baner_FBAnt
Baner AWS
baner_apka_2

Kilkuset młodzieżowych radnych oraz społeczników obecnych w KPRM

19 września odbyła się Ogólnopolska Konferencja Młodzieżowych Rad i Środowisk Młodzieżowych. W wydarzeniu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wzięło udział kilkuset młodych osób z całego kraju zaangażowanych w rozwój społeczności lokalnych. Wśród osób uczestniczących w Konferencji była przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Kalisza – Anna Druciarek.

Celem konferencji była integracja środowisk młodzieżowych oraz dyskusja nad zaangażowaniem młodych obywateli w życie publiczne – szczególnie w kontekście działalności młodzieżowych rad przy jednostkach samorządu terytorialnego. Już od godziny 10:00 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów gromadzili się młodzi ludzie zaangażowani w rozwój społeczności lokalnych. Wśród nich znalazła się także przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Kalisza. Konferencję otworzył sekretarz stanu Piotr Mazurek wspólnie z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotrem Glińskim, posłem na Sejm RP Jackiem Kurzępą oraz posłem na Sejm RP Pawłem Lisieckim. Pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej podkreślał, iż data konferencji nie jest przypadkowa – właśnie 19 września 1990 roku powstała w Polsce pierwsza młodzieżowa rada miasta w Częstochowie.

Udział w wydarzeniu był okazją do poznania osób podobnych do mnie oraz radnych młodzieżowej rady miasta Kalisza, czyli nastawionych na rozwój oraz działających dla dobra miasta oraz jego mieszkańców. Rozmowy oraz panele były inspirujące i pokrzepiające do działania. Oprócz tego pogłębiłam swoją wiedzę i jestem gotowa, by przekazać ją kolejnym kadencjom MRMK – powiedziała przewodnicząca młodzieżowej rady miasta Kalisza Anna Druciarek

Podczas wydarzenia odbyło się również wręczenie nagród laureatom konkursu „Ambasador Młodego Pokolenia RP”. Przyznano nagrody w 9 kategoriach oraz 17 wyróżnień. Odbyły się także panele dyskusyjne z udziałem gości specjalnych. Pierwszy z nich omawiał potrzeby i problemy młodego pokolenia.

Wśród prelegentów znaleźli się:
a. Piotr Mazurek – sekretarz stanu w KPRM, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej;
b. Jacek Kurzępa – poseł na Sejm RP, członek Podkomisji ds. młodzieży w Sejmie RP;
c. Piotr Rydzewski – Prezes Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych;
d. Anna Węgrzyn – Prezes Zarządu Fundacji Terapia To Nie Wstyd;
e. Jarosław Olszewski – Przewodniczący Krajowej Reprezentacji Doktorantów.

Drugi panel dotyczył Młodzieżowych rad przy JST rok po wprowadzeniu ustawy, które wzmocniła ich kompetencje.

Wśród prelegentów znaleźli się:
a. Hubert Taładaj – Koordynator Główny Parlamentu Młodych RP, członek Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem;
b. Maciej Kudra-Bartkowiak – radny młodzieżowej rady Gorzowa Wielkopolskiego, były doradca Burmistrza Drezdenka ds. Młodzieży – Opiekun Młodzieżowej Rady Miejskiej w Drezdenku, Młodzieżowy Delegat RP na 77. sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ;
c. Angelika Żukowska – pomysłodawczyni Młodzieżowej Rady Sportu przy Ministrze Sportu i Turystyki;
d. Aleksandra Faryńska – sekretarz Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego;
e. Konrad Zacharski – przewodniczący Młodzieżowej Rady w Olsztynie.

Podczas wydarzenia nie zabrakło także czasu na rozmowy z lokalnymi działaczami oraz networking. Przygotowano także 3 warsztaty dla młodzieżowych radnych dotyczące m.in. inspiracji oraz realizacji działań, zdobywania środków oraz Funduszu Młodzieżowego.

Fot. MRMK, Piotr Mazurek

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze