Konferencja w sprawie wsparcia dla przedsiębiorców z udziałem minister oraz wojewody

W oddziale ZUS w Poznaniu odbył się briefing prasowy dotyczący wsparcia dla przedsiębiorców w ramach Tarczy Antykryzysowej oraz programów społecznych. W konferencji udział wzięli minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, wojewoda wielkopolski Michał Zieliński oraz wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

Jak informuje Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu – od początku wsparcia polskiej gospodarki w czasach pandemii COVID-19 ponad 182 mld zł zostało przeznaczonych na ratowanie miejsc pracy. Do Wielkopolski trafiło wsparcie na poziomie 20 mld zł, co stanowi 11% z puli środków, które przekazano na ten cel. Dowodem na skuteczność rządowego wsparcia  jest stopa bezrobocia, która w naszym regionie wyniosła 3,7%. Minister Marlena Maląg podczas zwołanej konferencji wspomniała, że:

“4 marca ubiegłego roku zanotowano w Polsce pierwszy przypadek zachorowania na koronawirusa. Wtedy premier Mateusz Morawiecki postawił wytyczne, którymi stała się troska o zdrowie i życie Polaków oraz przygotowanie takich instrumentów wsparcia, aby ratować miejsca pracy i polską gospodarkę. Wsparcie, które trafiło do Wielkopolski pokazuje, że te działania, które są podejmowane przy wsparciu rządowym, przede wszystkim przyczyniają się do tego, że Wielkopolska nadal jest liderem, jeżeli chodzi o sytuację gospodarczą w tym trudnym czasie.

Kolejnym wsparciem, które zostało przygotowane jesienią w odpowiedzi na drugą falę pandemii, stały się dedykowane pomoce branżowe, dzięki czemu dzisiaj ponad 50 PKD zostało objętych dodatkowym wsparciem przez cztery główne mechanizmy: świadczenie postojowe, zwolnienie ze składki ZUS, wsparcie z tarczy finansowej oraz wsparcie w postaci mikropożyczek. 

“Jako wojewoda Wielkopolski jestem dumny z tego, że tak wiele przedsiębiorstw w tym okresie pandemii bardzo dobrze daje sobie radę. Niewątpliwie zasługa w tym jest pakietów pomocowych, tarczy antykryzysowych, które są stosowane przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego” – mówił wojewoda Michał Zieliński. Od początku uruchomienia rządowego programu antykryzysowego Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjął 7 mln wniosków o pomoc z tarczy. Do tego czasu wypłacono 30 mld zł, z czego w samej Wielkopolsce ta pomoc wyniosła ponad 2,5 mld zł. 2 mld zł to pomoc wynikająca ze zwolnienia z opłacania składek, a ponad 550 mln złotych zostało przeznaczonych na świadczenia postojowe. 

“Zakład Ubezpieczeń Społecznych w czasie pandemii bardzo mocno stawia na wsparcie przedsiębiorców. Nie jest to tylko pomoc finansowa z tarczy antykryzysowej, ale także wspieramy w kontakcie z samym zakładem, uruchamiając szereg ułatwień, jak na przykład możliwość składania wniosków tylko w formie elektronicznej” – podkreślił wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

Minister Maląg przypomniała również o tym, jak ważne są szczepienia, mówiąc, iż Narodowy Program Szczepień, który został rozpoczęty, to przede wszystkim skuteczna walka z koronawirusem i powrót do normalności. Grupa 0 jest już szczepiona, natomiast dzisiaj rozpoczęły się zapisy na szczepienia dla nauczycieli klas I-III, nauczycieli przedszkoli oraz opiekunów żłobków. W Wielkopolsce dotyczy to 18 tysięcy pracowników oświaty. Wojewoda Wielkopolski także apelował o rejestrowanie się na szczepienia, informując przy tym, iż obecnie w Wielkopolsce zostało zaszczepionych 140 tysięcy osób, a blisko 38 tys. osobom podana została druga dawka. 

Budżet programów społecznych na rok 2021 to około 80 mld zł. Z informacji uzyskanej od WUW w Poznaniu – pozwoli to na wsparcie nie tylko rodzin z małymi dziećmi, ale także seniorów. W Wielkopolsce wydatki na świadczenia wychowawcze od początku trwania programu Rodzina 500+ wyniosły prawie 14 mld zł, które przeznaczono dla 654 tys. dzieci. Równocześnie minister Marlena Maląg przypomniała, iż aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego od 1 czerwca tego roku, wnioski można składać już od 1 lutego drogą elektroniczną. W Wielkopolsce od tego dnia spłynęło ponad 137 tysięcy wniosków elektroniczny. 

“W tym trudnym czasie, w którym jesteśmy, gdzie miliardy złotych przekazujemy na ratowanie miejsc pracy, na to, aby walczyć o zdrowie i życie Polaków, również nie są zagrożone w żadnym stopniu programy społeczne, które przede wszystkim napędzają konsumpcję” – mówiła minister. 

Na koniec briefingu wojewoda przypomniał o Akcji Zima, która ma na celu pomoc bezdomnym w czasie zimy, apelując przy tym do władz samorządowych, jak i policji, o czujność i udzielanie pomocy osobom, które nie mają dachu nad głową, szczególnie teraz w okresie zimowym.Źródło: WUW w Poznaniu

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter