takich jak: Witold Lutosławski, Roman Palester, Aleksander Kościów, Anna Danuta Jastrzębska, Przemysław Zych, Saori Ya-mauchi, Sebastian Krajewski, Marcin Jachim, Tomasz Kaczor. Jego repertuar obejmuje dzieła od muzyki dawnej do ostatnich dziesięcioleci. Był wieloletnim pianistą Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie i kierownikiem zespołu pianistów. Nagrywał dla Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i dla Telewizji Węgierskiej. Płyty z jego udziałem ukazały się nakładem takich wydawnictw jak:Acte Préalable, DUX, CD Accord, Sarton, Chopin Univeristy Press, Polskie Nagrania.
W programie koncertu usłyszymy:
1. Fryderyk Chopin (1810-1849) pieśni op. 74
„Moja pieszczotka”, sł. A. Mickiewicz
„Marzenie” – transkrypcja Preludium A-dur nr 7 op.28, sł. M. Kotarbiński
„Śliczny chłopiec”, sł. B. Zaleski
2. Fryderyk Chopin/Ferenc Liszt ( 1811-1886)
transkrypcja pieśni „Hulanka” na fort. solo
3. Ignacy Jan Paderewski (1860-1941)
Menuet G-dur op.14 nr 1
4. Wolfgang Amadeusz Mozart (1756-1791)
aria Donny Anny z op. „Don Giovanni”
5. Auguste Franchomme (1808-1884)
2 Nokturny
6. Józef Nowakowski (1800-1865) 3 pieśni na głos, fortepian i wiolonczelę
„Łza tęsknoty”, sł. N
„Niepewność”, sł. N
„Boleść serca”, sł. N
7. Fryderyk Chopin (1810-1849)
Introdukcja i Polonez C-Dur op. 3 na fortepian i wiolonczelę
8. Fryderyk Chopin/Pauline Viardot (1821-1910) transkrypcje mazurków na sopran i fortepian
D-dur op.33 nr 2 Aime-moi, sł. L. Pomey
a-moll op. 68 nr 2 L’oiselet, sł. L.Pomey
B-dur op.7 nr 1 Coquette, sł. L. Pomey
9. Pauline Viardot (1810-1910)
Havanaise, sł. Louis Pomey
Z cyklu „Młode Perły Muzyki Klasycznej” – Maja Nowak – fortepian, śpiew
Uczy się w 4 klasie fortepianu w Gminnej Szkole Muzycznej I stopnia w Trzebnicy pod kierunkiem Pani Natalii Chekanovskiej i jest wyróżniająca się uczennicą. Już dwukrotnie zdobyła I miejsce w szkolnym, corocznym konkursie talentów, w którym udział biorą uczniowie klas wszystkich instrumentów. Maja zdobywa liczne nagrody w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych (jest wielokrotną laureatką 1 i 2 miejsc w Paryżu, Wiedniu, Szwajcarii czy Hiszpanii). W ubiegłym roku brała udział w 2 koncertach laureatów w Wiedniu, w sali barokowej Ratusza, w ramach konkursu Gloria Artis oraz w Ambasadzie Polski, gdzie odebrała nagrodę za V międzynarodowy konkurs Chopinowski z rąk Konsula Generalnego, Pana Bartłomieja Rosika. Za szczególne osiągniecie muzyczne Maja Nowak dwukrotnie otrzymała nagrodę Szkolnych Orłów Gminy Trzebnica.
Osiągnięcia Mai:
– 23.01.2023 – Pierwsze miejsce w Szkolnym Konkursie Talentów – Gminna Szkoła Muzyczna w Trzebnicy
– 03.04.2023 – Wyróżnienie – XII konkurs międzyszkolny „Za kotarą” w Lesznie
– 15.04.2023 – Wyróżnienie – Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny „Wiosenne Impresje” w Krakowie
– 17.04.2023 – 2 miejsce w Ogólnopolskim Konkursie instrumentalnym „Virtuoso!” w Toruniu
– 30.06.2023 – 2 miejsce – SILVER PRICE – w międzynarodowym konkursie „Nouvelles Etoiles” – Paryż
– 07.11.2023 – II Miejsce – V International Chopin Piano Competition in Vienna (Międzynarodowy konkurs Chopinowski w Wiedniu) 2 koncerty w Wiedniu: festiwal talentów Gloria Artis w Wiedniu – sala barokowa w Ratuszu oraz koncert Chopinowski w Ambasadzie Polski w Wiedniu
– 12.2023 – Laureat I Nagrody – 96 punktów – 5th Swiss International Music Competiton – Lugano , Switzerland (Międzynarodowy konkurs Muzyczny Lugano, Szwajcaria). Międzynarodowe jury zaproponowało Mai przystąpienie do Projektu Kariera w Tiziano Rossetti International Music Academy.
– 01.2024 – II Miejsce Międzynarodowy konkurs w Paryżu – Silver Price – 9th Concours International „Nouvelles Etoiles” – Paris
– 02.2024 – I miejsce w szkolnym konkursie talentów – Szkoła Muzyczna w Trzebnicy
– 03.2024 – Laureate I Prize „Musicalada Fest” In Spain – I miejsce Międzynarodowy konkurs muzyczny w Hiszpanii
– 06.2024 – Wyróżnienie – IX Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny online – ośrodek Chopinowski Szafarnia
– 30.11.2024 – II Miejsce – VI International Chopin Piano Competition in Vienna (Międzynarodowy konkurs Chopinowski w Wiedniu)
Ponadto :
– 04.2024 – I Miejsce w XII Dolnośląskim Konkursie Pieśni Artystycznej organizowanym przez Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu – Tym razem Maja śpiewała utwory Chopina oraz Moniuszki. Śpiewu uczy się u dr Moniki Gruszczyńskiej.
W programie mini recitalu usłyszymy:
1- J. S. BACH PRELUDE IN E MINOR ( Małe preludium E MOLL NR 7),
2 – F. CHOPIN WALTZ IN A MINOR, B 150,OP.POSTH,
3 – F. CHOPIN – CANTABILE B- DUR,
4 – F. CHOPIN MAZUREK IN B – FLAT MAJOR, OP. 7, NO1,
5 – PAUL DE SENNEVILLE – MARIAGE D’AMOUR,
6 – R. SCHUMANN – BAŚŃ ZIMOWA, OP 68 (Album dla młodzieży).
7 – F. CHOPIN „ŻYCZENIE” – akompaniament: Natalia Chekanovska
8 – MONIUSZKO „PRZĄSNICZKA” – akompaniament: Natalia Chekanovska
Koncert poprowadzi Krystyna Pietranek-Kulis
Absolwentka PWSM w Łodzi. Dziennikarka radiowa i prasowa, prezenterka, popularyzatorka i animatorka życia muzycznego, autorka i współautorka książek o wybitnych postaciach ze świata muzyki, m.in. kompozytora Andrzeja Hundziaka. Zasiada w gremiach jurorskich konkursów i przeglądów muzycznych. Zajmuje się działalnością prezenterską na festiwalach muzyki klasycznej i konfrontacjach sztuki estradowej, a także w koncertach filharmonicznych. Należy do najwierniejszych przyjaciół Antonina, gdzie prowadzi i relacjonuje w mediach koncerty Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni” oraz inne cykle koncertowe. Jako recenzent muzyczny i publicystka współpracowała m.in. z czasopismami: „ Odgłosy”, „Kultura i Biznes”, „Kalejdoskop Łódzki”, „Ruch Muzyczny”, „Chopin w świecie” , komentowała różne wydarzenia muzyczne w programach Radia i Telewizji Polskiej. W Radiu Łódź pełniła kolejno funkcje: Kierownika Redakcji Nagrań PR i TV, Kierownika Redakcji Orkiestry PR i TV w Łodzi p.d. H. Debicha oraz szefa Działu Muzycznego. Dzięki popularyzatorsko – edukacyjnej aktywności udało jej się pozyskać wielu melomanów dla teatrów muzycznych i filharmonii. W latach 80-tych bardzo aktywnie współpracowała z Wytwórnią Filmów Fabularnych w Łodzi oprawiając muzycznie wiele pełnometrażowych obrazów oraz seriali telewizyjnych. Od r.2004 do związana z Filharmonią Łódzką im. A. Rubinsteina, gdzie do roku 2013 pełniła funkcję kierownika Działu Organizacji Widowni i Koncertów Kameralnych . Aktualnie prowadzi Artystyczną Agencję pod nazwą „CODA” tworząc autorskie koncerty i cykle koncertowe.
Sprzedaż biletów od 13 stycznia od godz. 15:00 w kasie CKiS oraz online.
Informacja prasowa CKiS