baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Koniec zbierania „charytatywnych nakrętek”! Kiedy dyrektywa wejdzie w życie?

W Polsce bardzo popularną praktyką jest zbieranie nakrętek w celach dobroczynnych. Zaangażowane są w to różne podmioty, takie jak lokalne społeczności, placówki oświatowe, małe przedsiębiorstwa i globalne korporacje. Jednak sytuacja wkrótce ma ulec zmianie, gdyż od połowy 2024 roku we wszystkich krajach Unii Europejskiej plastikowe nakrętki będą fabrycznie zamykane na opakowaniach napojów, takich jak butelki i kartony. Niektóre firmy w Polsce już dostosowują swoje produkty w myśl nowej zasady.

Obecnie w wielu miejscach możemy zobaczyć kartony, czy tzw. „serduszka” wypełnione różnokolorowymi plastikowymi nakrętkami – w firmach, szkołach, przedszkolach, urzędach, instytucjach publicznych, restauracjach, a nawet w domach prywatnych. Wszystko to ma jeden wspólny cel: pomaganie innym i jednoczesna troska o środowisko.

Unijna dyrektywa w sprawie jednorazowych plastikowych produktów, znana jako dyrektywa SUP, wpłynęła na zmianę praktyk dotyczących plastikowych nakrętek w całej Unii Europejskiej. Zgodnie z tą dyrektywą, począwszy od połowy 2024 roku, wszystkie nakrętki plastikowe na opakowaniach napojów, takich jak butelki czy kartony, muszą być montowane już na etapie produkcji. W odpowiedzi na to nowe regulacje, niektóre polskie firmy już przystosowują się do tych wymogów.

Zdaniem Piotra Szewczyka, z-cy dyrektora ds. technicznych i utrzymania ruchu w Orlim Stawie, dyrektywa SUP nie łączy się bezpośrednio z nakrętkami oddawanymi do tzw. „serduszek”. Wymóg umieszczania nakrętek na butelkach ma jednak kluczowe znaczenie, ponieważ w obecnej sytuacji odkręcone nakrętki często giną, jeśli są wyrzucane osobno.

Nie odnoszę się do zbierania nakrętek w tzw. „serduszka”, gdyż mowa tutaj o wymiarze społecznym, a nie ekologicznym. Moim zdaniem taki kierunek powoduje jednak zamieszanie, zwłaszcza patrząc na to przez pryzmat ekologii. Zbieranie i transport nakrętek, które udaje się odzyskać w śladowych ilościach przyczynia się do nadmiernego zużycia paliwa, nieadekwatnego do korzyści środowiskowych, jakie można uzyskać z recyklingu tych nakrętek – podkreśla Piotr Szewczyk. – Montowanie nakrętek do butelek, czego od 1 lipca 2024 r wymaga prawo, umożliwi poddanie ich recyklingowi wraz ze zgniecionymi butelkami, co skutecznie przyczyni się do bardziej zrównoważonego podejścia do gospodarki odpadami – dodaje.

Według serwisu prawo.pl, na wejściu dyrektywy organizacje charytatywne utracą wkrótce część swoich dochodów, na szczęście niezbyt wielką.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze