Kilkaset prac w konkursie “Pokój dla Ukrainy”

30 obrazów – szczerych w przekazie, oszczędnych w formie, spełniających wymogi dobrej szkoły plakatu, możemy aktualnie oglądać w Młodzieżowym Domu Kultury przy Teatralnej 3. Ekspozycja, stanowiąca pokłosie konkursu plastycznego pod hasłem "Pokój dla Ukrainy", dostępna będzie w MDK do 17 maja br. Inicjatorami konkursu byli radni Rady Miasta Kalisza. Wystawa została uroczyście otwarta 11 maja.

W minioną środę, w obecności radnych Rady Miasta Kalisza, przedstawicieli Urzędu Miasta, a także licznej publiczności odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego pod hasłem “Pokój dla Ukrainy”. Język polski i ukraiński mają te same prasłowiańskie korzenie. Nawet jeżeli nie znamy słów, nasze serca odczytują sens wypowiedzi. Ks. Roman Wozniak śpiewem po ukraińsku – modlitwą “Ojcze nasz” w intencji pokoju – poruszył najgłębsze emocje rozpoczynając okolicznościowe spotkanie.

Konkurs „Pokój dla Ukrainy” to wspólne przedsięwzięcie Miasta Kalisza i Młodzieżowego Domu Kultury, a zainicjowali je radni Rady Miasta Kalisza. W wernisażu, połączonym z wręczeniem pamiątkowych dyplomów, nagród i wyróżnień uczestniczyli: Tadeusz Skarżyński, przewodniczący Rady Miasta Kalisza, Eskan Darwich, wiceprzewodniczący RMK, Marian Durlej, przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, Leszek Ziąbka, radny RMK, a zarazem pomysłodawca konkursu oraz Grażyna Dziedziak, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki. Młodym artystom towarzyszyły rodziny, nauczyciele  oraz przyjaciele i znajomi.

Przewodniczący Tadeusz Skarżyński, który wspólnie z naczelnikiem Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Grażyną Dziedziak wręczył Nel Kaczmarek Nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza – w słowach skierowanych do rodziców i nauczycieli podkreślił znaczenie codziennych gestów szacunku, niesienia pomocy, dbania o tradycję
i kulturę.

Na konkurs wpłynęło 225 prac z kaliskich szkół i placówek. Prezentowane na wystawie plakaty i projekty logo są efektem przepracowania na lekcjach i zajęciach trudnego tematu wojny i jej konsekwencji, wczucia się w sytuację rówieśnika, który nagle musiał opuścić dom i ojczyznę, rozstać się z rodziną, przyjaciółmi, swoją szkołą. Planowane jest, że konkursowe prace będą prezentowane w kolejnych miejscach Kalisza, towarzysząc ważnym wydarzeniom naszego miasta.

Otwarciu wystawy towarzyszył występ wokalny najmłodszych wychowanków ze Studia Piosenki WOKALMANIA MDK, którzy zaprezentowali także piosenkę po ukraińsku.

Lista laureatów opublikowana została na stronie MDK: www.mdk.kalisz.pl

 

Źródło: MDK

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Co tam się działo! Adam Balski starł się z chorwackim potworem!

21 maja 2022

Co się działo tej sobotniej nocy w Londynie! Najlepsze thrillery...

czytaj więcej»

Turystyka na dwóch kołach. Rowerem przez Ostrów Wielkopolski

21 maja 2022

Wiosna zaskoczyła w tym roku wyjątkowo ładną i ciepłą pogodą....

czytaj więcej»

Drugi etap obchodów stulecia kaliskiej Prosny

21 maja 2022

W niedzielę 22 maja odbędą się obchody stulecia Prosny 1922...

czytaj więcej»

Plenerowa Impreza Rodzinna

21 maja 2022

Od 12:00 do 21:30 na placu przy Centrum Kultury i...

czytaj więcej»

Za tydzień rodzinny rajd rowerowy

21 maja 2022

Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko-Ostrowska oraz Miasto Kalisz zapraszają do wzięcia udziału...

czytaj więcej»

ZSP w Kaliszu z klasami patronackimi Klastra Lotniczego

21 maja 2022

19 maja 2022 roku uroczyście został podpisany aneks dot. współpracy...

czytaj więcej»