Kolejowa wystawa i koncert w Muzeum Historii Przemysłu
Wczoraj otwarto ostatnią w 2022 roku wystawę czasową w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Jej głównym tematem była historia kolejnictwa, a okazją do jej zorganizowania – we współpracy z Gminą Opatówek – 120-lecie kolei warszawsko-kaliskiej, która przebiega także przez Opatówek.
Zanim otwarto wystawę, pracownicy Muzeum przebrali w kolejarskie uniformy: Jarosław Dolat i Klaudia Filipczak przywitali, w imieniu Jolanty Golickiej, zastępcy dyrektora placówki, gości zebranych w sali fortepianowej. Wybór ten był nieprzypadkowy, bowiem zgromadzeni usłyszeli najpierw dźwięki „Marsza na przywitanie kolei kaliskiej” E. Sachsówny w oryginalnej wersji na fortepianie marki Calisia model M-280 w wykonaniu pianistki Mileny Antoniewicz, a później także utwory wokalne wykonane wraz z sopranistką Małgorzatą Piotrowską i kontratenorem Marcinem Owczarkiem. Słowo do zgromadzonych w imieniu organizatorów zabrał burmistrz Sebastian Wardęcki, a swoje gratulacje złożył także przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Jan Adam Kłysz.
Obchody 120-lecia kolei warszawsko-kaliskiej zbiegły się w czasie z oddaniem do użytku zrewitalizowanego budynku dawnego dworca kolejowego w Opatówku, który od czerwca br. pełni funkcję społeczno-kulturalną, podlegając pod Gminny Ośrodek Kultury. To tam znalazło się wiele pamiątek, które były przekazane przez prywatnych kolekcjonerów, a teraz trafiło na wystawę do Muzeum Historii Przemysłu. Wśród eksponatów wystawy były m.in. bilety, legitymacje pracownicze, przyrządy specjalistyczne. Gratką dla najmłodszych są modele i makiety kolejek. Wzrok przyciągały artystyczne fotografie, a z pewnością niemałym zaskoczeniem było stoisko kaliskiego Runotex, produkującego tkaniny do komunikacji publicznej, w tym te, które znane są z polskich pociągów różnych operatorów.
Dla tych, którzy nie dotarli na poniedziałkowy wernisaż, mamy dobrą wiadomość. Wystawę na najwyższej kondygnacji opatóweckiego Muzeum można oglądać do końca stycznia 2023 r.