Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Konferencja Naukowa „Kalisz-Lovanium 1914: Okrucieństwo Wojny w Perspektywie Zniszczonych Miast”

20 września 2024 roku w Kaliszu odbyła się konferencja naukowa zatytułowana „Kalisz-Lovanium 1914: Okrucieństwo Wojny w Perspektywie Zniszczonych Miast”, zorganizowana przez Instytut Interdyscyplinarnych Badań Historycznych Uniwersytetu Kaliskiego oraz Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Konferencja miała na celu upamiętnienie 110. rocznicy zniszczenia Kalisza i Leuven (Lovanium) w czasie I wojny światowej oraz porównanie losów tych miast.

Otwarcia konferencji dokonali Rektor Uniwersytetu Kaliskiego, prof. Andrzej Wojtyła, oraz Dyrektor Instytutu Interdyscyplinarnych Badań Historycznych, prof. Krzysztof Walczak. W swoim wystąpieniu rektor podkreślił znaczenie upamiętnienia tragicznych wydarzeń, zwracając uwagę na głębokie skutki dla Kalisza:

O Kaliszu tylko znalazłem jedną publikację, The Polish Review z 1983 roku, Napisał to profesor Lawrence Flockerzie z Uniwersytetu Daytona. To jest jedyne źródło naukowe, które można znaleźć w bazach danych międzynarodowych. Chciałem powiedzieć, że Kalisz był pierwszym, trzy tygodnie wcześniej zburzonym, aniżeli Leuven. Kalisz został kompletnie zniszczony i co ważne, zablokowało to jego rozwój do dnia dzisiejszego.

Prof. Maciej Górny z Instytutu Historii PAN rozpoczął część naukową konferencji wykładem pt. „Zemsta za słabość. Przemoc wobec ludności cywilnej w czasie I wojny światowej”. Kolejnymi tematami były referaty mgr. Ryszarda Bienieckiego, który omówił zniszczenie Kalisza w kontekście niemieckiego barbarzyństwa i rosyjskiej propagandy, oraz mgr. Kazimierza Wojciechowskiego, który przybliżył proces odbudowy zarówno Kalisza, jak i Leuven. Po przerwie poruszono następujące tematy:

  • prof. dr hab. Rafał Szubert, Uniwersytet Wrocławski –„Le sac de Louvain. Rzeź Lowanium”. Od pojęć do słów. Językowy obraz wojny w relacjach naocznych świadków.
  • dr Bartosz Kułan, Akademia Wymiaru Sprawiedliwości – Więzienie w Kaliszu – niemy świadek historii miasta
  • dr Makary Górzyński, Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego – Memoriał I wojny światowej w Kaliszu – koncepcja

Konferencja zgromadziła liczne grono słuchaczy, w tym pracowników naukowych, członków KTPN oraz przedstawicieli władz lokalnych. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać referatów poświęconych nie tylko historii zniszczeń, ale również pamięci o tych wydarzeniach i ich konsekwencjach dla obu miast.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze