Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Konkurs „Wiosna bez płomieni”

Konkurs „Wiosna bez płomieni” jest aktywnością w ramach kampanii ogólnopolskiej „STOP pożarom traw” realizowanej przez Państwową Straż Pożarną w partnerstwie z Lasami Państwowymi. Ma na celu zmniejszenie liczby pożarów traw oraz podniesienie świadomości ludzi w zakresie zagrożeń związanych z podpalaniem nieużytków rolnych.

Organizatorem konkursu jest Nadleśnictwo Kalisz we współpracy ze szkołami z terenu administrowanego przez nadleśnictwo. Celem zmagań jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na szkodliwość wiosennego wypalania pozostałości roślinnych, nieużytków, a także uświadomienie zagrożeń, jakie niesie za sobą proceder „wypalania traw” zarówno dla środowiska przyrodniczego, jak i zdrowia i życia człowieka. Konkurs kierowany jest do dzieci i młodzieży, a jego tematyką: „młodzi przeciwko wiosennemu wypalaniu łąk i nieużytków”. Prace plastyczne w dowolnej formie  można dostarczać do siedziby Nadleśnictwa- Kalisz ul. Kaliska 195, Szałe 62-860.

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów.

„Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Pożary traw to także bardzo duże zagrożenie dla lasów. Z uwagi na znaczne zalesienie niektórych województw, tereny upraw rolniczych i leśnych dość często ze sobą sąsiadują, a czasami wręcz przenikają się. Ogień z nieużytków niejednokrotnie przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie bezcenne lasy, które po pożarze odradzają się przez wiele dziesiątek lat.” – tłumaczą leśnicy.

Podczas pożaru powstaje także duże zadymienie, które jest szczególnie groźne dla osób przebywających w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zdarzenia. Powoduje ponadto zmniejszenie widoczności na drogach, co może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków drogowych.

Od palącego się poszycia gleby, zapaleniu ulega podziemna warstwa torfu, który może zalegać nawet do kilkunastu metrów w głąb. Są to pożary długotrwałe (nawet do kilku miesięcy) i wyjątkowo trudne do ugaszenia. Ponadto, w przypadku, gdy zwykła łąka po pożarze regeneruje się przez kilka lat, to pokłady torfu potrzebują na to kilku tysięcy lat. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach. Palą się również gniazda już zasiedlone, a zatem z jajeczkami lub pisklętami (np. tak lubianych przez nas wszystkich skowronków). Dym uniemożliwia pszczołom i trzmielom oblatywanie łąk. Owady giną w płomieniach, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin.

Więcej informacji o akcji i wspomnianym konkursie można znaleźć na stronie: kalisz.poznan.lasy.gov.pl.

Źródło: Nadleśnictwo Kalisz

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze