Baner AWS
Stokado
baner_FBAnt
baner_GM

„Koniec srebrnej nitki” – wystawa sonetów Izabeli Fietkiewicz-Paszek

„Koniec srebrnej nitki” – wystawa sonetów Izabeli Fietkiewicz-Paszek – zainaugurowała otwarcie nowego systemu wystawienniczego przed Biblioteką Główną. Zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego zespół pięciu obrotowych brył pozwala na wyeksponowanie piętnastu plakatów. Razem z kartą tytułową plenerowa wystawa przedstawia czternaście sylwetek pisarzy oraz wierszy im poświęconych.

Każdy z sonetów jest bowiem hołdem złożonym postaciom i twórczości nieżyjących pisarek i pisarzy w rozmaity sposób związanych z Kaliszem. Są wśród nich ci najbardziej znani, jak Adam Asnyk, Maria Dąbrowska, Wanda Karczewska, Maria Konopnicka; są i ci mniej obecni w powszechnej świadomości, jak Marian Cezary Abramowicz, Aleksander Braude, Eligiusz Kor-Walczak czy Wojciech Wyganowski; są ci, którzy odeszli niedawno, jak Marek Brymora czy Arkadiusz Pacholski, ale i ci, którzy żyli i tworzyli kilka pokoleń temu, jak Teodor Tripplin; są także kaliscy twórcy żydowscy: Roza Jakubowicz i Herszel Solnik.

Sonety ilustrują rysunki przedstawiające poetki i poetów – autorstwa Łukasza Jaskóły, którego firma ROBIĘ CO MOGĘ zaprojektowała oraz wykonała system wystawienniczy. Graficzny sznyt całości nadał Arkadiusz Błaszczyk.

Kapryśna zimowa pogoda nie pozwoliła na długie podziwianie wystawy, ale goście mogli zasiąść w Galerii 66, gdzie poetka opowiedziała o bohaterach swych wierszy. Odpowiadając na pytania Arkadiusza Błaszczyka, Izabela Fietkiewicz-Paszek mówiła o fascynacji nietuzinkową osobowością Teodora Tripplina, prekursora polskiej fantastyki, podziwie dla odwagi Rozy Jakubowicz, wyemancypowanej córki rabina, czy odkrywaniu dla siebie tych najbardziej znanych: Asnyka, Konopnickiej i Dąbrowskiej.

Osobisty, niemal czuły stosunek do swoich bohaterów, widoczny w wielu sonetach, nie zaskakuje, gdy wiemy o znajomości poetki z Arkadiuszem Pacholskim, Markiem Brymorą czy córką Aleksandra Braudego; w wypadku innych autorów ta „zażyłość” jest wynikiem uważnej lektury ich dzieł i dogłębnej znajomości biografii. W każdym utworze Izabela Fietkiwicz-Paszek pozostawia tropy, cytując i parafrazując portretowane postacie, nawiązując do wydarzeń z ich życiorysów i łącząc je z historią Kalisza. Oglądający wystawę mogą pokusić się o samodzielne wychwycenie tych literackich drogowskazów, bowiem kod QR, umieszczony na planszy tytułowej, odnosi do zakładki na naszej stronie, gdzie prezentujemy biogramy i wizerunki pisarek i pisarzy.

źródło: MBP Kalisz

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze