Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Kamuflaż kaliskiej Octopus lividus

Octopus lividus jest niezbadanym do tej pory gatunkiem ośmiornicy. Po raz kolejny oplata swymi mackami kaliską fontannę, przyciągając uwagę łowców… fotograficznych kadrów. Pochylmy się nad tym okazem, zanim spełznie z „Nocy i Dni” którejś nocy lub któregoś dnia.

Charakterystyczna oświetleniowo-dekoracyjna instalacja pojawiła się w grudniu ubiegłego roku na fontannie „Noce i Dnie” na Placu Jana Pawła II w Kaliszu. Ponownie sfokusowała na sobie uwagę kaliszan i ostrość aparatów.

Zimowa dekoracja kaliskiej fontanny jest nietuzinkowa. Zdaje się, że nie znajdziemy ośmiornicy, która zasiadałaby na fontannie w innej polskiej miejscowości. Pewnym jest jednak, że odnajdziemy takowe za granicą, np. La Fontaine du Poufrewe we Francji czy też Fontana del Nettuno we Włoszech. O ile sceny odgrywane z udziałem ośmiornic na uprzednio wymienionych zagranicznych fontannach są symboliczne, tak kaliska scena na Placu Jana Pawła II z octopus lividus jest względnie zwyczajna, nie wymagająca szczególnej interpretacji. Cóż możemy powiedzieć więcej o kaliskiej ośmiornicy, by nadać jej dodatkowego blasku? Odwołajmy się zatem do faktów ze świata biologii, ciekawostek językowych oraz wskazówek podpowiedzianych przez prekursora psychologii koloru – Johanna Wolfganga von Goethego.

Krew ośmiornicy jest niebieska. Być może ten fakt stanowił inspirację do wyboru właśnie takiej barwy oświetlenia kaliskiej ośmiornicy. Lividus jest łacińskim odpowiednikiem polskiego słowa „granatowy”, ale również określenia – „pełen złej woli”. W tym miejscu warto odwołać się do przemyśleń Johanna Wolfganga von Goethego na temat uczuciowego i moralnego wpływu barw. Uważał on bowiem, iż kolor niebieski – bliski ciemności – jest kolorem o potężnej negatywnej mocy, a barwa niebiesko-fioletowa powiązana jest z tym, co podłe. Współczesne badanie psychologiczne nie w pełni potwierdzają tezy Goethego. Okazuje się bowiem, iż kolor niebieski wzbudza zaufanie.

Ośmiornice są mistrzyniami kamuflażu. Potrafią dostosować swoje kolory do otoczenia w ułamku sekundy. Czy kaliska ośmiornica dobrze się zakamuflowała? Czy swoim niezmiennym niebieskim oświetleniem wpasowuje się w okoliczną miejską przestrzeń? Nie odpowiem na te pytania jednoznacznie. W zamian za to (przed)stawiam kaliską ośmiornicę w innym świetle (w formie zdjęcia-sugestii).



Źródła:

https://elexicon.scriptores.pl/fr/lemma/LIVIDUS#haslo_pelny

http://pierrenocca.fr/pierrenocca-pouffre-fr.html

https://pl.tripadvisor.com/Attraction_Review-g187791-d9529879-Reviews-Fountain_of_Neptune-Rome_Lazio.html

https://hodowlaslow.pl/20-faktow-o-osmiornicach/

https://przekroj.pl/spoleczenstwo/niech-zyje-kolor-katarzyna-sroczynska

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze
Rahela

Piękna ośmiornica, gratuluję wyboru. Pozdrawiam Rahela z bloga Hodowla Słów 🙂

Ktoś

Może poprawię wasz wpis, ośmiornica, czyli oświetlenie fontanny zostało zamówione w ramach zamówień publicznych w roku 2018, jeszcze przed wyborami samorządowymi, w których dokonano zmiany Prezydenta. Pomysł tej fontanny powstał latem 2018 roku w wówczas urzędującym samorządzie. Myślę, że przypisywanie ośmiornicy Panu Kinastowskiemu jest nie na miejscu, gdyż to nie jego pomysł.
Natomiast ówczesne kierownictwo wydziału który zajmuje się oświetleniem świątecznym już w 2019 roku zaczęło zabiegać o to by za niewielką cenę odkupić oświetlenie fontanny od firmy która ją zrealizowała. Bardzo się cieszę że mój pomysł zostal zrealizowany i że obecne kierownictwo wydziału z obecnie urzędującym Wiceprezydentem podchwyciły pomysł i go zrealizowały, zwłaszcza że wszystko co jest z czasów poprzedniej ekipy jest podważane i wszystko jest krytykowane jako złe.

Najnowsze