baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Zastrzyk finansowy dla MOZK i dotacja na rzecz CKiS

W remontowanym budynku głównym Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej odbyła się uroczystość wmurowania „kapsuły czasu”. Następnie, w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zorganizowana została konferencja prasowa, której tematem było przekazanie dotacji na remont CKiS. Gościem spotkań był Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

Akt wmurowania „kapsuły czasu” pełnić ma rolę swoistego „przesłania do przyszłości” oraz listu do przyszłych pokoleń. Ma w sobie zawierać informacje o bieżących wydarzeniach, czasach w których żyjemy,  mieszkańcach miasta czy absorbujących kwestiach. Przez wzgląd na życie w epoce elektronicznej, do kapsuły dołączone zostały materiały również w tej formie.

Cała inwestycja związana z muzeum kosztować ma ponad 22 mln. Finansowana jest między innymi ze środków unijnych. Fundusz operacyjny wynosi 13 mln, natomiast budżet obywatelski 8,5 mln. Marek Woźniak uważa, że nie będą to ostatnie środki.

W uroczystości wmurowania „kapsuły czasu” wzięli udział także Włodzimierz Mazurkiewicz, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, wiceprezydent Miasta Kalisza Grzegorz Kulawinek, radni, dyrektorzy Instytucji Kultury oraz  pracownicy Muzeum Okręgowego Muzeum Ziemi Kaliskiej.

– Cieszę się, że jestem tutaj, bo ta instytucja była trochę wyrzutem sumienia dla nas. Podjęliśmy bardzo duży front robót inwestycyjnych w instytucjach kultury na terenie całego województwa. To zadanie było bez wątpienia bardzo kosztowne i w naszych planach przewidziane. Gdy działania zostaną zakończone, to ta inwestycja będzie nowoczesna, przygotowana do nowych czasów – powiedział podczas spotkania marszałek

– To jest dla nasz szczególny dzień, dlatego, że jesteśmy na finiszu wielkiego przedsięwzięcia. Takiego przedsięwzięcia, które prawdopodobnie odbywa się raz na kilkadziesiąt lat – dodała dyrektor MOZK

W ramach remontu, konserwacji i przebudowy sali oraz sceny zmieni się wszystko. Pojedyncze elementy mają zostać poddane renowacji bądź rekonstrukcji, większość jednak czeka wymiana na nowe. Podobnie sprawy mają się przedstawiać w przypadku zascenia. Hol główny zyska nowy sufit, system ekspozycji oraz oświetlenie sztuki wizualnej. Ponadto zastosowane zostaną najnowsze rozwiązania nagłaśniające i oświetleniowe, by móc sprostać wymogom technicznym czołowych wykonawców. Nowe oblicze uwzględnia poprawę dostępności dla osób z niepełnosprawnością. Wszystko to możliwe będzie dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

W konferencji dotyczącej przekazania dotacji na ręce CKiS wzięli udział dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu Dariusz Grodziński wraz z wicedyrektor Bożeną Henczycą, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, dyrektor Departamentu Kultury Włodzimierz Mazurkiewicz oraz poseł Platformy Obywatelskiej Mariusz Witczak.

– Po kilkudziesięciu latach użytkowania sali zamierzamy gruntownie odmienić jej obliczę, stwarzając nam wszystkim nowe możliwości w organizowaniu najnowszych i najważniejszych trendów kulturalnych w warunkach, które będą mogły sprostać obecnym wymogom. Przystępujemy do realizacji tego marzenia w możliwie najtrudniejszym dla tego typu przedsięwzięć czasie, mamy tego pełną świadomość. Natomiast jesteśmy zdeterminowani do tego, by sprostać wyzwaniu w jak najlepszy sposób – poinformował Dariusz Grodziński 

Przekazujemy kwotę ponad 6 mln złotych na generalny remont tej przestrzeni. Można powiedzieć, że wszystkie instytucje kultury, które są w naszej edycji otrzymują środki finansowe na modernizację. Chcemy sfinalizować proces i dopasować go do wyzwań współczesności. Zdajemy sobie sprawę z tego, że ten proces będzie trudny, bo czasy są nieprzewidywalne jeśli chodzi o ceny zakupu materiałów oraz realizacji różnych elementów takich inwestycji, jesteśmy jednak na to przygotowani – dodał Marek Woźniak

W kaliskim Centrum Kultury odbywa się około 300-400 wydarzeń rocznie.  Od roku 2016 udało się zwiększyć o 30 % działalność społeczną, kulturalną oraz artystyczną. 

Podczas dzisiejszego spotkania podpisana została umowa dotacyjna.

– W kwietniu planujemy ogłoszenie przetargu. Wierzymy w to, że dobrym ludziom dobro sprzyja i trafimy na właściwego wykonawcę. Dołożymy wszelkich starań żeby wszystko zostało jak najlepiej, jak najefektywniej oraz jak najgospodarniej zrealizowane. Chcielibyśmy, aby prace rozpoczęły się przed wakacjami lub w ich trakcie. Pozwoli to na przeniesienie wielu wydarzeń w plener – powiedział dyrektor CKiS

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze