FinalFour
Bryłka
Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Kolaże Szymborskiej w Lewkowie

Od 4 stycznia do 28 lutego w dawnej wozowni Muzeum w Lewkowie Zespół Pałacowo-Parkowy można oglądać wyjątkową wystawę wyklejanek autorstwa Wisławy Szymborskiej. Na wystawie czasowej, która w Wielkopolsce otwiera rok poświęcony Szymborskiej w roku jej setnych urodzin, można zobaczyć 50 prac naszej Noblistki.

Wyklejanki to mniej znany, bardzo osobisty fragment twórczości Wisławy Szymborskiej, o ciekawej genezie. W latach 70. ubiegłego wieku brakowało w Polsce praktycznie wszystkiego, również kartek pocztowych. Poetka zaczęła więc korespondować z przyjaciółmi tworząc indywidualne kolaże – czyli wyklejanki. Traktowała je, jako rodzaj prywatnego listu, dlatego opierała się przed pokazywaniem prac publicznie. Po raz pierwszy na wystawie wyklejanki pokazano rok po śmierci Noblistki, w 2013 roku – mówi dyrektor Muzeum w Lewkowie Sylwia Nowicka.

O tym nurcie twórczości naszej Noblistki mówił podczas otwarcia wystawy między innymi Dr Kazimierz Krawiarz, kustosz Izby Pamiątek Regionalnych w Kórniku autor biogramu Wincentego Szymborskiego.

W 1992 roku udało mi się ustalić adres Szymborskiej i umówić z nią spotkanie. Odwiedziłem ją w jej mieszkanku, pokazałem wiersze Wincentego Szymborskiego i materiały, które udało mi się zgromadzić. Spędziliśmy cały dzień na rozmowach, potem utrzymywaliśmy kontakt listowny. Mam sporo kartek pisanych przez samą Szymborską – mówił przed wernisażem dr Kazimierz Krawiarz.

W wozowni pałacu w Lewkowie można obejrzeć nie tylko specjalne wyklejanki poetki, ale również jej akt urodzenia, świadectwo chrztu czy wiersz Wincentego Szymborskiego. Wyklejanki, kolaże lub karteczki własnego wyrobu-jak zwykła je nazywać sama autorka, mają wymiary niewielkiej kartki pocztowej. Wisława Szymborska prowadziła na nich rodzaj wyklejanej korespondencji z przyjaciółmi. W ciągu 40 lat mogło ich powstać nawet kilka tysięcy.

Do Lewkowa sprowadzono 50 wyklejanek, wypożyczonych z fundacji Wisławy Szymborskiej z Krakowa.
Plastyk Czesław Woś mówił podczas wernisażu wystawy o swoim osobistym spotkaniu z Szymborską. Ostrowski plastyk miał okazje wykonać dla poetki exlibris, za co otrzymał osobiste, ręcznie pisane podziękowania od Noblistki.

To nie wszystko, bo wystawie, inaugurującej w Wielkopolsce rok poświęcony Szymborskiej, towarzyszyć będą wydarzenia dodatkowe. 23 stycznia odbędzie się pokaz pokaz filmu z Wisławą Szymborską w roli głównej. To film ,,Chwilami życie bywa znośne” Katarzyny Kolendy-Zalewskiej, pokazujący sposób patrzenia Szymborskiej na świat i na sztukę.

W planach są również warsztaty dla dzieci, na których można się będzie nauczyć techniki wykonywania kolaży, które z powodzeniem można uznać za prototypy dzisiejszych, internetowych memów.

źródło: Muzeum w Lewkowie

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze