Kolejny Intelektualny Lunch Biznesowy za nami
Za nami Intelektualny Lunch Biznesowy zorganizowany przez Regionalną Izbę Gospodarczą i Klaster Spożywczy Południowej Wielkopolski. Dzisiejsze spotkanie było idealną okazją do zapoznania się z zasadami funkcjonowania oraz korzyściami, jakie płyną z członkostwa w RIG. Każdy z gości miał też do dyspozycji czas na własną prezentację.
Intelektualny Lunch Biznesowy organizowany przez kaliską Regionalną Izbę Gospodarczą oraz Klaster Spożywczy Południowej Wielkopolski odbył się 14 czerwca w restauracji Komoda przy ul. Niecałej w Kaliszu.
Prezes zarządu Tomasz Gałęzka przywitał wszystkich zgromadzonych, a w szczególności honorowego prezesa RIG – Marka Antczaka.
Od ostatniego spotkania Regionalna Izba Gospodarcza odświeżyła swoje logo, które nieustanie od 30 lat było jej wizytówką.
– Celem przeprojektowania logo było połączenie nowych obszarów działalności naszej izby, a z drugiej zaś 26-letniej tradycji. Nasze hasło „Ułatwiamy biznes, łączymy przedsiębiorców” to slogan, który będzie określał nasze działania. Kolor zmienia się na niebieski, symbolizuje on nowe możliwości, horyzonty, świetną atmosferę i pogodę dla biznesu. Kolor niebieski to również świeżość i tak właśnie chcemy, żeby Regionalna Izba Gospodarcza była postrzegana – powiedział Tomasz Gałęzka.
Podczas spotkania prezes RIG opowiedział o tym, co udało się zrealizować od marca oraz przedstawił pomysły na następne miesiące i lata. Powołany przez Regionalną Izbę Gospodarczą Klaster Spożywczy Południowej Wielkopolski będzie wnioskował o status Krajowego Klastra Kluczowego. Izba zaczyna uczestniczyć również w projektach, odnosząc na tym polu pierwsze sukcesy. Wygrany projekt pod nazwą „Wielkopolska Wiara – zostań projektantem swojej przyszłości”, udział w konkursie fundacji NETTO „Sąsiedzka Pomoc”, udział w konkursie grantowym „Wspieramy Ukrainę”, partnerstwo w projekcie „Młodzieżowe Misje Gospodarcze”, a to dopiero początek. Regionalna Izba Gospodarcza przyjęła również zaproszenie od prezydenta Kalisza do udziału w obradach komisji stypendialnej w ramach projektu „Kapitał Kultury”.
– Biuro RIG-u – jak podkreślał prezes – otwarte jest dla przedsiębiorców i dla tych, którzy w przyszłości chcą nimi zostać.
Wojciech Walczak z PMR Restrukturyzacje S.A. opowiedział o restrukturyzacji podmiotów gospodarczych w dobie kryzysu. Wielu przedsiębiorców boryka się problemem braku płynności finansowej. Istnieją jednak możliwości, które pozwolą firmie wyjść z kryzysowej sytuacji i przywrócić jej płynność i stabilność finansową. Jednym z nich jest omawiana dziś restrukturyzacja przedsiębiorstwa, a dokładnie postępowanie restrukturyzacyjne, które ma na celu zapobieżenie likwidacji niewypłacalnego przedsiębiorców. Wojciechowi Walczakowi towarzyszyła prezes zarządu w PMR Restrukturyzacje – Małgorzata Anisimowicz oraz Sławomir Anisimowicz.
Zgromadzeni mieli okazję poznać zwyciężczynie czwartej edycji Młodzieżowych Misji Gospodarczych: zespół BEDOESIARY z I Liceum Ogólnokształcące im A. Asnyka w Kaliszu. Tegorocznej edycji przyświecały założenia promowania branży spożywczej w subregionie kaliskim jako dobrego miejsca rozwoju zawodowego. MMG jest projektem edukacyjno-zawodowym, który łączy świat edukacji z biznesem. W tym roku uczestnicy opracowali sposoby komunikacji biznesu z pokoleniem Z oraz sposoby efektywnej rekrutacji potencjalnych młodych pracowników.
Podczas spotkania adw. Paweł Sikora, Przewodniczący Rady Arbitrażowej Sądu Arbitrażowego przy RIG w Kaliszu omówił działalność Sądu Arbitrażowego i Centrum Mediacji RIG w Kaliszu, podkreślając przy tym, jak dużym zainteresowaniem cieszy się sąd polubowny. Zaprosił uczestników do rozmów w czasie wspólnego lunchu.
Na zakończenie oficjalnej części spotkania, każda z zainteresowanych firm miała szansę na krótkie zaprezentowanie siebie oraz swojej działalności.