Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w sprawie zakończonego dochodzenia względem bp. Janiaka

Dzisiaj Nuncjatura Apostolska w Polsce opublikowała Komunikat Stolicy Apostolskiej w sprawie biskupa seniora kaliskiego Edwarda Janiaka, któremu zarzuca się ignorowanie doniesień o przestępstwach seksualnych duchownych jego diecezji. To właśnie nagłośnione przypadki doprowadziły do odsunięcia biskupa Edwarda Janiaka od kaliskiej diecezji.

Biskup Janiak był głównym antybohaterem filmu braci Sekielskich “Zabawa w chowanego”. Do Watykanu w sprawie bp. Janiaka wpłynęły dwa zawiadomienia. Jedno z nich złożył prymas Wojciech Polak po premierze filmu Sekielskich w maju 2020. Wcześniej, w 2018 roku, osobną skargę złożył rektor kaliskiego seminarium. Drugi z kolei ordynariusz kaliski, swoją rezygnację złożył w październiku 2020 r., a ta została przyjęta przez Ojca Świętego. Teraz Nuncjatura Apostolska opublikowała komunikat w sprawie: 

 

Nuncjatura Apostolska w Polsce

N. 5734/21

Komunikat w sprawie biskupa seniora kaliskiego
Edwarda Janiaka

Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Edwarda Janiaka w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich, oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem diecezją. W wyniku zakończonego dochodzenia Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego następujące decyzje:

1. Nakaz zamieszkania poza diecezją kaliską.2. Zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie diecezji kaliskiej.3. Nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz „Fundacji św. Józefa”, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć. Warszawa, 29 marca 2021 

Źródło: KEP

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze