Koncert Symfoniczny na Święto Miasta Kalisza

„Święto Miasta Kalisza” Filharmonia Kaliska uczci koncertem, który odbędzie się 11 czerwca o godz. 19.30 w Sali koncertowej Filharmonii Kaliskiej. Ten wyjątkowy wieczór wypełni muzyka trzech klasyków: dwóch wiedeńskich – Wolfganga Amadeusza Mozarta i Ludwiga Van Beethovena oraz jednego warszawskiego – Karola Kurpińskiego.

Wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej wystąpi dwóch oboistów, z których jeden stanie za pulpitem dyrygenckim. Będzie nim Łukasz Korta, artysta skupiający od kilku lat swoją uwagę głównie na prowadzeniu zespołów symfonicznych. Jest doceniany nie tylko przez publiczność, ale i kapelmistrzów formatu Antoniego Wita, który zaproponował mu współpracę w funkcji asystenta.

W programie zabrzmi IV Symfonię B-dur op. 60 Ludwiga van Beethovena, tak jak wszystkie symfonie ostatniego z klasyków wiedeńskich, także i ta jest dziełem znakomitym pod względem warsztatowym, zawierającym szereg pięknych pomysłów muzycznych, opracowanych z wdziękiem i po mistrzowsku. Fascynujące jest tu dodatkowo jeszcze to, że kompozytor, kończąc tę pełną wdzięku muzykę w 1807 roku, pisał jednocześnie V Symfonią c-moll op. 67. Biograf Beethovena George R. Marek zauważył, że „to tak, jakby Szekspir pracował nad jednym aktem Jak wam się podoba, po czym odwracał stronę i pisał scenę do Makbeta”. Rzeczywiście, oba dzieła to dwa jakże różne światy!

Nieczęsto melomani mają okazję do wysłuchania Koncertu obojowego C-dur KV 314 Wolfganga Amadeusza Mozarta. To jeden z kilkudziesięciu błyskotliwych utworów tego gatunku, w których Mozart rozwija swą genialną inwencję melodyczną, zachwyca lekkością
i elegancją stylu. Wymagającą partię solową wykona w nim Arkadiusz Krupa, wybitny polski wirtuoz oboju, znany z występów z renomowanymi orkiestrami oraz nagrań płytowych dla prestiżowych wytwórni fonograficznych. 

Polski klasycyzm reprezentować będzie tego dnia Uwertura do opery „Dwie chatki” Karola Kurpińskiego. To jedyny zachowany fragment dzieła, którym Kurpiński debiutował w 1811 roku na scenach warszawskich. W krótkim czasie kompozytor stał się przodującą postacią życia muzycznego, a znakomita partytura jego uwertury potwierdza, że było to w pełni zasłużone.

Dodatkową atrakcją podczas koncertu będzie występ Darii Chebanenko, ukraińskiej mezzosopranistki, znanej i cenionej w Ukrainie i innych krajach także jako reżyserka, choreografka, producentka radiowa i telewizyjna.

Bilety można nabyć w kasie biletowej przy ul. al. Wolności 2 od pon.-czw., od godz. 11:00 do 17:00. W pt. koncertowe od godz. 11:00 do 15:00 i od 18:30 do 19:30 w miejscu koncertu oraz online na stronie: https://bityl.co/CYAx

Wykonawcy:
Arkadiusz Krupa – obój
Daria Chebanenko – mezzosopran 
Łukasz Korta – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej

11 czerwca godz. 19:30 Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej, UAM, ul. Nowy Świat 28/30.

źródło: um

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Pierwsze spotkanie zespołu ds. Strategii AKO

5 lipca 2022

Dziś odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu roboczego do spraw „Strategii...

czytaj więcej»

Znamy wyniki egzaminu 8-klasisty!

5 lipca 2022

Znamy już wyniki egzaminów ósmoklasisty. Rezultaty osiągnięte przez kaliskich uczniów...

czytaj więcej»

Modernizacja kamienicy przy ul. Św. Stanisława

5 lipca 2022

Elewacja kamienicy została wyremontowana z udziałem tegorocznych dotacji celowych na...

czytaj więcej»

Odjazdowi bibliotekarze i czytelnicy w Russowie

5 lipca 2022

Odjazdowy Bibliotekarz wyruszył z Kalisza już po raz 10! Lokalną...

czytaj więcej»

Wyłączone przystanki w Tłokini

5 lipca 2022

Wydział Spraw Obywatleskich Urzędu Miasta Kalisza informuję, że ze względu...

czytaj więcej»

Sukces dziewcząt z Zakrzyna w turnieju Ogólnopolskim

5 lipca 2022

Dziewczyny z maleńkiej miejscowości w naszym powiecie, a konkretnie z...

czytaj więcej»