Bryłka
Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Kolejny etap renowacji ołtarza u franciszkanów zakończony

Celem działań konserwatorskich jest zachowanie zabytkowego ołtarza bocznego pw. św. Franciszka wraz z jego wyposażeniem. Prace są kontynuacją kompleksowych i realizowanych od 2016 roku działań.

Późnobarokowy ołtarz boczny pw. św. Franciszka z 2 poł. XVIII w. usytuowany jest przy ścianie nawy głównej naprzeciwko ambony. Obiekt jest murowany, trójkondygnacyjny, złocony i polichromowany z dwiema kolumnami na tle pilastrów z głowicami kompozytowymi. W centrum zwieńczenia znajduje promienista płaskorzeźbiona gloria z emblematem w formie uskrzydlonego serca w otoczeniu promieni.

W środkowej części retabulum znajduje się obraz Stygmatyzacja św. Franciszka namalowany w 1885 roku przez Józefa Tadeusza Balukiewicza (1831-1907). Na ołtarzu znajduje się także obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Po bokach retabulum i zwieńczenia umieszczone są cztery rzeźby przedstawiające zakonników. Mensa ołtarzowa posiada profil wypukło-wklęsły.

Klasztor oo. Franciszkanów w 2021 roku rozpoczął prace konserwatorskie ołtarza. W I etapie wykonano konserwację dwóch obrazów Stygmatyzacja św. Franciszka J. Balukiewicza oraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Prace konserwatorskie sfinansowane zostały w całości ze środków z dotacji z budżetu Miasta na 2021 roku w wysokości 30 737,00 zł.

W tym roku konserwacji poddano nastawę ołtarza–retabulum, kolumny, glorię, bazy kapitele, wazy, emblemat i zwieńczenie. Prace polegały na oczyszczeniu z zabrudzeń powierzchniowych, usunięciu warstw przemalowań z partii polichromii, złoceń, srebrzeń, utrwaleniu warstwy polichromii, wzmocnieniu struktury tynków i zapraw, uzupełnieniu ubytków zaprawy i tynków, położeniu warstwy wykończeniowej, wykonaniu rekonstrukcji złoceń i srebrzeń zgodnie z techniką oryginału oraz rekonstrukcji kolorystycznej dobranej do pierwotnej polichromii.

Całkowity koszt II etapu konserwacji wyniósł 275 792, 86 zł, w tym dotacja z budżetu Kalisza wyniosła 118 000,00 zł (47%), środki własne 87 792, 86 zł (31,83%) oraz środki z innych źródeł 70 000, 00 zł (25, 38%).

Jak informuje o. Waldemar Ułanowicz, gwardian kaliskiego Klasztoru OO. Franciszkanów, prace przy ołtarzu będą kontynuowane w przyszłym roku.

źródło: Urząd Miasta Kalisz

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze