baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Klasa sprofilowana na branżę lotniczą

Klasa patronacka pod skrzydłami Wielkopolskiego Klastra Lotniczego to nowość w kaliskiej edukacji. Właśnie dziś, podczas konferencji prasowej w siedzibie Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu, zostało podpisane trójstronne porozumienie o współpracy edukacyjno-zawodowej i utworzeniu takiej klasy.

Stronami porozumienia są: Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu, Stowarzyszenie Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Wielkopolski Klaster Lotniczy” w Kaliszu oraz Miasto Kalisz jako organ prowadzący dla szkół: Zespół Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sybiru w Kaliszu oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Kaliszu.

Porozumienie ma na celu poprawę jakości kształcenia zawodowego i zapewnienie jego wysokiej efektywności, pozwoli na kreowanie pozytywnego wizerunku szkolnictwa zawodowego, otwartego na potrzeby pracodawców, dostosowanego do potrzeb rynku pracy poprzez wsparcie merytoryczne, dydaktyczne i szkoleniowe.

W ramach szkoły branżowej I stopnia powstaje klasa pod patronatem Stowarzyszenia Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Wielkopolski Klaster Lotniczy”, w której młodzi ludzie nabędą umiejętności przydatne i zgodne z ich predyspozycjami, a równocześnie z zapotrzebowaniem pracodawców w naszym regionie, a jako absolwenci będą przygotowani do podjęcia zatrudnienia w firmach z branży przemysłu lotniczego. Uczniowie tej klasy mogą liczyć na praktyki i staże zawodowe na najnowocześniejszym sprzęcie, również zagraniczne w ramach programu Erasmus, wizyty studyjne, specjalistyczne szkolenia i doradztwo zawodowe. Będą mogli poznać najnowocześniejsze technologie na świecie. Do pierwszej klasy, kształcącej w zawodach: elektromechanik, mechatronik, operator obrabiarek skrawających przyjętych zostanie 24 uczniów. Klasie tej patronuje Wielkopolski Klaster Lotniczy, skupiający kilkadziesiąt firm, m.in. Pratt&Whitney Kalisz, WSK PZL Kalisz, ZAP Mechanika Ostrów Wielkopolski, Meyer Tool Poland, Collins Aerospace.

Młodzież będzie uczyć się  przedmiotów teoretycznych w Zespole Szkół Zawodowych w Kaliszu, natomiast praktyki zawodowe będą odbywały się w pracowniach Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego,  wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt i maszyny, dające możliwość nauki zgodnej z oczekiwaniami wymagających pracodawców branży przemysłu lotniczego. Od drugiej klasy uczniowie będą również uczestniczyć w zajęciach praktycznych u pracodawców zrzeszonych w Wielkopolskim Klastrze Lotniczym, co umożliwi im poznanie specyfiki branży „od środka” i współprace z najwyższej klasy fachowcami przemysłu lotniczego. Dla najlepszych uczniów przewidziano również stypendia.

Po ukończeniu trzyletniej nauki będzie możliwość zatrudnienia w firmach zrzeszonych w ramach Wielkopolskiego Klastra Lotniczego pod warunkiem kontynuowania nauki w szkole branżowej II stopnia w trybie zaocznym i uzyskania tym samym wykształcenia średniego z możliwością zdania matury. Absolwenci klasy patronackiej będą mogli także kontynuować naukę na Wydziale Politechnicznym Akademii Kaliskiej i zdobyć wykształcenie wyższe inżynieryjne. Nabór do klasy patronackiej rozpoczął się dzisiaj, tak jak nabór do wszystkich innych szkół ponadpodstawowych:

https://ponadpodstawowe-kalisz.nabory.pl//Page/OfertyPlacowek/Placowka.aspx?id=558

Porozumienie podpisali: Grzegorz Kulawinek –  wiceprezydent Miasta Kalisza, Dorota Kinal – dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki UMWW  i Wojciech Wasik – prezes zarządu SPPL „WKL” w Kaliszu.
Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele istotnych dla realizacji tego projektu instytucji: Magdalena Sekura-Nowicka – Dyrektor Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu, Agata Dziedzic – Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Kaliszu oraz Marcin Szymczak – Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Kaliszu.

Źródło: Urząd Miasta Kalisza








Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze