Kolejny krok w stronę modernizacji polskiej Służby Więziennej
22 maja 2023 roku Rektor-Komendant Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości dr Michał Sopiński podpisał porozumienie o współpracę z Polską Grupą SW Przedsiębiorstwo Państwowe.
Porozumienie dotyczy współpracy w zakresie prowadzenia wspólnych działań badawczo-rozwojowych, popularyzujących wiedzę i dydaktycznych poprzez m.in.: prowadzenia wspólnych działań w zakresie resocjalizacji i wspierania osób osadzonych oraz opuszczających Zakłady Karne i Areszty Śledcze w ramach programu „Praca dla Więźniów”, zainicjowanego przez Ministra Sprawiedliwości w 2016 r. oraz realizowanego przez Służbę Więzienną, kooperacja w zakresie popularyzacji zdrowego trybu życia i sportu, zwłaszcza w zakresie działań Służby Więziennej, promowanie przedsięwzięć mających na celu promowanie postaw patriotycznych i kształtowanie świadomości obywatelskiej i narodowej oraz udział we wspólnych projektach naukowych, naukowo-badawczych, popularyzatorskich, społecznych i kulturalnych, a także umożliwienie staży zawodowych oraz praktyk absolwenckich w ramach działalności PGSW.
Krok w stronę poprawy bezpieczeństwa
Rektor-Komendant dr Michał Sopiński powiedział, że to porozumienie jest kolejnym krokiem w kierunku modernizacji polskiej Służby Więziennej, a co za tym idzie poprawy bezpieczeństwa. Sam program „Praca dla więźniów” polega na wspieraniu szeroko rozumianej readaptacji społecznej osób odbywających kary poprzez ich aktywizację zawodową. Zatrudnienie w warunkach izolacji więziennej jest jednym z podstawowych narzędzi oddziaływania penitencjarnego. Dzięki wsparciu naukowemu będziemy mogli stale monitorować zachodzące zmiany społeczne, w tym zachowania osób poddawanych różnego rodzaju oddziaływaniom. Reprezentujący Polską Grupę SW Bartosz Błażek wyraził nadzieję, że obopólna współpraca przyczyni się do rozwoju promocji zatrudniania osób pozbawionych wolności.
Uzyskane wyniki będą miały swoje odzwierciedlenie w nauce poprzez dołączenie wyników badań oraz przyjętych rekomendacji do programów dydaktycznych adresowanych do funkcjonariuszy Służby Więziennej, ale również kuratorów sądowych i innych grup zawodowych zainteresowanych readaptacją społeczną osób pozbawionych wolności. Dzięki temu, zarówno jakość prowadzonych działań badawczo-rozwojowych, jak też ich efektywność będą podlegać stałej ewaluacji, podnoszeniu jakości oraz dostosowywaniu do zmian społecznych, a wprowadzone rozwiązania przyniosą niebawem wymierne efekty.
źródło: SWWS