Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Karta Dużej Rodziny a Kaliska Karta Rodzina 3+

Z roku na rok liczba ludności na świecie wzrasta. Według części szacunkowych prognoz – do 2050 roku naszą planetę ma zamieszkiwać nawet 9-10 miliardów ludzi. Niestety powyższe prognozy nie są aż tak optymistyczne dla naszego regionu czy kraju. W Polsce obserwujemy rokrocznie stagnację czy wręcz ujemne wskaźniki przyrostu naturalnego. Odpowiedzią na wspomnianą sytuację mają być programy społeczne, które wspierają rodziny i promują wielodzietność. Jedną z takich inicjatyw jest tzw. „Karta Dużej Rodziny”.

Na wstępie trzeba przyznać, że wspomniana Karta Dużej Rodziny nie jest i nie będzie „lekiem na całe zło”, ale wraz z innymi programami prorodzinnymi tworzy dobry klimat dla rozwoju i wspierania rodzin, a także zachęcania rodziców, by decydowali się na więcej niż np. jedno dziecko. To jeden z pozytywnych impulsów, które składają się na całokształt wsparcia. Jeden taki element nie zmieni decyzji Polaków czy lokalnie – kaliszan, ale wraz z innymi benefitami to już inna sprawa. Tym bardziej, że Karta Dużej Rodziny, która działa od 2014 roku (mobilnie 2018), zapewnia już nie tylko plusy ogólnopolskie. Wiele samorządów decyduje się lokalnie rozbudowywać „zaplecze” dla tego programu.

Czym faktycznie jest KDR? Jak już wspomniano ma ona promować rodziny wielodzietne, a także według zamysłu – być uznaniem dla rodziców za decyzję na wychowywanie kolejnego potomka. To uznanie realizowane jest w ramach KDR jako szereg zniżek dla dużych rodzin. Wyjściowymi i najbardziej wartościowymi zniżkami były te oferowane na np. przejazdy koleją (37-49%) czy za wydanie paszportów (50-75%). W tym przypadku ulgi potrafiły sięgać kilkudziesięciu procent. Ponadto sporym walorem KDR były preferencyjne warunki w np. schroniskach PTTK czy przy wstępie do parków narodowych. Ujmując to zbiorczo – wraz z kartą postawiono na wyjście naprzeciw potrzebom turystycznym wielodzietnych rodzin. Atutów było i jest więcej, choć część z nich nie jest aż tak atrakcyjna dla wszystkich i uniwersalnie jak powyższe – niemniej program nadal się rozwija i rozszerza.

Przechodząc do szczegółów Karty Dużej rodziny i tego jak cały system wygląda aktualnie warto wspomnieć, że całość inicjatywy dotyczy rodzin, gdzie mamy co najmniej troje dzieci. Co ważne – w grę wchodzą tu zarówno rodzinne domy dziecka, rodziny zastępcze czy związki nieformalne, które spełniają kryterium ilości dzieci i nie ma tu znaczenia dochód. Dodatkowo samo wydanie dokumentu jest bezpłatne. By otrzymać KDR należy oczywiście złożyć stosowny wniosek w odpowiednim miejscu – dla Kalisza jest to Urząd Miejski, a dla mieszkańców powiatu adekwatny urząd gminny. Dla osób, które preferują wersje elektroniczną całej procedury, istnieje możliwość złożenia wniosku online przez platformę Emp@tia. Na platformie znajduje się również mapa punktów, gdzie możemy liczyć na zniżki w ramach KDR. Aby móc składać wnioski elektronicznie konieczne jest posiadanie podpisu elektronicznego lub bezpłatnego profilu zaufanego. Wnioskodawcą w imieniu rodziny może być każdy jej pełnoletni członek, a standardowy czas oczekiwania na kartę to ok. 30 dni od momentu wpłynięcia dokumentów. Czas na jaki przyznawane są karty jest różny i zależny od „roli” w rodzinie – rodzice otrzymują ją dożywotnio, a dzieci do ukończenia 18 roku życia, chyba że dalej planują się uczyć na studiach. Inaczej kształtuje się to także dla dzieci niepełnosprawnych – w tym przypadku istotne jest orzeczenie o niepełnosprawności, a dokładniej KDR przyznawana jest na czas jego obowiązywania.

Dodatkowo należy wspomnieć, że istnieje również mKDR, czyli mobilna wersja karty, wśród której atutów znajdują się takie elementy jak posiadanie w urządzeniach kart członków rodziny czy bieżące wyszukiwanie podmiotów, oferujących zniżki w naszej okolicy. Ważne by wspomnieć, że posiadanie fizycznej karty nie decyduje o automatycznym obowiązywaniu jej mobilnego odpowiednika – trzeba złożyć osobny wniosek, gdy posiada się już wcześniej plastikową KDR (chyba, że wniosek składamy po raz pierwszy – wtedy od razu możemy uwzględnić obie formy).

Część benefitów, które wiążą się z Kartą Dużej rodziny zostało już powyżej wspomnianych, ale lista podmiotów, które dołączają do programu zmienia się. Zniżki mogą oferować zarówno instytucje publiczne czy państwowe, jak i przedstawiciele prywatnych firm. Każdy punkt, który trafia na mapę zniżek, zyskuje prawo do posługiwania się znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”. Istotne jest to, że ogólnopolski system zniżek to program autonomiczny, więc zniżki uwzględnione w lokalnych – samorządowych kartach łączą się z tymi centralnymi. Oczywiście lokalne odpowiedniki mogą też uwzględniać system krajowy – w zależności od podjętych działań w samorządzie. Do programu ogólnopolskiego należą zarówno duże sieci sklepów, jak i mniejsze punkty handlowe w poszczególnych miastach. Partnerami stali się także towarzystwa ubezpieczeniowe czy stacje paliw – np. Orlen oferuje 20% zniżki na wszystkie produkty z oferty Stop Cafe czy rabat 8-10 gr./ 1 litr paliwa. Podobne systemy wprowadziły również stacje Shell czy Lotos. W Kaliszu na kilkudziesięcio procentowy rabat można też liczyć w obiektach sportowych jak np. JumpPlanet. Z kolei kulturalnie warto spojrzeć na kaliski teatr, oferujący 20% za wstęp na spektakle czy kina proponujące zniżki kwotowe dla biletów od 2-4zł.

Analogicznym systemem do KDR jest w naszym mieście KKM, czyli Kaliska Karta Mieszkańca,  Kaliska Karta Senior czy Kaliska Karta Rodzina 3+. Pierwszy i drugi z programów nie dotyczy rodzin wielodzietnych lub dotyczy tylko w pewnym zakresie. Istnieje jednak Kaliska Karta Rodzina 3+, która oprócz warunków znanych z KDR wymaga również rozliczenia się z podatku dochodowego w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Kaliszu. Ulgi na jakie mieszkańcy mogą liczyć to m.in. zniżki w żłobkach, przedszkolach (całkowite zwolnienie z opłat) czy komunikacji miejskiej (dzieci bezpłatnie, a rodzice zniżka 50% na bilety). Pełna lista benefitów dostępna jest na dedykowanej stronie.

Więcej o szczegółach KDR można przeczytać na: https://www.gov.pl/web/rodzina/karta-duzej-rodziny-ogolne, a o Kaliskiej Karcie Rodzina 3+ na: https://www.kalisz.pl/kaliska-karta-mieszkanca/kkm-dokumenty

Fot.: pixabay.com; gov.pl; Urząd Miasta Kalisza

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze