baner_FBAnt
Baner AWS
baner_apka_2

Koalicja Obywatelska chce odwołania radnego Strzelca

Poseł Karolina Pawliczak oraz radni klubu Koalicji Obywatelskiej domagają się zmiany na stanowisku przewodniczącego Komisji Prawa, Porządku Publicznego i Samorządu Osiedlowego. Obecny przewodniczący Marcin Strzelec, reprezentujący klub PiS nie budzi ich zaufania z powodu jego dotychczasowej działalności publicznej.

Marcin Strzelec związany był ze Służbą Więzienną od 2003 roku, od 2021 roku jest generałem tej służby. W 2015 roku, jeszcze za czasów rządów koalicji PO-PSL, został mianowany zastępcą komendanta Ośrodka Doskonalenia Służby Więziennej w Kaliszu. W 2017 roku, już za rządów Prawa i Sprawiedliwości, otrzymał awans na stanowisko Dyrektora Generalnego Służby Więziennej. Od 2019 roku został rektorem Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki, przekształconej potem w Szkołę Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości. Funkcję rektora przestał pełnić w roku 2023, zanim ta przybrała dzisiejszą nazwę Akademii Wymiaru Sprawiedliwości.

Głos w sprawie zabrała poseł Karolina Pawliczak oraz radny Piotr Łuszczykiewicz. Zarzuty stawiane przez polityków Koalicji Obywatelskiej są dwojakiego rodzaju. Pierwszy dotyczą samego funkcjonowania uczelni, której zarzucają polityczną stronniczość, wysoki budżet oraz przerost zatrudnienia w stosunku do potrzeb i ilości absolwentów. Drugim jest polityka kadrowa generała Strzelca, mająca zdaniem polityków Koalicji Obywatelskiej, polegać na degradowaniu (poprzez np. dalekie delegacje) nieposłusznych funkcjonariuszy. Czterech z nich major Cezary Mecwaldowski, major Tomasz Nawrocki, major w stanie spoczynku Magdalena Chojnacka, major w stanie spoczynku Robert Poklek zostali w tym tygodniu odznaczeni przez wiceminister sprawiedliwości Marię Ejchart oraz Dyrektora Generalnego Służby Więziennej płk Andrzeja Pecka odznaką Semper Paratus za odwagę i poświęcenie.

Radny Dariusz Grodziński podkreślił, że już podczas pierwotnego głosowania na przewodniczącego Komisji Prawa, Porządku Publicznego oraz Samorządu Osiedlowego, zgłaszał z mównicy swoje wątpliwości, ale nie zostały one wtedy wzięte pod uwagę przez większość radnych. Zapowiedział, że podczas najbliższej sesji złoży wniosek o odwołanie radnego Strzelca i liczy, że tym razem wątpliwości klubu Koalicji Obywatelskiej, podzielą także przedstawiciele innych klubów. Skierował on swój osobisty apel do radnych Trzeciej Drogi – Eskana Darwicha i Tomasza Grochowskiego oraz wybranych radnych Koalicji Kaliskiej: Mariana Durleja, Mirosława Gabrysiaka oraz Karoliny Skrzypczyńskiej. Odwołanie Marcina Strzelca możliwe byłoby w sytuacji, gdyby, co najmniej czterech radnych, poza ośmioma radnymi KO poparłoby ten wniosek. Radny Grodziński zapowiedział także, że jeśli radnego Strzelca nie uda się odwołać z funkcji przewodniczącego sam zrezygnuje z możliwości zasiadania w niej.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze