Kolejni seniorzy ofiarami oszustów

Łupem przestępców padły pieniądze i biżuteria będące własnością dwóch 85-latek. Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” w stosunku do nieznajomych, obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi.

W pierwszym przypadku na numer stacjonarny telefonu 85-letniej kaliszanki zadzwonił  mężczyzna, który podszył się pod syna kobiety. Nieznajomy przekonał seniorkę, że jadąc samochodem potrącił pieszą i aby polubownie załatwić sprawę potrzebuje pieniędzy. Kiedy okazało się, że 85-latka nie dysponuje wystarczającą ilością gotówki, oszust nakłonił ją, aby dodatkowo przekazała mu biżuterię. Seniorka myśląc, że pomaga swojemu synowi oddała wszystko nieznajomej kobiecie, z którą spotkała się na terenie Kalisza.

W drugim przypadku schemat działania oszustów był podobny. W tym przypadku sprawcą rzekomego wypadku miała być córka drugiej 85-laki, która również zadzwoniła do swojej „matki” szukając pomocy. Oszustka przekonała seniorkę, że potrzebuje gotówki  na zadośćuczynienie dla potrąconej pieszej. I w tym przypadku 85-latka uwierzyła w całą tą zmyśloną historię i przekazała oszustom wszystkie oszczędności.

Choć na stronach internetowych policji oraz w mediach nie brakuje apeli i komunikatów dotyczących schematu działania oszustów, w dalszym ciągu zdarzają się przypadki, w których przestępcy wzbogacają się kosztem seniorów. 
Policja po raz kolejny apeluje do osób młodych – informujmy naszych rodziców oraz dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć ich oszukać. Przy każdym rodzinnym spotkaniu edukujmy seniorów, przypominając im o konieczności sprawdzania u źródła informacji przekazanych przez nieznajome osoby. Osoby starsze świadome zagrożenia i mające wiedzę, że mogą do nich telefonować, czy też pukać do ich drzwi – przestępcy (podając się też często dla uwiarygodnienia swojej osoby za przedstawiciela instytucji zaufania publicznego) – będą ostrożniejsi a przez to też bezpieczniejsi. Przy tego typu przestępstwach ogromną rolę odgrywa profilaktyka. Rola bliskich jest w tym wypadku nieoceniona.


Źródło: KMP

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Starostwo Powiatowe w Kaliszu

Ranking najbogatszych samorządów – jak wypadły samorządy z regionu?

7 sierpnia 2022

Ukazał się najnowszy ranking najbogatszych samorządów, przygotowany przez Pismo Samorządu...

czytaj więcej»

Wielkopolski Dzień Pszczół na Zawodziu

7 sierpnia 2022

czytaj więcej»

Trwa rekrutacja do Akademii Prawa Unijnego

7 sierpnia 2022

Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości ogłosiła nabór do II edycji programu...

czytaj więcej»

Stracona szansa na zwycięstwo – KKS z remisem u siebie

7 sierpnia 2022

Pechowa końcówka meczu i spory niedosyt. Kakaesiakom nie udało się...

czytaj więcej»

Stochniałek: Opieka nad pacjentami jest dla nas jedną z najważniejszych kwestii

7 sierpnia 2022

Paulina Stochniałek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, postanowiła odnieść się do...

czytaj więcej»

Katarzyna Wieczorek i Kwartet Smyczkowy Folusz wystąpili w Parku Przyjaźni

7 sierpnia 2022

czytaj więcej»