Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Każde dziecko może być superbohaterem i stać się mistrzem oraz mistrzynią bezpieczeństwa.

Program edukacyjny „Akademia Bezpiecznego Puchatka” pozwala dzieciom wcielić się w superbohaterów podobnych do tych z ulubionych bajek i nauczyć się wszystkiego, co ważne w zakresie ochrony siebie i innych. Przed małymi adeptami Akademii kolejny z tematów omawianych w ramach akcji: jest nim bezpieczeństwo na drodze. Podczas lekcji uczniowie zdobędą nową supermoc: Ostrożność.

W trakcie ostatniej dekady liczba wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat sukcesywnie spada. Wciąż jednak zdarza się, że najmłodsi poruszają się po miejscowościach na własną rękę, bez opieki dorosłych. To dlatego tak ważne jest edukowanie ich w zakresie umiejętności rozpoznawania znaków na drodze czy rozróżniania jej elementów – wszystko to wspiera proces usamodzielnienia dzieci i zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo. 

Dzięki programom edukacyjnym mali uczestnicy ruchu drogowego mogą poznać podstawowe zasady bezpieczeństwa, a także uczą się jak radzić sobie z napotkanymi problemami w praktyce. Wiedza, którą nabywają kształtuje ich zachowania na drodze i pomaga unikać ryzyka, jakie niesie ze sobą ruch drogowy. Niezwykle ważne jest więc „wyposażenie” uczniów zarówno w wiedzę, jak i odpowiednie narzędzia, które będą dobrą bazą do dalszej edukacji i zaprocentują też w życiu dorosłym. Dzieci, które od najmłodszych lat uczone są odpowiedzialnych zachowań na drodze wyrastają bowiem na rozsądnych i wyedukowanych uczestników ruchu drogowego

nadkom. Robert Opas z Wydziału Nadzoru i Profilaktyki Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji

Policja po raz kolejny objęła honorowy patronat nad akcją „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Dzięki temu merytoryczne zaplecze akcji zawiera sprawdzone informacje, bazujące na aktualnych i obowiązujących przepisach.

Dziecko na drodze. Jak przygotować je do samodzielnego uczestnictwa w ruchu?

Konieczne jest pamiętanie o przepisach dotyczących wieku w zakresie samodzielnego poruszania się najmłodszych na drodze: do 7 roku życia dziecko musi poruszać się po drodze z osobą, która ma co najmniej 10 lat. Po ukończeniu 7 lat staje się ono pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego. To znaczy, że od 7 roku życia może chodzić do szkoły samodzielnie.

Dorośli powinni zwracać uwagę na specyfikę myślenia abstrakcyjnego dzieci. Siedmiolatek nie jest w stanie dobrze określić konsekwencji podejmowanych działań, nie wie, dlaczego popełnia błąd i jakie są jego skutki. Potrzebna jest stała i pozytywna obecność opiekuna, który będzie wspierał dziecko w tej niezwykle istotnej edukacji i stanie się jego zaufanym towarzyszem. Warto pamiętać, że najmłodsi mogą mieć trudność w oszacowaniu niebezpiecznych sytuacji.

Psychologowie zwracają uwagę, że istnieją trzy główne powody wypadków wśród uczniów: 

  • dzieci nie dostrzegają wszystkich niebezpieczeństw na drodze,
  • dziecko dostrzega kolegę lub koleżankę po drugiej stronie ulicy i przebiega entuzjastycznie, nie zwracając uwagi na zagrożenia,
  • z uwagi na brak w pełni wykształconego krytycznego myślenia, jakie posiadają dorośli, dzieci mogą podejmować ryzykowne zachowania dla zabawy – bez zwracania uwagi na możliwe konsekwencje. 

Dlatego stałym elementem edukacji powinna być rozmowa z dzieckiem i wspólne odkrywanie świata, a dobrą praktyką jest kontynuowanie w domu ćwiczeń wynoszonych ze szkoły. Zdecydowanie warto też wziąć pod uwagę wszystkie 3 wymienione wyżej najczęstsze powody wypadków – podobnie jak w innych dziedzinach, także tutaj „trening czyni mistrza”, a rozmowy i wspólne zwracanie uwagi na konkretne, zagrażające sytuacje pozwoli Twojemu dziecku na szlifowanie bezpiecznych i odpowiedzialnych zachowań.

Akademia Bezpiecznego Puchatka dba o edukację dzieci 

Zadania realizowane w szkole dzięki „Akademii Bezpiecznego Puchatka” w sposób odpowiedni do wieku wprowadzą dzieci w świat bezpieczeństwa. Akcja edukuje o bezpieczeństwie w ramach kilku modułów tematycznych: dom, szkoła, droga, Internet oraz relacje z rówieśnikami. W ramach każdego modułu opracowano materiały edukacyjne i pełne scenariusze oraz pomoce edukacyjne, np. filmy czy animacje. 

Akcja zachęca dzieci, aby były superbohaterami, bo to właśnie superbohaterowie potrafią zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych jak mało kto! Każda lekcja programu przygotowywanego wspólnie z policją pozwala dzieciom zdobyć inną supermoc.

Jak to zrobią? Mogą realizować ćwiczenia indywidualne i w grupach.

Ćwiczenia pomagają dzieciom poszerzać wyobraźnię: przykładowo podczas lekcji dotyczącej bezpieczeństwa na drodze wcielają się w uczestników ruchu i dzielą się na trzy grupy: rowerzystów, samochody oraz pieszych. Pod opieką nauczyciela odtwarzają fragment drogi, którym porusza się jedna z trzech grup i dowiadują się, jak wygląda na niej ruch. To i inne ćwiczenia pomogą uzyskać kolejną supermoc Akademii Bezpiecznego Puchatka: Ostrożność! Dzieci otrzymają specjalne odznaki, a dzięki nowo zdobytej wiedzy będą łatwiej przewidywać niebezpieczeństwa i ewentualne zagrożenia, dbając o siebie i innych. 

Aby dołączyć do XV edycji Akademii i otrzymać komplet darmowych materiałów edukacyjnych opracowanych przez ekspertów i opiniowanych przez Komendę Główną Policji, wystarczy zgłosić szkołę do programu na stronie www.akademiapuchatka.pl.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze
keder

To jest słuszny kierunek, ale jak to widzicie – https://www.amart.pl/ ? Uważacie, że warto? Bo online chyba najłatwiej można odnaleźć to, czego się poszukuje?
Prawda?

Najnowsze