baner_AK
baner_AK
baner_FBAnt
baner_GM
reklama-SWWS

Koncert muzyki amerykańskiej na zakończenie sezonu

Ostatni koncert Filharmonii Kaliskiej w sezonie artystycznym 2022/2023 będzie prezentacją wybitnych dzieł amerykańskiej muzyki symfonicznej z udziałem wspaniałego pianisty – Artura Jaronia. Uroczyste wydarzenie uświetni obchody DNI MIASTA KALISZA dźwiękami m.in.: słynnego Amerykanina w Paryżu George’a Gershwina czy Tańcami symfonicznymi z musicalu West Side Story legendarnego kompozytora i dyrygenta Leonarda Bernsteina.

Czy można napisać muzykę tak piękną, jednocześnie lekką i przyciągającą ucho słuchacza, a przy tym wspaniale prezentującą bogactwo brzmienia orkiestry symfonicznej, do tego tak sugestywnie obrazową, że zainspiruje ona wielkich twórców filmowych do stworzenia dzieła opartego na jej motywach? Ta sztuka udała się George’owi Gershwinowi, wybitnemu kompozytorowi amerykańskiemu, który na początku XX w. na nowo zdefiniował muzykę komponowaną w Stanach Zjednoczonych, dzięki swojemu zamiłowaniu do wielu gatunków muzyki rozrywkowej i etnicznej. Również słynny poemat symfoniczny Amerykanin w Paryżu, który Gershwin stworzył w 1928 r. w Wiedniu zainspirowany jedną ze swoich europejskich podróży, cechuje elegancka nostalgia muzyki francuskiej przepleciona z tanecznością i emanacją dźwiękową życia codziennego w europejskiej metropolii. Wizja muzyczna kompozytora była tak wyrazista, że poemat został utrwalony w kulturze popularnej także za sprawą obsypanego Oscarami musicalu z 1951 r. pod tym samym tytułem w reżyserii Vicente Minellego, z klasyczną rolą Gene’a Kelly’ego.  
Dopełnieniem około musicalowego nastroju koncertu na zakończenie sezonu będą także utwory innych, równie wielkich kompozytorów amerykańskich: Aarona Coplanda oraz Leonarda Bernsteina. Obie kompozycje również pochodzą z mających swoje poczesne miejsce w historii kina musicali: West Side Story (Tańce symfoniczne L. Bernsteina) oraz Rodeo (Hoe-down A. Coplanda).  
W tym wspaniałym, melodyjnym towarzystwie pianista Artur Jaroń zaprezentuje interpretację Koncertu fortepianowego F-dur Gershwina, kompozycji, którą twórca po raz kolejny umocnił swoją sławę i umiejętności naturalnego połączenia muzyki poważnej z muzyką rozrywkową swoich czasów. Mimo małego entuzjazmu krytyki, koncert fortepianowy nasycony jazzowym stylem już od dnia premiery 3 grudnia 1925 r. w nowojorskiej Carnegie Hall zdobył serca melomanów i ogromną popularność w świecie muzycznym. Artur Jaroń, który wystąpi w roli solisty koncertował z większością polskich orkiestr, współpracował przy tym z gronem wybitnych polskich dyrygentów, a za swoją działalność artystyczną i organizatorską oraz pracę pedagogiczną otrzymał wiele prestiżowych nagród. Jest inicjatorem i jurorem wielu festiwali muzyki klasycznej, a w 2021 r. otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.


KONCERT MUZYKI AMERYKAŃSKIEJ. Zakończenie sezonu 2022/2023  
16 czerwca 2023 r., godz. 19.00
Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej, Aula Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu UAM /ul. Nowy Świat 28/30/

program:
A. Copland – Hoe-down z baletu Rodeo
G. Gershwin – Koncert fortepianowy F-dur
G. Gershwin – Amerykanin w Paryżu
L. Bernstein – Tańce symfoniczne z musicalu West Side Story

wykonawcy:
Artur Jaroń – fortepian
Ruben Silva – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej
Witold Paprocki – prowadzenie

bilety:
80 zł bilet normalny, 70 zł bilet ulgowy
Kasa biletowa: tel.: +48 62 757 07 48 | e-mail: bilety@filharmoniakaliska.pl | Al. Wolności 2, 62-800 Kalisz
od wtorku do piątku w godz. 12:00 – 17:00.
W dniu koncertu w godz. 12:00 – 15:00 oraz na godzinę przed koncertem w miejscu wydarzenia.

onlinetutaj

źródłó: um

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze