reklama-SWWS
baner_AK
pekao_firmowe_012023_1200x200_

Komunistyczne pomniki znikną z Parku Miejskiego?

W okolicach cokołu oddającego cześć Armii Czerwonej pojawiły się znaki świadczące o rozbiórce tamtejszych pomników. Czy rzeczywiście w najbliższym czasie dojdzie do ich rozbiórki?

Polska w czasie II wojny światowej zmagała się z dwoma okupantami: hitlerowskimi Niemcami oraz Związkiem Sowieckim, w którym przeważającą rolę odgrywali Rosjanie. Oba te totalitarne systemy polityczne wykazywały się dużą brutalnością wobec Polaków, czego uosobieniem były obozy koncentracyjne tworzone przez Niemców, a także wywózki na Sybir realizowane przez Sowietów. To także Sowieci w Katyniu dokonali mordu na ponad 20 000 Polakach (w tym ponad 10000 oficerach), strzelając im w tył głowy. Podobne represje stosowali wobec innych przedstawicieli polskich elit.

Od 1941 roku oba mocarstwa toczyły ze sobą wojnę, która pod koniec II wś toczyła się także na terenach Polski. Polacy, będąc sojusznikami aliantów i mając przy tym zapewnienia, że Związek Sowiecki także jest ich sojusznikiem, postanowili w ramach akcji „Burza” odbijać polskie miasta znajdujące się na wschodzie kraju z rąk Niemców, aby powitać Rosjan jako gospodarze. Niestety Sowieci nie uznawali Polaków za gospodarzy na ich ziemiach i mordowali tych, którzy chwilę wcześniej wyparli z polskich miast Niemców. Podobne represje skierowane były wobec Żołnierzy Niezłomnych, którzy przez wiele lat okresu komunistycznego byli określani mianem „Wyklętych” przez system PRL.

Dziś pojawiła się oddolna inicjatywa usunięcia pomników oddających cześć Sowietom. Oddolna, ponieważ jak dowiedzieliśmy się od Urzędu Miasta, jego przedstawiciele nic nie wiedzą o tej akcji. Być może jednak presja społeczna doprowadzi do tego, że Miasto zdecyduje się na usunięcie komunistycznych symboli z kaliskiego Parku Miejskiego, z poszanowaniem dla znajdujących się pod ziemią ciał żołnierzy sowieckich.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze