Konkurs fotograficzny „Prosna pozwólmy rzece płynąć”
Ubiegłoroczna edycja konkursu pokazała ile piękna i tajemnic kryją rzeki a także jak ważny jest czas spędzony nad wodą. Galeria im. Jana Tarasina zachęca do uważnego eksplorowania obszarów rzecznych Prosny i ich dokumentowania.
Żeby wziąć udział w konkursie należy przysłać jedną fotografię do 30 lipca 2022. Nagrodą w konkursie będzie ekspozycja najciekawszych zdjęć w przestrzeni publicznej Kalisza w ramach projektu Postój ze Sztuką w witrynach przystanków miejskich. Wystawa odbędzie się w czasie obchodów Święta Rzeki Prosny od 27 sierpnia do 5 września 2022. Wybrane fotografie będą także prezentowane na stronie internetowej i w mediach społecznościowych Galerii. Oprócz udziału w wystawie, autor najciekawszej fotografii otrzyma aparat FUJIFILM Instax Mini 40 EX D.
Co trzeba zrobić żeby wziąć udział w konkursie?
– prześlij jedną fotografię rzecznego krajobrazu Prosny na adres edukacja@tarasin.pl
W tytule wiadomości należy napisać: KONKURS FOTOGRAFICZNY – PROSNA’22
Treść maila musi zawierać:
– Imię i nazwisko
– krótki opis pracy
– fotografię należy zapisać w formacie JPG lub TIFF
– rozdzielczość zdjęcia – 300 dpi pozwalająca na druk w formacie 160 x 100 cm
Chcemy zobaczyć zdjęcia wody, przyrody, ekosystemu ale i wszystkie aspekty życia toczącego się nad rzeką. Twórzmy, bawmy się i protestujmy przeciwko bezmyślnej i krótkoterminowej ingerencji w środowisko naturalne. Pamiętajmy, że najważniejsza jest dobra perspektywa!
Wyboru siedmiu najciekawszych prac dokona Maciej Garbowicz.
Maciej Garbowicz eksploruje nowe rzeki, zwłaszcza te mniejsze. Rzeki, rzeczki i strumyki ciekawiły go od dziecka. Intrygowało go, gdzie i jak się zaczynają. Jako nastolatek wędrował z plecakiem, wędką i mapą, poznając meandry Prosny. Ta pasja zaowocowała pracą magisterską na wrocławskiej ASP, poświęconą problematyce komponentów architektonicznych w krajobrazie rzek. W ramach autorskiego projektu „Prosna od źródeł” stał się aktywnym popularyzatorem problemu oczyszczania rzek i ochrony ich naturalnych zasobów. Pasja podróżnicza i fotograficzna pozwoliła mu także na wyprawy po Nilu, rzece Amur w Rosji czy nepalskich dopływach rzeki Ganges w Himalajach. Odwiedził Peru i Boliwie. Ostatnim zrealizowanym projektem była podróż do Chile i ekspedycja nad rzekę Rio Paralelo w odciętej od świata dolinie, położonej na południowych krańcach Ziemi Ognistej.
Źródło: Galeria Tarasina