baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Koalicja Obywatelska składa propozycję do budżetu miasta

Radni Koalicji Obywatelskiej zgłosili propozycję do przyszłorocznego budżetu miasta Kalisza. Jest to łącznie 13 pomysłów, z różnych obszarów funkcjonowania miasta. Poniżej prezentujemy całą listę.

  1. Przebudowa ulic: Stanczukowskiego i Piłsudskiego – poszerzenie drogi o dodatkowy pas ruchu od ronda Westerplatte do ronda Solidarności jako pierwszy etap prac.
  2. Przebudowa wiaduktu kolejowego na przedłużeniu ulicy Kresowej na ruch dwukierunkowy, usprawniający przejazd samochodów.
  3. Wykonanie niezrealizowanych zadań zawartych w programie Budowy i Przebudowy Dróg Osiedlowych na lata 2020-2023 (m. in. ul. Skalmierzycka – od ul. Polnej do ul. Nowy Świat, ul. Wyspańskiego – odc. ul. Staffa do ul. Stawiszyńskiej, ul. Kątna, ul. Tracka, ul. Malborska i ul. Cmentarna).
  4. Kontynuacja budowy ścieżek rowerowych w Kaliszu uwzględniającej połączenia wszystkich w spójny system ścieżek rowerowych w Kaliszu, który da mieszkańcom możliwość swobodnego poruszania się między wszystkimi osiedlami miasta.
  5. Opracowanie i wdrożenie katalogu dobrych praktyk / polityki miasta w zakresie gospodarowania wodami opadowymi na obszarach zabudowanych wraz z charakterystyką rozwiązań mających zastosowanie w zabudowie wielomieszkaniowej oraz jednorodzinnej w Kaliszu, ze szczególnym uwzględnieniem postępowania kryzysowego w przypadku wystąpienia nawałnic i lokalnych podtopień.
  6. Dalsza rozbudowa monitoringu miejskiego wraz z zakupem 10 kamer mobilnych, dających możliwość miejscowej i czasowej kontroli porządku i bezpieczeństwa na terenie miasta, w zależności od potrzeb.
  7. Zapewnienie środków budżetowych na dotowanie inwestycji proekologicznych dla mieszkańców w zakresie wymiany źródeł ogrzewania na ekologiczne oraz montaż instalacji odnawialnych źródeł energii.
  8. Opracowanie polityki parkingowej w Kaliszu z uwzględnieniem wygań projektów parkingów wielopoziomowych na terenie miasta.
  9. Zakup specjalistycznej kamery termowizyjnej do pomiarów strat ciepła w budynkach na terenie Kalisza, zarówno komunalnych jak i prywatnych, w celu przeprowadzania badań energoszczelności przy planowaniu inwestycji termomodernizacyjnych.
  10. Zakup drona na potrzeby Straży Miejskiej w celu kontroli zanieczyszczeń z kominów itp.
  11. Otwarty kompleks ramp dla rowerów, hulajnóg, rolek i deskorolek na osiedlu Dobrzec (teren Pól Marsowych)tzw. skatepark modułowy na podbudowie betonowej z elementami infrastruktury drewnianej (niski koszt inwestycji w porównaniu do typowego skateparku), dającej możliwość w perspektywie czasowej doposażania miejsca w kolejne urządzenia. Rozbudowa kompleksu w kolejnych latach o dodatkowe urządzenia mogłaby być finansowana np. z środków Budżetu Obywatelskiego w zależności od potrzeb mieszkańców.
  12. Opracowanie wieloletniego planu inwestycji i remontów w kaliskich szkołach,
    z uwzględnieniem stałej rezerwy na sytuacje nieplanowane, przygotowanego na podstawie diagnozy potrzeb szkół w tym zakresie (diagnoza dokonana najpóźniej do 20 września br.). Na podstawie wyników diagnozy podział inwestycji w Wieloletnim Planie Finansowym według ważności / priorytetów i konsekwentna jego realizacja.
  13. Wykorzystanie zasobów MZBM (pustostanów) do zaadoptowania na przestrzeń coworkingową dla osób samozatrudniających się lub realizujących pracę zdalną pn. „Kaliskie Centrum Coworkingowe” – na wzór siedziby Centrum Organizacji Pozarządowych, z miejscami do swobodnej pracy, zapleczem socjalnym i salką konferencyjną na ewentualne spotkania biznesowe.

Radni KO obecni na konferencji – Magdalena Sekura-Nowicka, Sławomir Chrzanowski oraz Sławomir Matczak liczą na to, że przedstawione propozycję znajdą uznanie rządzących miastem a nie będą z góry odrzucane z faktu, iż zgłasza je opozycja. Deklarują dodatkowo, że większość z propozycji podchodzi od samych mieszkańców miasta. Propozycję różnią się pod kątem szczegółowości. Część z nich to postulaty realizacji konkretnych inwestycji jak np. przebudowa ulicy Sikorskiego i Piłsudskiego, inne mają bardziej ogólny charakter i wskazują na kierunek, w jakim powinno podążać miasto. Wśród postulatów widać punkty, które były zgłaszane w trakcie minionej kampanii wyborczej, zarówno przez kandydatów Koalicji Obywatelskiej, jak i przez inne komitety wyborcze.

Politycy Platformy pytani o planowaną podwyżkę czynszów w lokalach komunalnych, wynikającą z rosnących kosztów energii, wspomnieli że nie mają jeszcze pełnej wiedzy w tym temacie, ale sprzeciwiać się będą drastycznym podwyżką rzędu 30%. Koalicja Obywatelska aktywnie włączy się także w zbliżający się proces wyborczy do rad osiedli. KO zarówno wystawi, jak i będzie promować swoich kandydatów, ale również podejmować będzie działania pro-frekwencyjne. Radny Sławomir Matczak zauważył bowiem, że często brakuje chętnych do zasiadania w tych gremiach a i liczba głosujących mieszkańców pozostawia sporo do życzenia. Dlatego zdaniem Matczaka ważne jest zainteresowanie mieszkańców wyborami, które odbędą się już 12 września.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze