reklama-SWWS
baner_AK
pekao_firmowe_012023_1200x200_

Eksperci z Polski i świata spotkali się w SWWS, by omówić scenariusze „działań kryzysowych”

Dziś w w Kampusie Mundurowym Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości w Kaliszu odbywa się międzynarodowa konferencja naukowa pt.: Konwojowanie i doprowadzenie osób – doświadczenia podmiotów bezpieczeństwa.

Ci, którzy mają okazję ze mną współpracować, wiedzą, że należę do tej grupy osób, która nie koncentruje się na rzeczach, które realizujemy dobrze, a myślę o tych, które należy jeszcze poprawić, uzupełnić lub rozpocząć ich realizację. Chciałbym, żebyśmy i takie zadania na dzisiejszej konferencji zrealizowali, być może przygotowali też jakieś rekomendacje – powiedział podczas spotkania gen. dr Marcin Strzelec.

Podczas konferencji eksperci z Polski, Norwegii, Węgier, Republiki Czech i Ukrainy omawiają różne scenariusze „działań kryzysowych” i zagrożeń występujących w przestrzeni bezpieczeństwa wewnętrznego, które wymuszają konieczność koordynacji działań podmiotów bezpieczeństwa realizujących zadania związane z konwojowaniem i doprowadzaniem osób.

Smutne wydarzenia w Ukrainie, ale i wydarzenia covidowe w Polsce i na świecie skłaniają mnie do pytania – jak jesteśmy przygotowani na zdarzenia, których nie planowaliśmy wcześniej? Czy jako służba więzienna, we współpracy z policją i służbą graniczną, jesteśmy w stanie przetransportować tłum ludzi z miejsca A do B? W jaki sposób jesteśmy w stanie, przykładowo, zorganizować transport dwóch dużych jednostek penitencjarnych w dziesięć godzin, w przypadku pandemii, konfliktu zbrojnego? Czy jesteśmy na to przygotowani? Jak jesteśmy przygotowani na to proceduralnie? Z tego, co pamiętam, mamy około 70 tys. osadzonych, ale sytuacje w państwie mogą być różne – może będzie trzeba przetransportować ok. 100 tys. jeńców wojennych. To nie jest abstrakcja, to jest coś, co się dzieje teraz i tutaj. Dzisiejsze spotkanie poświęcone konwojowaniu będzie czasem, w którym te pytania można zadać, a ja deklaruję chęć współpracy w tym zakresie – dodał rektor-komendant SWWS.

Podczas konferencji uczestnicy prezentują realizowane zadania w ramach konwojowania i doprowadzania osób w kontekście minimalizacji negatywnych skutków współczesnych wyzwań i zagrożeń dla bezpieczeństwa strukturalnego i personalnego. Wskazują oni również optymalne rozwiązania odnoszące się realizacji zadań w ramach konwojowania i doprowadzania osób przez funkcjonariuszy służb powołanych do ochrony bezpieczeństwa publicznego.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze