baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Klub Radnych Polska 2050 reaguje na spalenie Statutu Kaliskiego

Do szerokiego grona środowisk, partii i grup, które wyraziły swoje oburzenie wydarzeniami z 11 listopada w Kaliszu, dołącza lokalna Polska 2050. Radni klubu mówią o „faszyzujących narodowcach” i kierują do prezydenta miasta swoje pismo, wyrażające oburzenie oraz wniosek o przeprowadzenie kampanii upamiętniającej „Statut Kaliski”.

3 listopada przewodnicząca wspomnianego klubu radnych – Barbara Oliwiecka wysłała do Krystiana Kinastowskiego zapytanie na temat ówczesnych doniesień o organizacji wydarzenia spod znaku „#naKalisz”. W piśmie pytała o wydanie zgody na wydarzenie, które skupione miałoby być wokół osoby tzw. Aleksandra Jabłonowskiego. Oliwiecka w piśmie wyrażała nadzieję, że marsz pozostanie w sferze wirtualnej, ale – jak już dziś wiemy – zgromadzenie przeszło ulicami miasta, a w jego trakcie doszło do spalenia wspomnianego „Statutu Kaliskiego”.

Podpisani pod listem radni nie kryją zaskoczenia, że mimo licznych sugestii wydarzenie odbyło się i są oburzeni jego przebiegiem, obraźliwymi hasłami, które padały w jego trakcie, a także tym, że mimo obecnego na miejscu obserwatora, nikt nie podjął decyzji o rozwiązaniu zgromadzenia. Największy sprzeciw radnych (podobnie jak i wielu innych grup) wzbudził akt spalenia statutu. Jak czytamy w stanowisku Polski 2050 – jej przedstawiciele chcą, by uchwałą Rady Miasta uznać „Statut Kaliski” za dokument szczególnie ważny dla dziedzictwa kulturowego i historycznego naszego miasta. Klub liczy przy tym na pełne poparcie ze strony innych ugrupowań. 

„Domagamy się aby Prezydent Miasta zgłosił do Prokuratury Rejonowej w Kaliszu zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z podżeganiem do nienawiści i wszystkimi innymi działaniami, które można uznać za naruszenie prawa. Apelujemy do Prezydenta, aby w trybie natychmiastowym przeszkolił urzędników, którzy mogliby być w przyszłości oddelegowali w roli obserwatorów na różnego rodzaju zgromadzenia, pod kątem możliwości prawnych rozwiązywania tego typu wydarzeń, w szczególności na podstawie przepisów karnych o podżeganiu do nienawiści. (art. 119 Kodeksu Karnego) Wnioskujemy do Prezydenta aby właśnie teraz, Urząd Miasta przeprowadził kampanię przypominającą i upamiętniającą Statut Kaliski. Można to zrobić zarówno w Internecie, jak i w przestrzeni miejskiej organizując wystawę Statutu Kaliskiego według Artura Szyka (wydruk plakatów i ich ekspozycja na Głównym Rynku).” – dodają przedstawiciele klubu radnych Polska 2050.

Fot.: arch.

kalisz wolny

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze
Mark uk

Mark uk

Mark uk

Odnośnie spalenia statusu Kaliskiego dnia 11 listopada 2021 roku.
Status Kaliski byl wzorem praw zydowskich dla Kazimierza Wielkiego,Jagiellonów, aż do Jana 3 Sobieskiego i Stanisława Augusta.
Status Kaliski niema mocy prawnej i nieobowiazuje w czasach obecnych.zachodzi tylko pytanie dlaczego tak to boli środowiska zydowskie ????
Dlaczego tak za Żydami opowiadają się wladze miasta Kalisza ????
Wedlug Talmudu lub Tory my Chrzescianie dla Żydów jestesmy gojami.Goja mozna oszukiwać i okradac!!!! Jedzenie z gojem jest jak jedzenie z psem itp. Poczytajcie Talmud i Tore !,,,!!!!
Zydzi wierzą w Boga Jahwe i nieuznaja Jezusa Chrystusa !!!!!!!

Najnowsze