Kolejne wyróżnienie dla badacza Akademii Kaliskiej

Nagrodę ministra edukacji i nauki dla wybitnych młodych naukowców, wykazujących się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej w 2022 roku, otrzymał dr Cezary Wojtyła. Przedstawiciel Akademii Kaliskiej został jednym z czterech naukowców, nagrodzonych w dziedzinie nauk o zdrowiu!

To 17. edycja konkursu, w których nagradzani są wybitni naukowcy z całej Polski, prowadzący badania naukowe w różnych dziedzinach i dyscyplinach nauki. Dr Cezary Wojtyła został nagrodzony w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu. W tej samej kategorii nagrody otrzymały dwie przedstawicielki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz jedna pracownik Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

W ub. roku dr Cezary Wojtyła został beneficjentem grantu, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki, w ramach konkursu ,,Miniatura”Naukowiec Akademii Kaliskiej pracuje nad wykorzystaniem mikromacierzy opartych na technologii neoglikolipidów w multiomicznych badaniach nad poszukiwaniem biomarkera endometriozy. To ważne, ponieważ endometrioza jest chorobą dotykającą około 10 proc. kobiet. Wiąże się z cyklicznie pojawiającymi się dolegliwościami bólowymi i może prowadzić do niepłodności. Wczesne objawy endometriozy są niecharakterystyczne co powoduje, że jej diagnoza stawiana jest dopiero po około 10 latach od pojawienia się pierwszych dolegliwości. Obecnie nie istnieje metoda diagnostyczna wskazująca na wczesny etap choroby. W ramach przyznanego finansowania wykorzystane zostaną nowoczesne mikromacierze oparte na technologii neoglikolipidów. Pozwolą one na analizę związków sacharydowych w materiale osocza i płynu otrzewnowego pod kątem możliwości ich wykorzystania we wczesnej diagnostyce endometriozy.

Co istotne, dzięki projektowi Akademia Kaliska współpracuje z jednym z najlepszych uniwersytetów na świecie – Imperial College w Londynie i jest częścią większego projektu realizowanego przez dr n. med. Cezarego Wojtyłę wykorzystującego nowe technologie typu „omics” w opracowaniu wczesnej, nieinwazyjnej metody diagnostycznej endometriozy.

 

Źródło: Akademia Kaliska

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Ile kosztuje edukacja najmłodszych? Ceny wyprawki dla pierwszoklasistów

16 sierpnia 2022

Zeszyty, książki, przybory szkolne, stroje sportowe na zajęcia wychowania fizycznego....

czytaj więcej»

Dożynki w gminie Mycielin 2022

16 sierpnia 2022

Już 21 sierpnia w Słuszkowie odbędą się dożynki gminy Mycielin....

czytaj więcej»

Koncert Kathii w Opatówku

16 sierpnia 2022

W piątek 26 sierpnia do Opatówka przyjedzie młoda, utalentowana wokalistka...

czytaj więcej»

Gdzie w Kaliszu najłatwiej o wypadek?

16 sierpnia 2022

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu na rondzie, niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami...

czytaj więcej»

Koniec objazdu ul. Częstochowskiej

16 sierpnia 2022

Linie 3A, 3B, 3C, 3D, 9: Od dnia 17 sierpnia...

czytaj więcej»

Zakwaterowanie i wyżywienie obywateli Ukrainy

16 sierpnia 2022

Zmiany wprowadzone 25 czerwca w rozporządzeniu w sprawie maksymalnej wysokości...

czytaj więcej»